Səhiyyə Nazirliyində Böyük Britaniyanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldla görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Fergus Auldu Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Nazir Azərbaycan-Böyük Britaniya münasibətlərinin dinamik inkişaf tendensiyasına malik olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında bir çox sahəni ehtiva edən çoxşaxəli rasional münasibətlər mövcuddur.
Teymur Musayev Böyük Britaniyada səhiyyə sektorunun çox yüksək səviyyədə olduğunu, bu ölkənin səhiyyə sisteminin (National Health Service – NHS) isə səmərəli təşkil edildiyini qeyd edib: “Britaniya səhiyyəsi innovativ avadanlıqların klinik praktikaya tətbiqi və tibb işçilərinin yüksək peşə hazırlığı ilə seçilir. Bundan əlavə, Böyük Britaniyanın tibb universitetləri təhsilin keyfiyyəti və yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin buraxılması ilə məşhurdur. Belə ki, bu ölkənin üç tibb məktəbi dünyanın ən yaxşı tibb universitetlərinin ilk onluğundadır”.
Nazir gələcəkdə elmi-tibbi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu qeyd edib.
Öz növbəsində səfir Fergus Auld Böyük Britaniyanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, dost ölkələrin səhiyyəsinin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət üçün bütün zəruri vasitələr mövcuddur. Fergus Auld postkovid dövründə Azərbaycan-Böyük Britaniya arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin daha da zəruri olduğunu qeyd edib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüş zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində Azərbaycan və Böyük Britaniya əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları müzakirə olunub.

A meeting was held with the Ambassador of Great Britain to our country at the Ministry of Health
A meeting was held with Fergus Auld, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to our country, at the Ministry of Health.
After welcoming the guests, Health Minister Teymur Musayev congratulated Fergus Auld on his appointment as the Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to our country. The minister emphasized that Azerbaijan-Great Britain relations have a dynamic development trend. According to him, multifaceted rational relations between our countries cover many fields.
Teymur Musayev stressed that the healthcare sector in Great Britain is at a very high level. He also highlighted that the healthcare system of the country (National Health Service - NHS) is one of the most effective in the world: "British healthcare is distinguished by the application of innovative equipment to clinical practice and the high professional training of medical workers. In addition, medical universities in Great Britain are famous for the quality of education and the training of highly qualified specialists". The minister also noted that three medical schools in Great Britain are in the top ten of the best medical universities in the world."
The minister expressed hope for further successful cooperation development in health care, medical science and other areas.
In turn, Ambassador Fergus Auld noted that Great Britain pays special attention to developing relations with Azerbaijan. It was pointed out that to improve the efficiency of the health care system of our countries, there are all the necessary tools for cooperation in the field of medical education. Fergus Auld also emphasized the need for further expansion of cooperation between Azerbaijan and Great Britain in the post-covid period.
During the meeting, which was held in the spirit of constructive dialogue and mutual understanding, the current state of cooperation between Azerbaijan and Great Britain in the field of health care and medical science and potential development opportunities were discussed.