Səhiyyə Nazirliyi Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin direktoru Famil Məmmədov: “Digər region ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycanda İİV infeksiyası ilə xəstələnmə göstəricisi daha aşağıdır”
- Famil müəllim, İİV və QİÇS anlayışlarının fərqi nədədir?
- İİV infeksiyası – İnsanın İmmunçatışmazlığı Virusları tərəfindən törədilən və immun sistemin getdikcə artan zədələnməsi ilə xarakterizə olunan infeksion xəstəlikdir. İİV infeksiyasının gedişində 4 mərhələ müəyyən edilir. Bu mərhələlərdən asılı olaraq, İİV-ə yoluxan şəxslərdə müxtəlif kliniki simptomlar görünə oluna bilər. İlkin mərhələdə ümumi halsızlıq, tez yorulma, limfa düyünlərinin böyüməsi, periodik olaraq hərarətin yüksəlməsi müşahidə olunur. Daha sonrakı mərhələlərdə isə digər ağırlaşmalar- dəri və daxili orqanların göbələk mənşəli zədələnmələri, vərəmə xas əlamətlər, bədxassəli şişlər görünür.
QİÇS isə Qazanılmış İmmunçatışmazlığı Sindromu adlanaraq, İİV-infeksiyasının sonuncu mərhələsidir. Bu mərhələdə İİV-ə yoluxmuş şəxslərdə artıq immun sistemin daha proqressiv zədələnməsi müşahidə edilir və xəstələrdə çoxsaylı ağırlaşmalar – vərəm, MSS-in zədələnməsi, mədə-bağırsaq sistemində patologiyalar, bədxassəli şişlər inkişaf edir.
- QİÇS mərhələsində olan xəstələrin müalicəsi necə aparılır?
- İİV-ə yoluxan şəxslərin müalicəsi Antiretrovirus terapiya adlanır. Müalicə Respublika QİÇS-lə Mübarizə mərkəzində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının son tövsiyələrinə müvafiq olaraq müasir müalicə rejimləri əsasında aparılır. Xəstələrin ARV preparatlarla təminatı dövlət tərəfindən ödənişsiz, konfidensial qaydada həyata keçirilir. Xəstələrdə İİV infeksiyası diaqnozu təsdiqləndikdən sonra dispanser nəzarətə götürülərək antiretrovirus terapiyaya cəlb olunurlar. Xəstələrlə həkim infeksionistlər, psixoloqlar tərəfindən məsləhətləşmələr aparılır. Mərkəzin mütəxəssisləri tərəfindən hər bir xəstəyə individual yanaşma, yəni hər bir xəstənin yaşı, çəkisi, müayinə nəticələri, ağırlaşmaları, yanaşı xəstəlikləri və s. nəzərə alınaraq müalicə sxemləri təyin olunur. Dərmanların qəbul qaydası, müalicəyə sadiqlik, fasiləli müalicənin fəsadları, monitorinq müayinələrinin vacibliyi barədə xəstələr mütəxəssislər tərəfindən ətraflı məlumatlandırılırlar.
İİV-ə yoluxan şəxslərin müalicəsi Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzində ambulator və stasionar şəraitdə aparıla bilər. Xəstədə yanaşı xəstəliklər müşahidə olunduğu təqdirdə həmin ağırlaşmaların ixtisaslaşmış diaqnostikası və ARV terapiya qəbulu zamanı müşahidə olunan yan təsirlərin idarə olunması məqsədilə xəstələr stasionar şöbədə öz müalicələrini davam etdirirlər. Daha spesifik xarakterli ağırlaşmalar aşkar olunan zaman, məsələn, vərəm, onkoloji xəstəliklər zamanı İİV-ə yoluxan şəxslər həmin xəstəliklər üzrə ixtisaslaşmış digər tibb müəssisələrinə yönləndirilirlər.
- Regionlarda yaşayan İİV-ə yoluxan şəxslərin müalicəsi necə tənzimlənir?
- Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzində qeydiyyatda olan və regionlarda yaşayan İİV-ə yoluxan şəxslərin müalicəyə əlçatanlağının təmin olunması məqsədilə antriretrovirus preparatların təminatı Regional İİV laboratoriyaları tərəfindən həyata keçirilir. Həmçinin, İİV-ə müayinələr regionlarda yaşayan əhali üçün əlçatanlığı təmin etmək məqsədilə Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi ilə yanaşı, Naxçıvan Muxtar Respublikası da daxil olmaqla, 12 regional laboratoriyalarda və könüllü müayinə məntəqələrində aparılır. İİV-ə müayinələr anonim qaydada, ödənişsiz, konfidensiallıq qorunmaq prinsipi ilə həyata keçirilir.
- İİV-ə yoluxmamaq üçün hansı tədbirləri görmək lazımdır?
- Burada ən vacib məqam insanların İİV/QİÇS mövzusunda, profilaktik tədbirlər barədə maariflənməsidir. Biz hər zaman qeyd edirik: “Profilaktika müalicədən daha yaxşıdır”. Riskli davranışlardan çəkinmək, qoruyuculardan istifadə, zərərli vərdişlərdən uzaqlaşmaq, gigiyenik qaydalara əməl olunması İİV-ə yoluxmanın qarşısının alınması üçün əsas tədbirlərdir. Eyni zamanda istərdim təmasdan öncə (TÖP) və təmasdan sonra profilaktika (Postkontakt profilaktika) barədə də məlumat verim. Artıq uzun müddətdir ki, ölkədə risk qrupları arasında təmasdan öncə profilaktika həyata keçirilir. TÖP İİV-ə yoluxmamış şəxslərin İİV-lə yaşayan insanlarla kontaktından öncə virusa yoluxmasının qarşısını almağa yönəldilmiş antiretrovirus preparatının sxem üzrə qəbulundan ibarətdir. Xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, təmasdan öncə profilaktikanın əhatə dairəsi artıq ölkədə bütün risk qrupları arasında genişləndirilib.
Postkontakt profilaktika isə artıq uzun illərdi ki, ölkədə uğurlu şəkildə həyata keçirilir. İİV-li şəxslərlə, təsadüfi, qorunmamış təmasdan sonra, şpris ucluqları batan zaman, həmçinin, tibb işçiləri arasında İİV-ə yoluxmuş biomateriallarla tibbi zədələnmə baş verdikdə yoluxmanın qarşısının alınması üçün Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinə müraciət etmək tövsiyə olunur. Burada vacib məqam ondan ibarətdir ki, təmasdan sonra profilaktika 72 saat ərzində həyata keçirilməlidir. Bu məqsədlə, şəxslərin 72 saatdan gec olmayaraq müraciət etmələri tövsiyə olunur.
- Hazırda ölkəmizdə İİV-lə bağlı epidemioloji vəziyyət hansı səviyyədədir?
- İlk öncə onu qeyd etmək istərdim ki, digər region ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycanda İİV infeksiyası ilə xəstələnmə göstəricisi olduqca aşağıdır. Belə ki, Respublika Səhiyyə Nazirliyinin daim nəzarəti sayəsində Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi tərəfindən aparılan məqsədli fəaliyyət ölkədə İİV-infeksiyasının yayılmasını illər ərzində təmərküzləşmiş mərhələdə saxlamağa imkan verib. Ümumilikdə, Azərbaycanda ilk dəfə İİV-infeksiyasının aşkar edildiyi 1987-ci ildən 2024-cü ilin III rübünün sonunadək, yəni 37 il ərzində, Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzində 10 min 108 İİV-lə yaşayan Azərbaycan vətəndaşı rəsmi qeydiyyatdadır. Onlardan 7026-sı (69,5%) kişi, 3082-si (30,5%) qadınlardır. Əlavə olaraq bildirilir ki, ölkəmizdə tətbiq olunan İİV-ə yoluxmuş şəxslərin aşkarlanması strategiyası UNAİDS tərəfindən müsbət təcrübə kimi qiymətləndirilir.
- İİV-ə yoluxan hamilə qadın sağlam uşaq dünyaya gətirə bilərmi?
- İİV-in ötürülmə yollarından biri də anadan uşağa ötürülmə yoludur. Lakin, ölkədə İİV infeksiyasının anadan uşağa ötürülməsinin profilaktikası (AUÖP) uğurlu şəkildə həyata keçirilir və son illər ərzində qeydiyyata götürülən və antiretrovirus terapiya qəbul edən hamilələrdə virusun uşağa ötürülmə halı qeydə alınmayıb.
Vurğulamaq istərdim ki, hər bir hamilə qadın mütləq şəkildə qadın məsləhətxanalarında qeydiyyata durmalı və İİV-ə müayinələrdən keçərək öz statusları barədə mütləq şəkildə məlumatlı olmalıdırlar. Hamilə qadın antiretrovirus terapiya qəbul etdiyi təqdirdə virus yükü qanda təyin edilməyəcək səviyyəyə qədər enir və dölün yoluxma ehtimalı azalır.
Qeydiyyatda olan hər bir qadın hamiləlik planlaşdırmadan öncə mütləq şəkildə davamlı antiretrovirus preparatları qəbul etməlidir.

Директор Республиканского центра борьбы со СПИДом Минздрава Фамиль Мамедов: «По сравнению с другими странами региона Азербайджан классифицируется как страна с очень низким уровнем распространенности ВИЧ-инфекции»
- Фамиль муаллим, в чем разница между понятиями ВИЧ и СПИД?
- ВИЧ-инфекция – это инфекционное заболевание, вызываемое вирусом иммунодефицита человека и характеризующееся нарастающим поражением иммунной системы. В течении болезни выделяют четыре стадии. В зависимости от этих стадий у ВИЧ-инфицированных могут наблюдаться различные клинические симптомы. Начальная стадия характеризуется такими симптомами, как общая слабость, быстрая утомляемость, увеличение лимфатических узлов, периодическое повышение температуры. На более поздних стадиях отмечают другие осложнения (грибковые поражения кожи и внутренних органов; симптомы, характерные для туберкулеза; злокачественные опухоли).
Последняя стадия ВИЧ-инфекции – это синдром приобретенного иммунодефицита (СПИД), который сопровождается такими осложнениями, как туберкулез, поражение центральной нервной системы, патологии желудочно-кишечной системы, злокачественные опухоли и др.
- Как проводится лечение людей, у которых болезнь на стадии СПИДа?
- Лечение людей, инфицированных ВИЧ, называется антиретровирусной терапией. Лечение проводится в Республиканском центре борьбы со СПИДом в соответствии с новейшими рекомендациями Всемирной организации здравоохранения на основе современных схем лечения. Обеспечение пациентов АРВ-препаратами осуществляется за счет средств государственного бюджета и конфиденциально. После подтверждения диагноза ВИЧ-инфекции инфицированного берут на диспансерный учет и привлекают к антиретровирусной терапии. Пациентов консультируют врачи-инфекционисты и психологи. У специалистов центра к каждому пациенту индивидуальный подход: учитываются возраст, вес, результаты обследования, осложнения, сопутствующие заболевания и на основе этого назначается схема лечения. Специалисты подробно информируют пациентов о порядке приема лекарств, приверженности к лечению, осложнениях интермиттирующего (периодический, прерывистый) режима лечения, важности контрольных обследований.
В Республиканском центре борьбы со СПИДом лечение ВИЧ-инфицированных лиц может осуществляться в амбулаторных и стационарных условиях. При выявлении у пациента сопутствующих заболеваний пациенты продолжают стационарное лечение с целью специализированной диагностики этих осложнений и купирования побочных эффектов, наблюдавшихся на фоне АРВ-терапии. При выявлении осложнений более специфического характера, например, туберкулеза, онкологических заболеваний, ВИЧ-инфицированные направляются в другие специализированные по этим заболеваниям медицинские учреждения.
- Как контролируется лечение ВИЧ-инфицированных, проживающих в регионах?
