Səhiyyə Nazirliyi Tokioda keçirilən səhiyyə sisteminin idarə edilməsində müasir korporativ yanaşmalara dair təlimlərə qatılıb
Yanvarın 13-dən fevralın 1-dək Tokio şəhərində Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (JICA) və Yaponiya Milli İctimai Səhiyyə İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Səhiyyə sisteminin idarəedilməsi (Liderlik və İdarəçilik)” adlı Biliklərin Birgə Yaradılması təlim proqramı keçirilib. Təlim proqramının əsas məqsədi səhiyyə sahəsində olan çağırışlara idarəçilik perspektivindən baxış və sistematik qiymətləndirmə bacarıqlarının formalaşdırılması olub.
12 iştirakçı ölkədən səhiyyə sahəsində tənzimləyici qurumlarda çalışan, idarəçiliyin təşkili və siyasətin formalaşmasına cavabdeh olan əməkdaşların iştirak etdiyi təlim proqramında Azərbaycanı Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyə siyasəti şöbəsinin müdiri Ramik Quliyev təmsil edib.
Proqram çərçivəsində səhiyyə sisteminin gücləndirilməsinə yönələn və müxtəlif aspektləri əhatə edən (universal səhiyyə əhatəsi, innovativ səhiyyə strategiyaları, tibb xidmətlərinin keyfiyyəti və maliyyələşdirilməsi, tibbi-sosial məsələlər, liderlik bacarıqları) mühazirələr dinlənilib, təlimlər təşkil olunub, habelə Yaponiya və iştirakçı ölkələrin təcrübəsi ilə tanış olmaq məqsədilə təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Təlimin gedişatında iştirakçılar Yaponiyanın müxtəlif şəhərlərində fəaliyyət göstərən inzibati, tibbi və sosial müəssisələrin işi ilə yaxından tanış olublar.

Министерство здравоохранения приняло участие на прошедшем в Токио тренинге по современным корпоративным подходам к управлению системой здравоохранения
С 13 января по 1 февраля в Токио прошла обучающая программа по совместному созданию знаний под названием «Управление системой здравоохранения (лидерство и управление)», совместно организованная Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и Национальным институтом общественного здравоохранения Японии. Основной целью учебной программы было развитие управленческого взгляда на проблемы в секторе здравоохранения и развитие навыков систематической оценки.
Азербайджан в программе обучения, в которой приняли участие сотрудники регулирующих органов в сфере здравоохранения, ответственные за организацию управления и формулирование политики, из 12 стран-участниц, представлял заведующий отделом политики здравоохранения Министерства здравоохранения Рамик Гулиев.
В рамках программы были заслушаны лекции и организованы тренинги, направленные на укрепление системы здравоохранения и охватывающие различные аспекты (всеобщий охват услугами здравоохранения, инновационные стратегии здравоохранения, качество и финансирование медицинских услуг, медико-социальные вопросы, лидерские качества). Также состоялся обмен опытом с целью ознакомления с опытом Японии и стран-участниц.
В ходе обучения участники подробно ознакомились с работой административных, медицинских и социальных учреждений, действующих в различных городах Японии.