Səhiyyə Nazirliyində Belarusun ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Belarusun ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dmitri Pineviç ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Dmitri Pineviçi Belarusun ölkəmizdəki səfiri vəzifəsinə yeni təyin olunması münasibətilə təbrik edib.
Azərbaycanla Belarus arasında bir çox sahələrdə əlaqələrin genişləndiyini qeyd edən nazir vurğuladı ki, dövlət başçılarının müntəzəm görüşləri, eyni zamanda hökumət üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri iki ölkə arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır.
Teymur Musayev, həmçinin səhiyyə sahəsində ölkələrimiz arasında səmərəli əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib. Nazirin sözlərinə görə, tibbin onkologiya, transplantologiya, kardiologiya, neyrocərrahiyyə və s. sahələrində çalışan mütəxəssis və həkimlərə təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma üzrə tədbirlərdə iştirak etmək üçün mütəmadi olaraq qarşılıqlı səfərlər təşkil olunur.
Əczaçılıq sənayesinin bütün dünyada innovativ inkişaf baxımından mühüm yer tutduğunu vurğulayan Teymur Musayev, həmçinin ölkələrimiz arasında bu sahədə uğurlu əməkdaşlığın olduğunu qeyd edib.
Öz növbəsində Dmitri Pineviç Belarusun Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib. Yaxın tarixdə Belarusla Azərbaycan arasında əməkdaşlığın müsbət dinamika ilə inkişaf etdiyini qeyd edən səfir, ötən illər ərzində Azərbaycan-Belarus münasibətlərin böyük yol keçərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə tərəflər əczaçılıq sənayesi, tibb və səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər. Həmçinin, tibb kadrlarının hazırlanması prosesinin təkmilləşdirilməsi, səhiyyə sistemlərinin rəqəmsallaşdırılmasının tətbiqi üzrə əməkdaşlığın qurulması və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с послом Беларуси в нашей стране
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Республики Беларусь в нашей стране Дмитрием Пиневичем.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев поздравил Дмитрия Пиневича с назначением на пост посла Белоруссии в нашей стране.
Отметив расширение отношений между Азербайджаном и Беларусью во многих сферах, министр подчеркнул, что регулярные встречи глав государств, а также взаимные визиты членов правительств играют важную роль в развитии отношений двух стран по различным направлениям.
Теймур Мусаев также выразил удовлетворение плодотворным азербайджано-белорусским сотрудничеством в сфере здравоохранения. По словам министра, на регулярной основе организуются взаимные визиты врачей, специализирующихся в кардиологии, онкологии, трансплантологии, нейрохирургии и в других областях медицины для участия в мероприятиях по обмену опытом и повышению квалификации.
Подчеркнув, что во всем мире фармацевтическая отрасль занимает ведущие позиции по уровню инновационного развития, Теймур Мусаев также отметил успешное сотрудничество между нашими странами в этой области.
В свою очередь Дмитрий Пиневич подчеркнул, что Белоруссия уделяет особое внимание отношениям с Азербайджаном. По словам посла, в новейшей истории сотрудничество наших стран динамично развивается, и за прошедшие годы азербайджано-белорусские отношения проделали огромный путь, выйдя на уровень стратегического партнерства.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в фармацевтической отрасли. Также состоялся обмен мнениями по совершенствованию процесса подготовки медицинских кадров, налаживанию сотрудничества по внедрению цифровизации систем здравоохранения и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.