- С целью обеспечения доступа к лечению ВИЧ-инфицированных лиц, состоящих на учете в Республиканском центре борьбы со СПИДом и проживающих в регионах, обеспечение антиретровирусными препаратами осуществляется региональными ВИЧ-лабораториями. Также в целях обеспечения доступности для населения, проживающего в регионах, тестирование на ВИЧ, помимо Республиканского центра борьбы со СПИДом, проводится в 12 региональных лабораториях и пунктах добровольного обследования, в том числе в Нахчыванской Автономной Республике. Тестирование на ВИЧ проводится на анонимной основе, бесплатно и с соблюдением принципа конфиденциальности.
- Как можно защитить себя от заражения ВИЧ-инфекцией?
- Самый важный момент здесь – это проведение информационно-просветительской работы среди граждан о ВИЧ/СПИДе и профилактических мероприятий. Мы всегда говорим: «Профилактика лучше лечения». Избегание рискованных контактов, использование защитных средств, воздержание от вредных привычек и соблюдение правил гигиены являются основными мерами профилактики ВИЧ-инфекции.
Также хочу отметить о до- и постконтактной профилактике. В нашей стране длительное время проводится доконтактная профилактика (ДКП) среди групп риска, смысл которой заключается в приеме антиретровирусного препарата по графику, направленному на профилактику ВИЧ-инфекции, до того, как люди, не инфицированные ВИЧ, вступят в контакт с людьми, живущими с ВИЧ. В частности, хотелось бы отметить, что ДКП-профилактика уже охватывает все группы риска в нашей стране.
Постконтактная профилактика также успешно проводится в нашей стране на протяжении многих лет. Рекомендуется обращаться в Республиканский центр борьбы со СПИДом для профилактики заражения после случайного, незащищенного контакта с ВИЧ-инфицированными, а также для профилактики передачи инфекции среди медицинских работников при медицинском повреждении от разбрызгивания инфицированного биологического материала. Важным моментом здесь является то, что профилактику заражения ВИЧ–инфекцией следует проводить в течение 72 часов после контакта.
- Какова в настоящее время эпидемиологическая ситуация по ВИЧ-инфекции в нашей стране?
- Прежде всего хочу отметить, что по сравнению с другими странами региона Азербайджан классифицируется как страна с очень низким уровнем распространенности ВИЧ-инфекции. Проблема ВИЧ/СПИДа находится под контролем Министерства здравоохранения. Целенаправленная деятельность среди групп риска позволяют удерживать ВИЧ-инфекцию на концентрированной стадии.
Впервые в нашей стране ВИЧ-инфекция была выявлена в 1987 году, и с того времени до конца третьего квартала 2024 года, то есть в течении 37-и лет в Азербайджане официально зарегистрированы 10 108 человек с ВИЧ-инфекцией. Из них 7 026 человек (69,5 процента) мужчины и 3 082 человек (30,5 процента) женщины.
Кроме того, отмечается, что применяемая в нашей стране стратегия выявления ВИЧ-инфицированных оценивается ЮНЭЙДС как положительный опыт.
- Может ли беременная женщина, инфицированная ВИЧ, родить здорового ребенка?
- Один из путей передачи ВИЧ – вертикальный путь передачи ВИЧ от ВИЧ-инфицированной матери ребенку. Однако в нашей стране успешно проводится профилактика передачи ВИЧ-инфекции (ПМР) от матери ребенку, и случаев передачи вируса ребенку у беременных женщин, состоящих на учете и получавших антиретровирусную терапию за последние годы не зарегистрировано.
Хочу отметить, что каждая беременная женщина должна состоять на учете в женских консультациях и путем прохождения тестирования на ВИЧ осведомлена о своем статусе. Если беременная женщина получает антиретровирусную терапию, вирусная нагрузка в крови снижается до неопределяемого уровня, тем самым снижается вероятность заражения плода.
Все женщины, которые состоят на диспансерном учете, перед планированием беременности на регулярной основе должны принимать антиретровирусные препараты.