Səhiyyə Nazirliyində Macarıstanın aparıcı farmasevtika şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində farmasevtika sahəsi üzrə fəaliyyət göstərən Macarıstan şirkətlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torman da iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə geniş əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir çıxışında innovasiyaların iqtisadi və sosial inkişafın əsas təkanverici qüvvəsi olduğunu vurğuladı. Onun sözlərinə görə, bu gün səhiyyədə innovativ yanaşma və innovasiyaların tətbiqi zamanın tələbidir.
Bildirilib ki, əczaçılıq sənayesi dünya iqtisadiyyatının ən çox bilik tələb edən yüksək texnologiyalı və eyni zamanda sürətlə inkişaf edən seqmentlərindən biridir. Macarıstan əczaçılıq məhsullarının hər zaman yüksək keyfiyyətinə görə seçildiyini vurğulayan nazir ikitərəfli münasibətlərin bundan sonra da uğurlu və dinamik inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Sonra farmasevtika sahəsi üzrə fəaliyyət göstərən Macarıstan şirkətlərinin nümayəndələri öz məhsulları haqqında ətraflı məlumat verdilər. Onlar Azərbaycan ilə əczaçılıq sənayesi sahəsində əməkdaşlığın daha daha da yüksək səviyyəyə olmasında maraqlı olduqlarını vurğuladılar.
Qarşılıqlı anlaşma mühitində keçən görüş zamanı əczaçılıq sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları müzakirə olunub.

В Минздраве Азербайджана состоялась встреча с представителями ведущих венгерских фармацевтических компаний
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с представителями ведущих венгерских фармацевтических компаний. Во встрече также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Венгрии Тамаш Йозеф Торман.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что между нашими странами налажены связи сотрудничества в различных сферах.
В своей речи министр подчеркнул, что инновации являются основной движущей силой экономического и социального развития. По его словам, сегодня инновации в здравоохранении востребованы как никогда ранее, вызывая в ней прогрессивные, качественно новые изменения.
Было отмечено, что фармацевтическая промышленность является одной из наиболее наукоемких высокотехнологичных и, в то же время быстроразвивающихся сегментов мировой экономики. Подчеркнув, что Венгрия всегда отличалась высоким качеством производства в данной сфере, министр выразил надежду на дальнейшее успешное и динамичное развитие двусторонних отношений.
Затем представители ведущих фармацевтических компаний Венгрии предоставили подробную информацию о своей продукции. Они также выразили заинтересованность в поднятии на более высокий уровень сотрудничество с Азербайджаном в сфере фарминдустрии.
На встрече, прошедшей в духе взаимопонимания, были обсуждены текущее состояние сотрудничества в сфере фарминдустрии и потенциальные возможности его развития.