Səhiyyə Nazirliyində Beynəlxalq İtkin Düşmüş Şəxslər Komissiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində ölkəmizdə səfərdə olan İtkin düşmüş şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın (ICMP) Baş direktoru Kathryne Bombergerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə səhiyyə sahəsində, xüsusilə məhkəmə-tibb ekspertizası, DNT analizləri, laborator imkanların gücləndirilməsi, mütəxəssis hazırlığı və bilik mübadiləsi sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Bildirilib ki, itkin düşmüş şəxslərin axtarışı, şəxsiyyətinin müəyyənləşdirilməsi və bu istiqamətdə müasir elmi yanaşmaların tətbiqi humanitar baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Tərəflər beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və innovativ metodların tətbiqinin bu sahədə görülən işlərin səmərəliliyinin artırılmasına xidmət etdiyini qeyd ediblər.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan axtarış işləri və aşkarlanan insan qalıqlarının identifikasiyası prosesində aidiyyəti dövlət qurumlarının bu istiqamətdə əlaqəli və koordinasiyalı fəaliyyət göstərdiyini bildirib, ICMP ilə əməkdaşlığın bu istiqamətdə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
ICMP-nin Baş direktoru Kathryne Bomberger Azərbaycanda itkin düşmüş şəxslərin taleyinin aydınlaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirərək, rəhbərlik etdiyi təşkilatın gələcəkdə də Azərbaycana texniki və ekspert dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, həmçinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

A meeting was held at the Ministry of Health with a delegation from the International Commission on Missing Persons
A meeting was held at the Ministry of Health with a delegation led by Kathryne Bomberger, Director-General of the International Commission on Missing Persons (ICMP), who is on a visit to Azerbaijan.
During the meeting, the parties discussed prospects for expanding cooperation in the healthcare sector, particularly in the fields of forensic medical expertise, DNA analysis, strengthening laboratory capacity, specialist training, and knowledge exchange. They emphasized that the search for missing persons, the identification of their remains, and the application of modern scientific approaches in this area are of significant humanitarian importance. The parties also noted that studying international best practices and implementing innovative methods contribute to improving the effectiveness of efforts in this field.
Minister of Health Teymur Musayev noted that the relevant state institutions are working in close coordination on search operations in the liberated territories and the identification of recovered human remains. He emphasized that cooperation with the International Commission on Missing Persons (ICMP) has made an important contribution to these efforts.
ICMP Director-General Kathryne Bomberger highly commended Azerbaijan’s efforts to determine the fate of missing persons and stated that the organization she leads stands ready to continue providing technical and expert support to Azerbaijan in the future.
The meeting also included an exchange of views on other issues of mutual interest, and the parties discussed prospects for further cooperation.