Səhiyyə Nazirliyində Azərbaycanda sağlamlıq turizminin davamlı inkişafının təmin edilməsi məqsədilə yaradılan İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “Sağlamlıq turizminin inkişafında Naftalan neftinin rolunun artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncam imzalanıb.
Sağlamlıq turizminin davamlı inkişafının təmini və Sərəncamda qarşıya qoyulan tapşırıqların icrasının təmin edilməsi məqsədilə səhiyyə naziri Teymur Musayevin müvafiq əmri ilə İşçi qrupu yaradılıb. İşçi qrup tərəfindən hazırlanmış təkliflərin müzakirəsi üçün martın 14-də Səhiyyə Nazirliyində İşçi qrupun növbəti iclası keçirilib.
Səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımovun sədrliyi ilə keçirilən İşçi qrupunun iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun, Səhiyyə Nazirliyinin, Elm Və Təhsil Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyəti nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edən İlqar Qasımov Naftalanın sağlamlıq turizmi şəhəri kimi dünyada tanıdılmasının vacibliyini vurğulayıb: “İşçi qrupunun iclasının məqsədi Naftalan neftinin və ondan hazırlanan preparatların müalicəvi təsirinin beynəlxalq miqyasda tanıdılmasının təmin edilməsidir. Eyni zamanda, yeni tibbi araşdırmaların aparılmasına və sözügedən məhsullardan tibbi məqsədlər üçün daha geniş istifadə olunmasına dair İşçi qrupu tərəfindən təkliflər hazırlanıb”.
İclasda Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyə siyasəti şöbəsinin müdiri Ramik Quliyevin İşçi qrupu tərəfindən aparılan işlər üzrə məruzəsi dinlənilib və şöbənin baş məsləhətçisi Nigar Nəzərlinin hazırlanan təkliflərə dair təqdimatı nümayiş olunub.
İclasda, həmçinin Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Kəmalə Hüseynova, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru Vaqif Abbasov, akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun Baş direktoru Ulduz Həşimova, Elmi-Tədqiqat Tibbi Bərpa İnstitutunun direktoru Mətanət Əfəndiyevaya və Azərbaycan Tibb Universitetinin Əczaçılıq toksikologiyası və kimya kafedrasının müdiri Eldar Qarayev məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda İşçi qrupu tərəfindən görülən işlər üzrə və planlaşdırılan növbəti addımlara dair müzakirələr aparılıb.

В Министерстве здравоохранения состоялось очередное заседание Рабочей группы, созданной с целью обеспечения устойчивого развития оздоровительного туризма в Азербайджане
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О дополнительных мерах, связанных с повышением роли нафталанской нефти в развитии оздоровительного туризма».
Для обеспечения устойчивого развития оздоровительного туризма и исполнение задач, предусмотренных в Распоряжении главы государства, соответствующим приказом министра здравоохранения Теймура Мусаева создана Рабочая группа. С целью обсуждения предложений, подготовленных Рабочей группой, 14 марта в Министерстве здравоохранения состоялось очередное заседание.
В заседании Рабочей группы, проводимой под председательством заместителя министра здравоохранения Ильгара Гасымова, приняли участие представители Азербайджанского института стандартизации Государственного агентства по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте Азербайджанской Республики, Министерства здравоохранения, Министерства науки и образования, Министерства экологии и природных ресурсов, а также Исполнительной власти города Нафталан.
Выступивший на мероприятии Ильгар Гасымов подчеркнул важность популяризации в мире Нафталана как города оздоровительного туризма: «Целью проведения очередного заседания Рабочей группы является содействие обеспечению популяризации в международном масштабе лечебного воздействия нафталанской нефти и изготовленных из нее препаратов. В то же время, Рабочей группой подготовлены предложения по проведению новых медицинских исследований и более широкому использованию упомянутой продукции в медицинских целях».
На заседании был заслушан отчет заведующего отделом политики здравоохранения Министерства здравоохранения Рамика Гулиева о работе, проделанной Рабочей Группой, а также представлена презентация главного консультанта отдела Нигяр Назарли о подготовленных предложениях.
На заседании также выступили заместитель главы Исполнительной власти города Нафталан Кямаля Гусейнова, генеральный директор Института нефтехимических процессов Вагиф Аббасов, генеральный директор Института физиологии имени академика А.Гараева Улдуз Гашимова, директор Научно-исследовательского института медицинской реабилитации Метанет Эфендиевой и заведующий кафедрой фармацевтической токсикологии и химии Азербайджанского медицинского университета Эльдар Гараев.
В заключение состоялось обсуждение результатов работы, проделанной Рабочей группой, а также запланированные мероприятия.