Səhiyyə Nazirliyi “Səhiyyə sisteminin transformasiyası çərçivəsində əczaçılıq sektorunun rəqəmsallaşdırılması” layihəsinin təqdimatını keçirib
Səhiyyə Nazirliyi milli səhiyyə sistemində müasir dövrün tələbi və innovativ düşüncə məhsulu olan Rəqəmsal Səhiyyə ekosisteminin tətbiqi ilə bağlı tədbirləri davam etdirir. Bununla əlaqədar, nazirlik yanvarın 16-da “Səhiyyə sisteminin transformasiyası çərçivəsində əczaçılıq sektorunun rəqəmsallaşdırılması” layihəsinin təqdimatını keçirib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Hərbi-texniki təminat məsələləri şöbəsinin müdiri Andrey Sipilin, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin üzvləri, həmçinin Səhiyyə Nazirliyi və nazirliyin tabeliyində olan qurumların, İqtisadiyyat Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi (“ASAN” Xidmət), İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB), Əczaçılar Klubu İctimai Birliyinin, iri farmakologiya şəbəkələrinin, özəl klinikaların və Mərkəzi Rayon Xəstəxanaların rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.
Rəqəmsal Səhiyyə ekosisteminin başlıca məqsədi vətəndaşlara keyfiyyətli, təhlükəsiz, etibarlı səhiyyə xidmətlərinə əlçatanlığın təmin edilməsidir. Rəqəmsal Səhiyyənin inkişafı vətəndaşın sağlamlıq tarixçəsi ilə bağlı müfəssəl məlumatları, o cümlədən xəstəliklər və müasir müalicə üsullarını vahid rəqəmsal platforma üzərində birləşdirərək bütün tibb müəssisələri üçün onlayn formatda əlçatanlığı təmin edəcək.
İctimai təqdimatda əvvəlcə rəqəmsal səhiyyəyə dair videoçarx nümayiş olunub.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanda sosialyönümlü siyasətin aparılmasını giriş sözündə vurğulayan səhiyyə naziri Teymur Musayev bildirib: “Dövlət başçısının rəhbərlik etdiyi son 20 il ərzində rəqəmsal hökumətə keçidin sürətləndirilməsi, iqtisadiyyatın diversifikasiyası üzrə ardıcıl tədbirlərin görülməsi ölkəmizin regionda aparıcı söz sahibi kimi tanınmasını şərtləndirib”.
Nazir rəqəmsal texnologiyaların tibbi xidmət təminatçılarına və pasiyentlərə məlumatları əlçatan etməklə, ortaq qərar verməkdə həkim-pasiyent münasibətlərini fərqli səviyyəyə qaldırdığını diqqətə çatdırıb: “2023-cü ildən səhiyyənin rəqəmsal transformasiyası layihəsi çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən “Elektron epikriz” informasiya sistemi tətbiq edilir. Elektron epikriz sistemi vətəndaşların xəstəlik tarixlərindən çıxarışların vahid reyestrinin yaradılmasını təmin etməklə fərdin sağlamlıq məlumatlarının axtarışına və standart formada sənədlərin hazırlanmasına imkan yaradıb”.
“Bu gün Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış Elektron resept sisteminin və mobil tətbiqin, eləcə də “Təqib və izləmə sistemi”nin təqdimatı keçirilir. Hər iki informasiya sistemi əczaçılıq sektorunun rəqəmsallaşdırılması tədbirləri çərçivəsində “Dərman vasitələri haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunu”na edilən əlavə və dəyişikliklərə uyğun olaraq hazırlanıb. Perspektivdə göstərilən dövlət xidmətlərindən məmnunluğun artırılması və keyfiyyətli tibbi xidmətlərin təmin edilməsi məqsədilə səhiyyənin rəqəmsal transformasiyası tədbirləri davam etdiriləcək”, - deyə Teymur Musayev fikrini tamamlayıb.
