Səhiyyə Nazirliyi Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə bağlı Füzuli, Zəngilan və Cəbrayıl rayonlarında uşaqların kompleks tibbi müayinəsini təşkil edib
Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə iyunun 1-də nazirliyin K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun (ETPİ) həkim briqadası tərəfindən Füzuli şəhəri, Zəngilan rayonunun Ağalı kəndi və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndində uşaqlar üçün tibbi müayinələr təşkil edilib.
İşğaldan azad olunan ərazilərə “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən davamlı olaraq təşkil olunan tədbirlər zamanı əhali arasında tibbi xidmətə əlçatanlığın təmin olunması və ilkin səhiyyə xidmətinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə kompleks tibbi müayinələr və sağlamlığın təşviqi istiqamətində maarifləndirici aksiyalar keçirilir.
1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə təşkil olunan aksiya çərçivəsində ETPİ-nin pediatrları, uşaq cərrahı, kardioloq, nevroloq və oftalmoloq tərəfindən uşaqlara yerində profilaktik baxışlar keçirilib və müvafiq müalicələr təyin edilib.
Tədbir zamanı 350-ə yaxın, o cümlədən Zəngilanda 200-ə yaxın, Cəbrayılda 100-ə yaxın və Füzulidə 50 uşaq həkimlər tərəfindən ümumi müayinədən keçiblər. Bundan əlavə, xəstəliklər aşkarlanan uşaqların sonrakı mərhələdə müalicəsi üçün göndərişlər verilib.
Müayinələrdən sonra peyvəndləmənin əhəmiyyəti və ana südündən əlavə qidalanmanın qaydaları haqqında Zəngilan və Cəbrayıl ictimaiyyəti üçün maarifləndirici tədbir təşkil olunub. ETPİ-nin həkim pediatrları Gülnaz Ağayeva və Günay Salehova ətraflı təqdimatlarla çıxış ediblər. Həkim-pediatrlar valideynlərə tövsiyələrini veriblər, onları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Tədbirin sonunda Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə hədiyyələr təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də davamlı olaraq tibbi müayinələrinin və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

По случаю Международного дня защиты детей Минздрав организовал в Физулинском, Зангиланском и Джебраильском районах комплексное медицинское обследование детей
При организации Министерства здравоохранения 1-го июня бригада врачей Научно-исследовательского института педиатрии имени К.Ю.Фараджевой Минздрава провела медицинские осмотры детей в городе Физули, в селе Агалы Зангиланского района и в селе Джоджуг Марджанлы Джебраильского района.
В ходе мероприятий, организуемых Министерством здравоохранения в рамках Программы «Великое возвращение» на освобожденные от оккупации территории, проводятся комплексные медицинские осмотры с целью обеспечения доступа населения к медицинским услугам и улучшения первичной медико-санитарной помощи, а также информационно-просветительские акции по пропаганде здорового образа жизни.
В рамках акции, организованной по случаю 1 июня – Международного дня защиты детей, педиатры, детские хирурги, кардиологи, неврологи и офтальмологи НИИ педиатрии на месте провели медицинские осмотры.
В целом, в ходе акции около 350-ти детей прошли общий осмотр врачей, в том числе около 200 в Зангилане, около 100 в Джебраиле и 50 - в Физули. Кроме того, детям, у которых были выявлены определенные заболевания, выданы соответствующие направления для прохождения осмотра в столице.
После медицинских обследований для общественности Зангиланского и Джебраильского районов было организовано информационно-просветительское мероприятие. Педиатры Гуюльназ Агаева и Гюнай Салехова проинформировали родителей о важности вакцинации и правилах смешанного кормления помимо грудного молока, а также ответили на интересующие участников вопросы.