Səhiyyə Nazirliyində Böyük Britaniyanın Lordlar Palatasının üzvü, baronessa Syuzan Qrinfildlə görüş keçirilib
Lordlar Palatasının üzvü, Böyük Britaniya Kral İnstitutunun (Royal İnstitution of Great Britain) sabiq direktoru, beyin fiziologiyası sahəsi üzrə ixtisaslaşmış məşhur ingilis alimi, baronessa Syuzan Qrinfildin Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyində görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan-Böyük Britaniya münasibətlərinin dinamik inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Teymur Musayev səhiyyə sahəsində də əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, ölkələrimizin ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur: “İnnovativ avadanlıqların klinik praktikaya tətbiqi və tibb işçilərinin yüksək peşə hazırlığı ilə seçilən Böyük Britaniya səhiyyə sistemi (National Health Service – NHS) dünyada ən effektiv təşkil edilən səhiyyə sistemlərindən biridir. Bundan əlavə, Böyük Britaniyanın tibb universitetləri təhsilin keyfiyyəti və yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin buraxılması ilə məşhurdurlar”.
“Azərbaycan Tibb Universitetinin, habelə ölkəmizin aparıcı tibb mərkəzlərinin "Royal Institution of Great Britain”, “Royal Liverpool University Hospital”, “University College London Hospital” və Böyük Britaniyanın digər dünya şöhrətli universitetləri ilə əlaqələri ölkələrimiz arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın inkişafında vacib rol oynayır”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri bildirib.
Səmimi qəbula və yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Syuzan Qrinfild Böyük Britaniyanın Azərbaycan ilə ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə böyük önəm verdiyini vurğulayıb. Beynəlxalq tədbirlərdə iştirak etmək üçün dəfələrlə ölkəmizə səfər etdiyini vurğulayaq, baronessa Azərbaycanın paytaxtında təşkil olunan qlobal forumların hər zaman yüksək səviyyədə keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ölkələrimiz arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələsinə toxunan Syuzan Qrinfild son illər Azərbaycanda səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi məqsədilə islahatların aparılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib.

A meeting was held at the Ministry of Health with Baroness Susan Greenfield, a member of the House of Lords of the United Kingdom.
During the business trip of Baroness Susan Greenfield, a member of the House of Lords, former director of the Royal Institution of Great Britain, and a renowned English scientist specializing in brain physiology, a meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan.
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev emphasized that the relations between Azerbaijan and the United Kingdom are developing dynamically.
Teymur Musayev pointed out that there is a great potential for the development of cooperation in the field of healthcare. According to him, there are all opportunities for continuous professional education and exchange of modern methodological and scientific-practical experience between the leading medical experts of both countries: "The healthcare system of the United Kingdom (National Health Service – NHS), which is distinguished by its innovative equipment in clinical practice and highly skilled medical professionals, is one of the most effectively organized healthcare systems in the world. Additionally, British medical universities are famous for the quality of education and the training of highly qualified specialists."
"The relationships between Azerbaijan Medical University and our country's leading medical centers with the 'Royal Institution of Great Britain,' 'Royal Liverpool University Hospital,' 'University College London Hospital,' and other world-renowned universities of the United Kingdom play an important role in the development of healthcare cooperation between our countries," said Azerbaijan's Minister of Health.
Expressing her gratitude for the warm welcome and high hospitality, Susan Greenfield emphasized that the United Kingdom places great importance on strengthening bilateral relations with Azerbaijan. She highlighted that she had visited our country several times to participate in international events, noting that global forums held in the capital of Azerbaijan are always organized at a high level.
Touching upon the expansion of healthcare cooperation between our countries, Susan Greenfield mentioned that significant efforts have been made in recent years to implement reforms aimed at strengthening the healthcare system in Azerbaijan.