Səhiyyə Nazirliyində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycana yeni təyin olunan səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının ölkəmizə yeni təyin olunan fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli ilə görüş keçirilib.
Görüş tanışlıq və gələcək əməkdaşlığı müzakirə etmək, ümumi maraq doğuran mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq məqsədini daşıyıb.
Nazir Teymur Musayev yeni təyinatı münasibətilə səfiri təbrik edərək, Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı tərəfdaşlığının inkişafı istiqamətində fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının ortaq mədəni və dini köklərlə bağlı olduqlarını diqqətə çatdıran nazir, digər istiqamətlərdə olduğu kimi, səhiyyə sahəsində də əməkdaşlığın genişləndiyini bildirib. Teymur Musayev ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsində yüksək səviyyəli səfərlərin məxsusi rolunu vurğulayıb. Ölkələrimiz arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əlaqələrin mövcud vəziyyətindən məmnunluğunu bildirən Teymur Musayev, əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Öz növbəsində səfir İssam bin Saleh əl-Cuteyli ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu münasibətlər yaxın dostluq və sıx əməkdaşlıq üzərində qurulub. Səfir qeyd edib ki, dost ölkələr arasında səhiyyə sahəsində qarşılıqlı münasibətlərin səmərəliliyini artırmaq üçün bütün zəruri imkanlar mövcuddur.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən söhbət zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində iki ölkə arasında münasibətlərin mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, həmçinin dərman və digər əczaçılıq məhsulları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

A meeting was held with the newly appointed Ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan at the Ministry of Health
A meeting was held with Essam bin Saleh Al-Jutaili, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia to our country, at the Ministry of Health of Azerbaijan.
The purpose of the meeting was to meet and discuss future cooperation and to exchange ideas on topics of common interest.
The Minister Teymur Musayev congratulated the Ambassador on his new appointment and wished him success in his activities in the direction of the development of Azerbaijan-Saudi Arabia partnership.
Emphasizing that Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia are connected by common cultural and religious roots, the Minister said that cooperation in the field of healthcare is expanding as well as in other areas. Teymur Musayev highlighted the special role of high-level visits in strengthening bilateral relations. Teymur Musayev expressed his satisfaction with the current state of relations in the field of healthcare and medical science between our countries and emphasized the importance of further developing cooperation.
In turn, Ambassador Essam bin Saleh Al-Jutaili said that his country attaches special importance to the development of relations with Azerbaijan. According to him, these relations are based on close friendship and cooperation. The Ambassador noted that there are all necessary opportunities to increase the efficiency of mutual relations in the field of health between friendly countries.
During the conversation, which took place in the conditions of constructive and mutual understanding, the current state of relations between the two countries in the field of health and medical science and potential development opportunities, as well as the prospects of bilateral cooperation in the realm of drugs and other pharmaceutical products were discussed.