Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) İcraçı katibi xanım Armida Salsiya Alişahbana ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış strukturları, həmçinin UNESCAP ilə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan 1992-ci ildə BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasına üzv olub və bu müddət ərzində UNESCAP-a üzv olan əksər üzv dövlətləri ilə yüksək səviyyədə ikitərəfli əlaqələr qurulub.
UNESCAP-ın xüsusilə nəqliyyat, rəqəmsallaşma, enerji sahələrində və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün vacib platforma olduğunu bildirən Azərbaycanın səhiyyə naziri ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən UNESCAP-ın icraçı katibi 2023-cü ilin noyabrında BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) 25-ci ildönümündə Azərbaycanda Zirvə görüşünün keçirilməsinin əlamətdar hadisə olduğunu vurğulayıb. Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyi ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduğunu bildirən Armida Salsia Alisahbana qeyd edib ki, UNESCAP təşkilata üzv ölkələrdə rəqəmsal səhiyyə və səhiyyənin inkişafına tövfə verəcək.

A meeting was held at the Ministry of Health with the Executive Secretary of the UN Economic and Social Commission
A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with Ms. Armida Salsiah Alisjahbana, Executive Secretary of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP).
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev emphasized that Azerbaijan has been effectively cooperating with various specialized structures of the UN, including UNESCAP. The minister noted that Azerbaijan became a member of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific in 1992, and during this time, has established high-level bilateral relations with the majority of member states of UNESCAP.
Highlighting that UNESCAP serves as an important platform for cooperation, especially in the areas of transport, digitalization, energy, and other fields of mutual interest, Azerbaijan’s Minister of Health expressed confidence that bilateral relations will continue to develop further.
Expressing her gratitude for the warm reception, UNESCAP Executive Secretary Armida Salsiah Alisjahbana emphasized that the hosting of the Summit in Azerbaijan in November 2023, on the occasion of the 25th anniversary of the United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA), was a significant event.
She stated that she is interested in establishing effective cooperation with Azerbaijan's Ministry of Health and noted that UNESCAP will contribute to the development of digital health and healthcare in its member countries.