Səhiyyə Nazirliyi Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin şöbə müdiri Ceyran Cəfərova: Quduzluq virusuna yoluxma şübhəsi yarandıqda, dərhal yaxınlıqdakı tibb müəssisəsinə müraciət edilməlidir
- Ceyran xanım, ilk öncə bilmək istərdik ki, quduzluq nədir və xəstəlik neçə ötürülür?
- Quduzluq mərkəzi sinir sisteminin zədələnməsi əlamətləri ilə səciyyələnən virus mənşəli ağır infeksion zoonoz xəstəlikdir. Virus xəstə heyvanların tüpürcəyi ilə ifraz olunduğundan xəstəlik daha çox quduz heyvanların dişləməsi nəticəsində baş verir. Xəstəliyin törədicisi miksoviruslar qrupunun “Rhabdoviridae” ailəsinin Lissavirus cinsinə aid olan RNT tərkibli neyrotrop virusdur (Rabies virus).
Xəstəlik insana quduz heyvanların dişləməsi, cırmaqlaması və ya heyvanların ağız suyu ilə zədələnmə nahiyəsinin bulaşması nəticəsində keçir. Virus zədə nahiyəsindən insan orqanizminə daxil olduqdan sonra törədici sinir kökləri vasitəsilə mərkəzi sinir sisteminə daxil olur ki, orada viruslar toplanır və ensefalit inkişaf edir. Sonradan bu virus tüpürcək vəzilərinə daxil olaraq intensiv şəkildə çoxalmağa başlayır.
- Bəs xəstəliyin əlamətləri nələrdir?
- Quduzluq xəstəliyi çox ağır əlamətərlə xarakterizə olunur. Heyvanlarda xəstəliyin gizli (latent) dövrü 10 gün, bəzən 3-8 həftəyə qədər davam edə bilər. Əksər hallarda ağız suyu axması və qusma heyvanlarda quduzluğun ümumi simptomlarıdır. Heyvanlar gizli dövrün sonunda (xəstəlik təzahürlərindən 2-10 gün əvvəl) yoluxucu olur.
İnsanlarda quduzluğun gizli dövrü əsasən 1-2 ay davam etsə də, lakin bəzi hallarda bu müddət bir həftəyə qədər azala bilər. Gizli dövrün davamlığı xəstənin yaşından, immun vəziyyətindən, zədələnmənin xarakterindən (cırmaqlama, dişləmə, tüpürcəkləmə) və lokalizasiyasından (mərkəzi sinir sisteminə yaxınlığından) asılıdır. Uşaqlarda gizli dövr daha qısa olur.
- Doktor, bir heyvanın hücumuna məruz qaldıqdan sonra zərərçəkən üçün ilk olaraq ev şəraitində hansı tədbir görülə bilər?
- İnsan hər hansı bir heyvanın dişləməsinə, cırmaqlamasına və ya tüpürcəkləməsinə məruz qalarsa, ilk olaraq ev şəraitində və ya müraciət etdiyi tibb müəssisəsində (cərrah və ya tibb bacısı tərəfindən) zədə nahiyyəsi 72%-li sabunlu su ilə yuyulmalıdır. Zədə nahiyəsi yuyulduqdan sonra spirt və ya yod məhlulu ilə dezinfeksiya edilməlidir.
- Heyvan dişlədikdən sonra quduzluğa qarşı neçə doz peyvənd vurulmalıdır?
- Quduzluq virusuna yoluxma şübhəsi olduqdan sonra dərhal yaxınlıqdakı tibb müəssisəsinə müraciət etməli, quduzluq əleyhinə antirabik vaksini vurulmalıdır. Quduzluq virusu insanlar üçün həyati təhlükəsi olduğundan zədələnmənin lokalizasiyasından asılı olaraq, antirabik vaksin ilə yanaşı quduzluq əleyhinə antirabik immunoqlobulin də vurulur. Həmçinin, əlavə olaraq tetanus əleyhinə anatoksin vurulur. Heyvan tərəfindən zədələnməyə məruz qalmış şəxsin müalicə kursu müalicə-profilaktika müəssisəsinin cərrahı tərəfindən təyin edilir. Belə ki, əgər dişləyən heyvan məlumdursa və 10 gün müddətində sağ qalmışsa, o zaman şərti müalicə kursu təyin edilir. Şərti müalicə zərərçəkənin müraciət etdiyi gün, həmçinin 7, 21 və ya 28-ci günləri antirabik vaksin vurulur. Dişləyən heyvanın naməlum olduğu təqdirdə və ya məlum olan halda belə 10 gün müddətində ölmüşdürsə, o zaman qeyri-şərti müalicə kursu təyin olunur. Qeyri-şərti zədələnmənin müraciət edilən gün, həmçinin 3, 7, 14 və 28-ci günləri antirabik vaksin vurulur. Bu peyvəndlərin hər biri əzələdaxilinə yeridilir.
- Hansı heyvanların dişləməsi insan həyatı üçün daha təhlükəlidir?
- Virus istiqanlı heyvanların bir çox növləri həm vəhşi, həm də ev heyvanları üçün patogendir. Quduzluğa canavarlar, çaqqallar, tülkülər, yenotabənzər itlər, pişiklər, iribuynuzlu qaramal və s. heyvanlar yoluxur. Bunlardan canavarlar, tülkülər və s. itkimilər dəstəsinin nümayəndələri aparıcı yer tutur.
- Quduzluğa yoluxmamaq üçün nələri bilmək vacibdir?
- Heyvanlar arasında quduzluq xəstəliyinin profilaktikası baytarlıq idarəsinin həkimləri tərəfindən sahibsiz itlərə peyvənd vurulması ilə aparılır. Bundan başqa, ev şəraitində heyvan saxlayan vətəndaşlar mütləq şəkildə öz heyvanlarını müntəzəm olaraq baytar müayinəsindən keçirməli, peyvəndlərini vurdurmalıdırlar.
İnsanlar arasında isə bu xəstəliyə yoluxmamaq üçün çöl heyvanları ilə təmasdan uzaq olmaq lazımdır. Hər hansı bir heyvan hücumuna məruz qalma halları qeyd edilərsə, bu zaman quduzluq virusuna yoluxma şübhəsi olduqda şəxs dərhal yaxınlıqdakı tibb müəssisəsinə müraciət etməlidir.

Завотделением Республиканского центра гигиены и эпидемиологии Минздрава Джейран Джафарова: При подозрении на заражение вирусом бешенства следует немедленно обратиться в ближайшее медицинское учреждение
- Джейран ханым, прежде всего хотелось бы узнать, что такое бешенство и как болезнь передается?
- Бешенство - это острое инфекционное заболевание зоонозной природы, характеризующееся симптомами поражения центральной нервной системы. Поскольку возбудителем бешенства является специфический вирус, содержащийся в слюне больного животного, заболевание чаще всего вызывается укусом бешеных животных. Классический вирус бешенства Rabies virus (RABV) - нейротропный РНК-содержащий вирус, принадлежит к роду Lyssavirus семейства Rhabdoviridae.
Чаще всего инфицирование людей происходит в результате глубокого укуса или царапины, нанесенных зараженным животным, или когда в рану попадает слюна, содержащая вирус. После проникновения через поврежденную кожу вирус бешенства распространяется по нервным стволам и достигает центральной нервной системы, где происходит скопление вирусов и развитие энцефалита. Позже вирус проникает в слюнные железы и начинает там интенсивно размножаться.
- Какие бывают симптомы болезни?
- Бешенство характеризуется очень тяжелыми симптомами. У животных скрытный (латентный) период длиться 10 дней, порой - до 3-8 недель. Слюнотечение и рвота являются частыми симптомами бешенства у животного. Животные становятся заразными в конце латентного периода (за 2-10 дней до проявления болезни).
В большинстве случаев латентный период бешенства у людей длиться 1-2 месяца. Однако в некоторых случаях этот период может завершиться к концу первой недели. Продолжительность латентного периода зависит от возраста больного, иммунного статуса, вида передачи (царапина, укус или слюна) и локализации (от близости к центральной нервной системе). У детей латентный период короче.
- Что необходимо сделать в первую очередь для оказании помощи пострадавшему от нападения животного?
- Если животное укусило, поцарапало или обслюнило человека, необходимо немедленно обильно промыть рану или место ослюнения проточной водой с мылом (следует использовать 72%-ное хозяйственное мыло) в домашних условиях или в медицинском учреждении (хирургом или медицинской сестрой). После этого пораженный участок следует обработать спиртовой настойкой йода, спиртом или другой спиртсодержащей жидкостью.
- Сколько уколов от бешенства нужно делать после укуса животного?
- При подозрении на заражение вирусом бешенства следует немедленно обратиться в ближайшее медицинское учреждение, где пострадавшему вводится антирабическая вакцина (прививка от бешенства). Поскольку вирус бешенства опасен для жизни человека, в зависимости от локализации поражения, наряду с антирабической вакциной вводят также антирабический иммуноглобулин (концентрат белков гамма-глобулинов, которые выделены из сыворотки крови и содержат специфические антитела для нейтрализации вируса бешенства) и анатоксин столбнячный. Курс лечения пострадавшего от укуса животного определяет хирург лечебно-профилактического учреждения.
Животных, укусивших, оцарапавших или обслюнивших человека, необходимо подвергнуть карантинному наблюдению в течение 10 дней. Если они остаются живыми в течение 10 дней после укуса, то назначается условный курс лечения. В таком случае схема вакцинации включает в себя четыре внутримышечных инъекций: в день обращения, а также на 7-й, 21-й и 28-й дни от момента начала курса. Но если животное погибло, убежало или было убито, то в день обращения, а также на 3-й, 7-й, 14-й и 28-й дни от момента начала курса вводится антирабическая вакцина.
- Укусы каких животных считаются наиболее опасными для здоровья и жизни человека?
- Вирус патогенен для многих видов теплокровных животных - как диких, так и домашних. Бешенством могут заразиться волки, шакалы, лисы, енотовидные собаки, кошки, крупный рогатый скот и другие животные. Однако больше всего могут заразиться представители группы собакообразных (волки, лисы и др).
- Как не «подхватить» бешенство?
- Профилактика заболевания бешенством среди животных осуществляется путем вакцинации бездомных собак врачами ветеринарного отдела. Кроме того, граждане, содержащие животных дома, должны регулярно осматривать своих животных у ветеринара и проводить своевременную вакцинацию.
Во избежание случаев заболевания бешенством среди людей и домашних животных необходимо помнить, что следует избегать контактов с дикими животными. В случае, если не удалось этого избежать, то при подозрении на заражение вирусом бешенства следует немедленно обратиться в ближайшее медицинское учреждение.