Səhiyyə Nazirliyində Beynəlxalq İtkin Düşmüş Şəxslər Komissiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində ölkəmizdə səfərdə olan İtkin düşmüş şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın (ICMP) Baş direktoru Kathryne Bombergerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə səhiyyə sahəsində, xüsusilə məhkəmə-tibb ekspertizası, DNT analizləri, laborator imkanların gücləndirilməsi, mütəxəssis hazırlığı və bilik mübadiləsi sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Bildirilib ki, itkin düşmüş şəxslərin axtarışı, şəxsiyyətinin müəyyənləşdirilməsi və bu istiqamətdə müasir elmi yanaşmaların tətbiqi humanitar baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Tərəflər beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və innovativ metodların tətbiqinin bu sahədə görülən işlərin səmərəliliyinin artırılmasına xidmət etdiyini qeyd ediblər.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan axtarış işləri və aşkarlanan insan qalıqlarının identifikasiyası prosesində aidiyyəti dövlət qurumlarının bu istiqamətdə əlaqəli və koordinasiyalı fəaliyyət göstərdiyini bildirib, ICMP ilə əməkdaşlığın bu istiqamətdə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
ICMP-nin Baş direktoru Kathryne Bomberger Azərbaycanda itkin düşmüş şəxslərin taleyinin aydınlaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirərək, rəhbərlik etdiyi təşkilatın gələcəkdə də Azərbaycana texniki və ekspert dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, həmçinin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с делегацией Международной комиссии по пропавшим без вести лицам
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с находящейся с визитом в нашей стране делегацией Международной комиссии по пропавшим без вести (ICMP), возглавляемой генеральным директором Кэтрин Бомбергер.
В ходе встречи были обсуждены перспективы расширения сотрудничества в сфере здравоохранения, в частности в областях судебно-медицинской экспертизы, ДНК-анализа, укрепления лабораторного потенциала, подготовки специалистов и обмена знаниями. Было отмечено, что поиск пропавших без вести лиц, установление их личности и применение современных научных подходов имеют особое гуманитарное значение. Стороны подчеркнули, что изучение международного опыта и внедрение инновационных методов способствует повышению эффективности работы в данной сфере.
Министр здравоохранения Теймур Мусаев сообщил, что при проведении поисковых работ на освобождённых от оккупации территориях и в процессе идентификации обнаруженных человеческих останков соответствующие государственные органы действуют в тесной координации. Он подчеркнул, что сотрудничество с ICMP вносит значительный вклад в эту деятельность.
Генеральный директор ICMP Кэтрин Бомбергер высоко оценила проводимую в Азербайджане работу по установлению судьбы пропавших без вести и заявила, что возглавляемая ею организация готова и впредь оказывать Азербайджану техническую и экспертную поддержку.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес, и были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества.