Səhiyyə Nazirliyində COP-29-da səhiyyə mövzusuna dair Azərbaycanın bir neçə dövlət qurumu ilə ÜST-nin səhiyyə və iqlim məsələləri üzrə məsul şəxslər və ekspertləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycanda bu ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçiriləcək.
Bununla əlaqədar respublikanın aidiyyatı qurumları tərəfindən müvafiq tədbirlər təşkil olunur. Belə ki, martın 14-də Səhiyyə Nazirliyində COP-29-da səhiyyə mövzusuna dair Azərbaycanın bir neçə dövlət qurumu ilə ÜST-nin səhiyyə və iqlim məsələləri üzrə məsul şəxslər və ekspertləri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə COP-29 danışıqlar qrupunun üzvləri olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məsul şəxsləri - İctimai Səhiyyə, Ətraf Mühit və Sosial Müəyyənedicilər Departamentinin direktoru Mariya Neyra, Avropa üzrə Regional Ofisinin Yoluxucu Xəstəliklər, Ətraf Mühit və Sağlamlıq Departamentinin direktoru Robb Batlerin və ÜST-nin digər əməkdaşları, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyası, Səhiyyə, Xarici İşlər, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliklərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Toplantıda çıxış edən səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov qlobal səhiyyənin COP çərçivəsində prioritet olmasını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, qlobal səhiyyə ictimaiyyəti iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə, eyni zamanda qlobal sağlamlıq təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verməsində mühüm rola malikdir.
COP-29 danışıqlar qrupunun üzvləri noyabrda Azərbaycanda təşkil olunacaq tədbirin ölkəmiz və region üçün mahiyyətini və vacibliyini qeyd ediblər. Onların sözlərinə görə, COP29-un bütün ölkələrin yekdil qərarı ilə 2024-cü ildə məhz Azərbaycanda keçirilməsi respublikamıza olan beynəlxalq etimadın daha bir göstəricisidir.

At the Ministry of Health at COP-29 a meeting was held with representatives of a number of government agencies of Azerbaijan and experts on health and climate issues from WHO on the topic of health
In November of this year, the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) will be held in Azerbaijan.
In this regard, relevant measures are being organized by the state institutions of the republic. On March 14, a meeting was held at the Ministry of Health with representatives of a number of government agencies of Azerbaijan and WHO health and climate experts on the topic of health care at COP-29.
The meeting was attended by officials from the World Health Organization (WHO), who are members of the COP-29 negotiating group - Maria Neira, Director of the Department of Public Health, Environment, and Social Determinants of Health at the World Health Organization (WHO), Robb Butler, Director of the Department of Infectious Diseases, Environment, and Health of the WHO European Regional Office, and other WHO experts, as well as representatives from the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, Ministries of Health, Foreign Affairs, Ecology and Natural Resources.
Speaking at the meeting, Deputy Minister of Health Nadir Zeynalov emphasized the priority of global health within the COP framework. According to him, global health plays a crucial role in addressing the impacts of climate change on public health and improving global health security.
Members of the COP-29 negotiating group noted the nature and significance of the event to be held in Azerbaijan in November for our country and the region. According to them, the decision to hold COP29 in Azerbaijan in 2024, with the unanimous agreement of all countries, is another indicator of international trust in our country.