Təqdimatla çıxış edən səhiyyə nazirinin müşaviri Rüfət Hacıəlibəyov bildirib ki, səhiyyənin rəqəmsallaşdırılmasının əsas məqsədlərindən biri tibbi məlumatların müalicə zamanı qərar qəbuletmə prosesinə inteqrasiyasını təmin edərək, onları vahid səhiyyə informasiya sistemində mərkəzləşdirəcək. Bu isə, öz növbəsində tibb işçiləri tərəfindən göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması, eyni zamanda məlumatlara maneəsiz çıxışın təmin edilməsidir. “Rəqəmsal səhiyyə strategiyasının reallaşması ölkəmizdə müasir texnologiyaları və innovasiyaları dəstəkləyən rəqəmsal səhiyyə ekosistemini formalaşdıracaq. Bu, əhalinin sağlamlığının qorunması, sağlam həyat tərzinin tədbiqi, xəstəliklərin qarşısının alınmasında qabaqlayıcı texnologiyaların istifadəsi, hər bir vətəndaşın ehtiyacına uyğun yüksək keyfiyyətli səhiyyə xidmətlərinə əlçatanlığın artırılmasına imkan yaradacaq”, - deyə səhiyyə nazirinin müşaviri vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin “TCHealth Information Technologies Ltd” (Türkiyə) şirkətinin məsləhətçisi Yusuf İzzet Akay və Səhiyyə Nazirliyin e-resept layihəsi üzrə baş məsləhətci Üzeyir Qurbanlı təqdimatla çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində rəqəmsal səhiyyə və “E-resept”ə dair videoçarxlar nümayiş olunub. Elektron resept sistemi həkim, pasiyent və əczaçılar üçün bir platforma üzərindən reseptlərin idarə olunması məqsədilə hazırlanan bir sistemdir. Eyni zamanda, E-resept vətəndaşların tibbi məlumatlarına əlçatanlığını, tibb mütəxəssislərinin daha effektiv xidmət göstərməsini təmin edir.

The Ministry of Health conducted a presentation on the project "Digitization of the Pharmaceutical Sector within the framework of the transformation of the healthcare system”
The Ministry of Health continues its measures related to the implementation of the Digital Health Ecosystem, which is a product of the demands of the modern era and innovative thinking within the national healthcare system. In this regard, on January 16, the ministry held a presentation on the project "Digitization of the Pharmaceutical Sector within the framework of the transformation of the healthcare system."
The event was attended by Andrey Sipilin, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Director of the Military-Technical Supply Issues Department of the Presidential Administration, members of the Health Committee of the National Assembly, as well as representatives from the Ministry of Economy, the Ministry of Health, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan ("ASAN Service"), the State Agency for Compulsory Medical Insurance, the Management Union of Medical Territorial Divisions ("TƏBİB"), the Public Union of Pharmacists Club, leaders of large pharmaceutical networks, private clinics, and Central District Hospitals.
The main goal of the Digital Health Ecosystem is to ensure accessibility for citizens to quality, safe, and reliable healthcare services. The development of the Digital Health system will integrate detailed information about citizens' health histories, including diseases and modern treatment methods, into a unified digital platform, providing online accessibility for all medical institutions.
During the public presentation, a video presentation on digital health was initially showcased.
The Health Minister Teymur Musayev, emphasizing the implementation of a socially-oriented policy in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev, stated in his opening remarks: "Over the past 20 years under the leadership of the head of state, the acceleration of the transition to a digital government and the implementation of consecutive measures on economic diversification have contributed to our country being recognized as a leading voice in the region."
The minister highlighted those digital technologies, by providing information to healthcare service providers and patients, elevate doctor-patient relationships to a different level, stating: "Within the framework of the digital transformation of healthcare from 2023, the Ministry of Health is implementing the 'Electronic Epicrisis' information system. The Electronic Epicrisis system ensures the creation of a unified register of extracts from citizens' medical histories, allowing for the search of individual health information and the preparation of documents in a standard format."
"Today, the Ministry of Health is presenting the Electronic Prescription system, mobile application, and the 'Monitoring and Tracking System.' Both information systems have been prepared in accordance with the additional provisions and changes made to the 'Law of the Republic of Azerbaijan on Medicinal Products' within the framework of the digitization measures in the pharmaceutical sector. In the future, the digital transformation of healthcare measures will continue to increase satisfaction with state services and ensure the provision of quality medical services," concluded Teymur Musayev.
Speaking at the presentation, the advisor to the Minister of Health, Rufat Hacialibeyov, stated that one of the main goals of digitizing healthcare is to integrate medical information into the decision-making process during treatment, centralizing them in a unified healthcare information system. This, in turn, enhances the quality of services provided by healthcare professionals and ensures seamless access to information. "The implementation of the digital health strategy will shape a digital health ecosystem in our country that supports modern technologies and innovations. This will enable the protection of public health, the application of a healthy lifestyle, the use of preventive technologies in disease prevention, and increased accessibility to high-quality healthcare services tailored to the needs of each citizen," emphasized the advisor to the Minister of Health.
During the event, Yusuf İzzet Akay, the consultant of "TCHealth Information Technologies Ltd" (Turkey), and Uzeyir Qurbanlı, the chief consultant on the e-prescription project of the Ministry of Health, also made presentations.
Within the framework of the event, video presentations on digital health and "E-prescription" were showcased. The Electronic Prescription system is a platform designed to manage prescriptions electronically for physicians, patients, and pharmacists. At the same time, E-prescription ensures accessibility to citizens' medical information, facilitating more effective service delivery by healthcare professionals.