Səhiyyə Nazirliyində ABŞ-nin Azərbaycandakı Müvəqqəti işlər vəkili ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində ABŞ-nin Azərbaycandakı Müvəqqəti işlər vəkili xanım Emi Karlon ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Vaşinqtonda imzalanmış Azərbaycan və ABŞ hökumətlərarası imzalanmış Anlaşma Memorandumunun ikitərəfli tərəfdaşlığının yeni strateji mərhələsinin təməlini qoyduğunu bildirib.
Azərbaycanda şəhid ailələri və müharibə veteranlarına diqqət və qayğının dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biri olduğu diqqətə çatdırılıb. Səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayan Teymur Musayev, ölkələrimiz arasında bu istiqamətdə əməkdaşlığın qurulmasının önəmini qeyd edib. Eyni zamanda, tibb təhsili, həkimlərin təkmilləşdirilməsi, səhiyyə idarəçiliyi sahəsində təcrübə mübadiləsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin, Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tibbi müəsissələrinin yaradılması istiqamətində aparılan işlər barədə məlumat verilib.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən Emi Karlon Prezident İlham Əliyevin tarixi səfərinin və səfər zamanı Azərbaycan və ABŞ hökumətləri arasında imzalandığı Anlaşma Memorandumunun mahiyyətini xüsusən vurğulayıb.
Azərbaycan dövlətinin şəhid ailələri və müharibə veteranlarına göstərdiyi diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirən Emi Karlon bu istiqamətdə ABŞ-nin dəstəyini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с временным поверенным в делах США в Азербайджане
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с временным поверенным в делах США в Азербайджане Эми Карлон.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что подписанный в Вашингтоне Меморандум о взаимопонимании между правительствами Азербайджана и США заложил основу для нового стратегического этапа двустороннего партнерства.
Было отмечено, что забота о семьях погибших и ветеранов войны в Азербайджане является одним из главных приоритетов государственной политики. Подчеркнув важность цифровизации системы здравоохранения, Теймур Мусаев отметил целесообразность налаживания сотрудничества между нашими странами в этом направлении. В то же время, была подчеркнута важность обмена опытом в области медицинского образования, повышения квалификации врачей и управления здравоохранением.
Также была предоставлена информация о работе, проводимой в Азербайджане по созданию медицинских учреждений на территориях, освобожденных в ходе 44-дневной Отечественной войны.
В заключение министр здравоохранения Азербайджана выразил уверенность в дальнейшем развитии сотрудничества.
Выразив благодарность за теплый прием, Эми Карлон особо подчеркнула важность исторического визита Президента Ильхама Алиева и подписанного в ходе визита Меморандума о взаимопонимании между правительствами Азербайджана и США.
Высоко оценив проявляемые азербайджанским государством внимание и заботу о семьях шехидов и ветеранах войны, Эми Карлон отметила, что Соединенные Штаты готовы оказать всяческое содействие в этом направлении.
Дипломат также выразила заинтересованность своей страны в расширении сотрудничества с Азербайджаном в области здравоохранения и медицинской науки.