Səhiyyə Nazirliyi yay mövsümünə hazırlıqla bağlı çimərlikləri yoxladı
Yay mövsümünə hazırlıq çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi tərəfindən Bakı, Sumqayıt, Mingəçevir şəhərləri, eləcə də Lənkəran, Astara və Xaçmaz rayonlarında yerləşən çimərliklərdə sanitar-gigiyenik vəziyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə monitorinqlər aparılıb.
Monitorinqlər zamanı dəniz suyunun fiziki-kimyəvi və bakterioloji göstəriciləri laboratoriya üsulları ilə tədqiq edilib. Araşdırmalar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Xəzər Kompleks Ekoloji Monitorinq İdarəsi və Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi yanında Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarət Xidmətinin mütəxəssisləri ilə birgə həyata keçirilib.
May ayından etibarən aparılan müayinələrə Bakı şəhərinin Buzovna, Mərdəkan, Şüvəlan, Türkan, Hövsan, Novxanı, Görədil, Nardaran, Bilgəh, Pirşağı, Şıx, Sahil kimi çimərlik əraziləri, eləcə də Sumqayıt, Lənkəran, Astara və Xaçmaz rayonlarının sahilboyu əraziləri daxil edilib.
Belə ki, Suraxanı rayonunun Hövsan, Xəzər rayonunun Türkan, Səbail rayonunun Şıx, Qaradağ rayonunun Sahil çimərlikləri ilə yanaşı, Xaçmaz rayonunun Niyazoba kəndi, Lənkəran rayonunun Aşağı Nüvədi qəsəbəsi və Sütəmurdov kəndində yerləşən çimərliklərdən götürülən su nümunələrində normadan artıq bakterioloji çirklənmə aşkarlanıb.
Bu ərazilərdə suyun çirklənmə səviyyəsinin əhalinin sağlamlığı üçün təhlükə yaratdığı və yoluxucu xəstəliklərin yayılmasına səbəb ola biləcəyi bildirilib. Bu səbəbdən qeyd olunan çimərliklərdə istirahət etmək tövsiyə olunmur.
Monitorinq nəticələri əsasında Azərbaycan Respublikasının “Su Məcəlləsi”nin 42-ci maddəsinə uyğun olaraq, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinə çimərliklərdən istifadənin məhdudlaşdırılması və ya dayandırılması ilə bağlı tədbirlərin görülməsi üçün rəsmi müraciət hazırlanır.
Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi tərəfindən çimərliklərdə monitorinqlər davam etdirilir.

Министерство здравоохранения проверило пляжи в рамках подготовки к летнему сезону
В рамках подготовки к летнему сезону Республиканским центром гигиены и эпидемиологии Министерства здравоохранения были проведены мониторинги санитарно-гигиенического состояния пляжей, расположенных в городах Баку, Сумгайыт, Мингячевир, а также в районах Лянкяран, Астара и Хачмаз.
В ходе мониторингов лабораторными методами были исследованы физико-химические и бактериологические показатели морской воды. Исследования проводились совместно со специалистами Управления комплексного экологического мониторинга по Каспию Министерства экологии и природных ресурсов и Службы государственного надзора за использованием и охраной вод при Государственном агентстве водных ресурсов.
С мая месяца были обследованы пляжные зоны в Баку (Бузовна, Мардакан, Шувелян, Тюркан, Говсан, Новханы, Гёрадиль, Нардаран, Бильгя, Пиршага, Шых, Сахиль), а также прибрежные территории в Сумгайыте, Лянкяране, Астаре и Хачмазе.
В частности, в пробах воды, отобранных на пляжах поселков Говсан (Сураханский район), Тюркан (Хазарский район), Шых (Сабаильский район), Сахиль (Гарадагский район), а также села Ниязоба (Хачмазский район), поселка Ашагы Нюведи и села Сютямурдов (Лянкяранский район), были выявлены превышения нормы бактериологического загрязнения.
Отмечается, что уровень загрязнения воды в этих зонах представляет угрозу для здоровья населения и может способствовать распространению инфекционных заболеваний. По этой причине не рекомендуется отдыхать на указанных пляжах.
На основании результатов мониторинга готовится официальное обращение в Государственное агентство водных ресурсов о принятии мер по ограничению или приостановке использования этих пляжей, в соответствии со статьей 42 Водного кодекса Азербайджанской Республики.
Республиканский центр гигиены и эпидемиологии Министерства здравоохранения продолжает проведение мониторингов на пляжах.