Səhiyyə Nazirliyindən 10 saatlıq unikal əməliyyat: pasiyentin öz sümüyü ilə yeni çənə quruldu
Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Akademik M. Topçubaşov adına Elmi Cərrahiyyə Mərkəzində unikallığı ilə seçilən aşağı çənənin bərpası üzrə unikal və yüksək texnoloji cərrahi əməliyyat uğurla icra olunub.
Bu əməliyyat mərkəzdə ilk dəfə olaraq 2026-cı ilin mart ayında Səhiyyə Nazirliyinin tapşırığı ilə yaradılmış plastik və rekonstruktiv cərrahiyyə şöbəsinin həkimləri tərəfindən icra edilib.
Əməliyyat təxminən 10 saat davam edib və bir neçə ixtisas üzrə cərrahi briqadaların iştirakı ilə həyata keçirilib. Baş-boyun nahiyəsi üzrə əməliyyat üz-çənə cərrahı-onkoloq, tibb elmləri doktoru, professor Məhəmməd Davudov və şöbə müdiri, plastik-rekonstruktiv cərrah, tibb elmləri doktoru Elçin Məmmədov tərəfindən icra edilib.
Mikrocərrahi transplantasiya mərhələsi isə üz-çənə cərrahı, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Kamil Abdullayev və üz-çənə cərrahı Vəlican Abasov tərəfindən həyata keçirilib.
Əməliyyatın uğuru dəqiq rəqəmsal planlaşdırma, ixtisaslaşmış tibbi avadanlıqlar və anestezioloqlar, onkoloqlar, üz-çənə və plastik-rekonstruktiv cərrahların koordinasiyalı fəaliyyəti nəticəsində mümkün olub.
Bir il yarım əvvəl pasiyentə baş-boyun nahiyəsində yerləşən geniş yayılmış bədxassəli törəmə səbəbilə aşağı çənənin yarısı çıxarılmış və onun yerinə titan konstruksiya yerləşdirilib. Müasir tibbi texnologiyaların tətbiqi sayəsində həyata keçirilən son əməliyyat zamanı əvvəlcədən qoyulmuş titan lövhə çıxarılıb, aşağı çənənin yarısı pasiyentin öz sümüyü — fibula (incik sümüyü) vasitəsilə yenidən qurulub.
Mikrocərrahi üsulla icra olunan rekonstruksiya zamanı sümük strukturu pasiyentin ayağından götürülərək üz nahiyəsinə transplantasiya edilib və damarlar yüksək dəqiqliklə birləşdirilib. Bu yanaşma onkoloji əməliyyat nəticəsində itirilmiş üz nahiyəsinin həm funksional, həm də estetik baxımdan bərpasına imkan verir. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, gələcək mərhələdə bərpa olunmuş sümüyə dental implantların yerləşdirilməsi planlaşdırılır ki, bu da pasiyentin həyat keyfiyyətinin tam bərpasına şərait yaradacaq.
Mərkəzdə bu kimi yüksək texnologiyalı əməliyyatların icrası ölkədə rekonstruktiv cərrahiyyənin inkişafına və vətəndaşların müasir tibbi xidmətlərə çıxış imkanlarının genişlənməsinə mühüm töhfə verir.

Уникальная 10-часовая операция от Министерства здравоохранения: пациенту была сформирована новая челюсть из собственной кости
В Научно-хирургическом центре имени Академика М. Топчубашова, действующем при Министерстве здравоохранения, успешно проведена уникальная высокотехнологичная операция по восстановлению нижней челюсти.
Данная операция впервые была выполнена в центре в марте 2026 года врачами отделения пластической и реконструктивной хирургии, созданного по поручению Министерства здравоохранения.
Операция длилась около 10 часов и была проведена с участием хирургических бригад различных специальностей. Операция в области головы и шеи была выполнена челюстно-лицевым хирургом-онкологом, доктором медицинских наук, профессором Мухаммедом Давудовым и заведующим отделением, пластическим и реконструктивным хирургом, доктором медицинских наук Эльчином Мамедовым.
Этап микрохирургической трансплантации был осуществлён челюстно-лицевым хирургом, доктором философии по медицине Камилем Абдуллаевым и челюстно-лицевым хирургом Велиджаном Абасовым.
Успех операции стал возможен благодаря точному цифровому планированию, специализированному медицинскому оборудованию и скоординированной работе анестезиологов, онкологов, челюстно-лицевых и пластических реконструктивных хирургов.
Полтора года назад пациенту из-за широко распространённого злокачественного образования в области головы и шеи была удалена половина нижней челюсти, на место которой была установлена титановая конструкция. В ходе последней операции, выполненной с применением современных медицинских технологий, ранее установленная титановая пластина была удалена, а половина нижней челюсти восстановлена с использованием собственной кости пациента — малоберцовой кости (fibula).
Во время микрохирургической реконструкции костная структура была взята из ноги пациента и трансплантирована в область лица, при этом сосуды были соединены с высокой точностью. Такой подход позволяет восстановить как функциональные, так и эстетические аспекты утраченной части лица после онкологической операции. По словам специалистов, на следующем этапе планируется установка дентальных имплантов в восстановленную кость, что позволит полностью восстановить качество жизни пациента.
Проведение подобных высокотехнологичных операций в центре вносит важный вклад в развитие реконструктивной хирургии в стране и расширяет доступ граждан к современным медицинским услугам.