Səhiyyə Nazirliyində ABŞ-nin Azərbaycandakı Müvəqqəti işlər vəkili ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində ABŞ-nin Azərbaycandakı Müvəqqəti işlər vəkili xanım Emi Karlon ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Vaşinqtonda imzalanmış Azərbaycan və ABŞ hökumətlərarası imzalanmış Anlaşma Memorandumunun ikitərəfli tərəfdaşlığının yeni strateji mərhələsinin təməlini qoyduğunu bildirib.
Azərbaycanda şəhid ailələri və müharibə veteranlarına diqqət və qayğının dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biri olduğu diqqətə çatdırılıb. Səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayan Teymur Musayev, ölkələrimiz arasında bu istiqamətdə əməkdaşlığın qurulmasının önəmini qeyd edib. Eyni zamanda, tibb təhsili, həkimlərin təkmilləşdirilməsi, səhiyyə idarəçiliyi sahəsində təcrübə mübadiləsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin, Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tibbi müəsissələrinin yaradılması istiqamətində aparılan işlər barədə məlumat verilib.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən Emi Karlon Prezident İlham Əliyevin tarixi səfərinin və səfər zamanı Azərbaycan və ABŞ hökumətləri arasında imzalandığı Anlaşma Memorandumunun mahiyyətini xüsusən vurğulayıb.
Azərbaycan dövlətinin şəhid ailələri və müharibə veteranlarına göstərdiyi diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirən Emi Karlon bu istiqamətdə ABŞ-nin dəstəyini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.

A meeting was held at the Ministry of Health with the Acting U.S. Chargé d’Affaires in Azerbaijan
A meeting was held at the Ministry of Health with Ms. Amy Carlon, the Acting U.S. Chargé d’Affaires in Azerbaijan.
Welcoming the guest, Minister of Health Teymur Musayev stated that the Memorandum of Understanding signed between the governments of Azerbaijan and the United States in Washington laid the foundation for a new strategic stage of bilateral partnership.
It was noted that attention and care for the families of martyrs and war veterans in Azerbaijan is one of the main priorities of state policy. Emphasizing the importance of digitalization of the healthcare system, Teymur Musayev highlighted the significance of establishing cooperation between our countries in this area. At the same time, the importance of exchanging experience in medical education, advanced training of physicians, and healthcare management was underscored.
It was also reported that work is underway to establish medical institutions in the territories liberated from occupation as a result of the Patriotic War.
In conclusion, Minister of Health of Azerbaijan expressed confidence that cooperation would be further developed in the future.
Expressing her gratitude for the warm welcome, Amy Carlon particularly emphasized the significance of President Ilham Aliyev’s historic visit and the Memorandum of Understanding signed between the governments of Azerbaijan and the United States during the visit.
Highly appreciating the attention and care shown by the Azerbaijani state to the families of martyrs and war veterans, Amy Carlon noted that the United States would not withhold its support in this regard.
The diplomat also stated that her country is interested in expanding cooperation with Azerbaijan in the fields of healthcare and medical science.