Səhiyyə Nazirliyində Belarusun ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Belarusun ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dmitri Pineviç ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Dmitri Pineviçi Belarusun ölkəmizdəki səfiri vəzifəsinə yeni təyin olunması münasibətilə təbrik edib.
Azərbaycanla Belarus arasında bir çox sahələrdə əlaqələrin genişləndiyini qeyd edən nazir vurğuladı ki, dövlət başçılarının müntəzəm görüşləri, eyni zamanda hökumət üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri iki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır.
Teymur Musayev, həmçinin səhiyyə sahəsində ölkələrimiz arasında səmərəli əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib. Nazirin sözlərinə görə, tibbin onkologiya, transplantologiya, kardiologiya, neyrocərrahiyyə və s. sahələrində çalışan mütəxəssis və həkimlərə təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma üzrə tədbirlərdə iştirak etmək üçün mütəmadi olaraq qarşılıqlı səfərlər təşkil olunur.
Əczaçılıq sənayesinin bütün dünyada innovativ inkişaf baxımından mühüm yer tutduğunu vurğulayan Teymur Musayev, həmçinin ölkələrimiz arasında bu sahədə uğurlu əməkdaşlığın olduğunu qeyd edib.
Öz növbəsində Dmitri Pineviç Belarusun Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib. Yaxın tarixdə Belarusla Azərbaycan arasında əməkdaşlığın müsbət dinamika ilə inkişaf etdiyini qeyd edən səfir, ötən illər ərzində Azərbaycan-Belarus münasibətlərin böyük yol keçərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə tərəflər əczaçılıq sənayesi, tibb və səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər. Həmçinin, tibb kadrlarının hazırlanması prosesinin təkmilləşdirilməsi, səhiyyə sistemlərinin rəqəmsallaşdırılmasının tətbiqi üzrə əməkdaşlığın qurulması və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting was held at the Ministry of Health with the Ambassador of Belarus to our country
A meeting was held at the Ministry of Health with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to our country, Dmitry Pinevich.
Greeting the guests, Minister of Health Teymur Musayev congratulated Dmitry Pinevich on his recent appointment as the Ambassador of Belarus to Azerbaijan.
The minister noted the expansion of relations between Azerbaijan and Belarus in many fields, emphasizing that regular meetings between the heads of state, as well as reciprocal visits by government officials, play a significant role in the development of relations between the two countries, including in the field of healthcare.
Teymur Musayev also expressed satisfaction with the level of productive cooperation between the two countries in the healthcare sector. According to the minister, mutual visits are regularly organized for specialists and doctors working in fields such as oncology, transplantology, cardiology, neurosurgery, and others to participate in experience exchange and professional development activities.
Highlighting the important role of the pharmaceutical industry in innovative development worldwide, Teymur Musayev also noted the successful cooperation between the two countries in this area.
In turn, Dmitry Pinevich stated that Belarus attaches special importance to the development of relations with Azerbaijan. The ambassador noted that in recent history, cooperation between Belarus and Azerbaijan has developed with positive momentum, emphasizing that over the past years, Azerbaijan-Belarus relations have made significant progress and reached the level of strategic partnership.
During the meeting, the parties discussed prospects for cooperation in the pharmaceutical industry, medicine, and healthcare. They also exchanged views on improving the process of training medical personnel, establishing cooperation in the implementation of healthcare system digitalization, and other issues of mutual interest.