Səhiyyə Nazirliyində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycana yeni təyin olunan səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının ölkəmizə yeni təyin olunan fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli ilə görüş keçirilib.
Görüş tanışlıq və gələcək əməkdaşlığı müzakirə etmək, ümumi maraq doğuran mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq məqsədini daşıyıb.
Nazir Teymur Musayev yeni təyinatı münasibətilə səfiri təbrik edərək, Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı tərəfdaşlığının inkişafı istiqamətində fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının ortaq mədəni və dini köklərlə bağlı olduqlarını diqqətə çatdıran nazir, digər istiqamətlərdə olduğu kimi, səhiyyə sahəsində də əməkdaşlığın genişləndiyini bildirib. Teymur Musayev ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsində yüksək səviyyəli səfərlərin məxsusi rolunu vurğulayıb. Ölkələrimiz arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əlaqələrin mövcud vəziyyətindən məmnunluğunu bildirən Teymur Musayev, əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Öz növbəsində səfir İssam bin Saleh əl-Cuteyli ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu münasibətlər yaxın dostluq və sıx əməkdaşlıq üzərində qurulub. Səfir qeyd edib ki, dost ölkələr arasında səhiyyə sahəsində qarşılıqlı münasibətlərin səmərəliliyini artırmaq üçün bütün zəruri imkanlar mövcuddur.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən söhbət zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində iki ölkə arasında münasibətlərin mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, həmçinin dərman və digər əczaçılıq məhsulları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

В Минздраве состоялась встреча с новоназначенным послом Королевства Саудовская Аравия в Азербайджане
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Саудовская Аравия в нашей стране Иссамом бин Салех аль-Джутейли.
Целью встречи было обсуждение дальнейшего сотрудничества и других вопросов представляющих взаимный интерес.
Теймур Мусаев поздравил посла с назначением и пожелал ему успехов в развитии партнёрства между Азербайджаном и Королевством Саудовская Аравия.
Министр подчеркнул, что Азербайджан и Королевство Саудовская Аравия связывают общие культурные и религиозные корни: «Хочу отметить, особую роль визитов на высшем уровне в укреплении двухсторонних отношений. Паралельно с другими сферами между нашими странами расширяется сотрудничество и в области здравоохранения». Теймур Мусаев выразил удовлетворение нынешним состоянием сотрудничества в области медицинской науки и подчеркнул важность дальнейшего развития этих связей.
В свою очередь посол Иссам бин Салех аль-Джутейли поблагодарив за теплый прием отметил, что его страна придает особое значение развитию двусторонних отношений с Азербайджаном. Посол добавил, что имеются все необходимые возможности для повышения уровня сотрудничества в сфере здравоохранения между нашими странами.
В ходе беседы, были также обсуждены перспективы сотрудничества в фармацевтической области и в медицинском образовании.