Səhiyyə Nazirliyində Böyük Britaniyanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldla görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Fergus Auldu Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Nazir Azərbaycan-Böyük Britaniya münasibətlərinin dinamik inkişaf tendensiyasına malik olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında bir çox sahəni ehtiva edən çoxşaxəli rasional münasibətlər mövcuddur.
Teymur Musayev Böyük Britaniyada səhiyyə sektorunun çox yüksək səviyyədə olduğunu, bu ölkənin səhiyyə sisteminin (National Health Service – NHS) isə səmərəli təşkil edildiyini qeyd edib: “Britaniya səhiyyəsi innovativ avadanlıqların klinik praktikaya tətbiqi və tibb işçilərinin yüksək peşə hazırlığı ilə seçilir. Bundan əlavə, Böyük Britaniyanın tibb universitetləri təhsilin keyfiyyəti və yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin buraxılması ilə məşhurdur. Belə ki, bu ölkənin üç tibb məktəbi dünyanın ən yaxşı tibb universitetlərinin ilk onluğundadır”.
Nazir gələcəkdə elmi-tibbi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu qeyd edib.
Öz növbəsində səfir Fergus Auld Böyük Britaniyanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, dost ölkələrin səhiyyəsinin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət üçün bütün zəruri vasitələr mövcuddur. Fergus Auld postkovid dövründə Azərbaycan-Böyük Britaniya arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin daha da zəruri olduğunu qeyd edib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüş zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində Azərbaycan və Böyük Britaniya əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları müzakirə olunub.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с послом Великобритании
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Фергусом Олдом.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев поздравил Фергуса Олда с назначением на пост посла Великобритании в нашей стране. Министр подчеркнул, что азербайджано-британские отношения имеют тенденцию динамичного развития. По его словам, между нашими странами существуют многогранные рациональные отношения, охватывающие многие сферы.
В своей речи Теймур Мусаев отметил, что сфера здравоохранения в Великобритании находится на очень высоком уровне, а британская система здравоохранения (National Health Service - NHS) одна из самых эффективных в мире: «Медицина Великобритании отличается внедрением в клиническую практику инновационных препаратов и высокопрофессиональной подготовкой медицинского персонала. Помимо этого, медицинские университеты славятся качеством образования и выпуском высококлассных специалистов. Так, три медицинские школы Великобритании располагаются в первой десятке рейтинга лучших медвузов мира».
Подчеркнув важную роль среднего и младшего медицинского персонала для устойчивого развития системы здравоохранения, Теймур Мусаев выразил заинтересованность в укреплении сотрудничества между министерствами здравоохранения наших стран.
В свою очередь, Фергус Олд подчеркнул, что Великобритания уделяет особое внимание отношениям с Азербайджаном. Было отмечено, что для повышения эффективности системы здравоохранения наших стран есть все необходимые инструменты по взаимодействию в сфере медицинского образования. Фергус Олд также подчеркнул необходимость дальнейшего расширения сотрудничества между Азербайджаном и Великобританией в постковидный период.
В ходе встречи, прошедшей в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, стороны обсудили текущее состояние азербайджано-британского сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, и потенциальные возможности его развития.