Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin beynəlxalq ekspertləri ilə görüş keçirilib
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa Regional Ofisinin qızılca və məxmərək xəstəliklərinin eliminasiyası üzrə ekspert qrupunun Azərbaycana missiya səfəri baş tutub.
Missiyanın əsas məqsədi ötən il ölkəmizdə qızılca hadisələri ilə bağlı xəstəliyin alovlanmasının qarşısının alınması sahəsində görülən işlərin qiymətləndirilməsidir. Səfər çərçivəsində beynəlxalq ekspertlər tərəfindən epidemioloji nəzarətə dair monitorinq və xarici qiymətləndirmə işləri həyata keçirilib.
Missiyanın yekununda qızılca alovlanmasına qarşı ölkədə aparılan cavab tədbirləri, laborator imkanların qiymətləndirilməsi, Azərbaycanda qızılca və məxmərək xəstəliklərinin eliminasiya statusunun qorunub saxlanmasına dair fəaliyyətlərin planlaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyində Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) struktur rəhbərlərinin və beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə görüş təşkil olunub.
Görüşdə çıxış edən missiya nümayəndələri qızılca və məxmərək xəstəliklərinin eliminasiyasının ÜST-nin Avropa Regional Bürosunun qarşısında duran prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıblar.
Tədbirdə çıxış edən Səhiyyə Nazirliyinin İctimai səhiyyə və xəstəliklərə nəzarət şöbəsinin müdiri Nəzifə Mürsəlova qeyd edib ki, ÜST tərəfindən 2015-ci ildən etibarən Azərbaycanda rəsmi olaraq qızılca və məxmərək xəstəliklərinin eliminasiyası (ölkə ərazisində endemik halların qeydə alınmaması) elan edilib. Bildirilib ki, həmsərhəd ölkələrdən 2023-cü ilin aprel ayından başlayaraq gətirilmə qızılca hadisələri ilə əlaqəli olaraq, əhali arasında xəstəliyin ocaqlı yayılma halları qeydə alınıb. Səhiyyə Nazirliyinin şöbə müdiri hazırda ölkəmizdə qızılca və məxmərək xəstəlikləri üzərində epidemioloji vəziyyətin tam nəzarət altında olduğunu diqqətə çatdırıb. Belə ki, Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən UNICEF xətti ilə ölkəyə ÜST-nin prekvalifikasiyasından keçmiş vaksin preparatları gətirilib və əhali arasında vaksinasiya kampaniyası aparılmaqdadır. Həyata keçirilən əks-epidemik və profilaktik tədbirlər nəticəsində qızılca hadisələrinin sayı minimuma çatıb və hazırda epidemioloji sabitlik əldə edilib.
Sonda missiya nümayəndələri Azərbaycanda qızılca alovlanmasına dair görülən işləri yüksək dəyərləndirib.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с международными экспертами ВОЗ
В Азербайджане с визитом находится Оценочная миссия Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), состоящая из экспертной группы по элиминации кори и краснухи Европейского регионального бюро ВОЗ.
Основной целью миссии является оценка работы, проделанной в области предотвращения вспышки кори в связи со случаями данного заболевания, которые были зарегистрированы в прошлом году в нашей стране. В рамках визита международными экспертами были проведены мониторинги и внешние оценочные работы относительно эпидемиологического контроля.
По итогам миссии в Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики была организована встреча с участием структурных руководителей Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) и международных экспертов с целью планирования ответных мер против вспышки кори в стране, оценки лабораторных возможностей и планирования действий по поддержанию статуса нашей страны, свободной от кори и краснухи.
На встрече представители миссии подчеркнули, что элиминация кори и краснухи является одним из приоритетных вопросов, стоящих перед Европейским региональным бюро ВОЗ.
Заведующая отделом общественного здравоохранения и контроля заболеваний Министерства здравоохранения Назифа Мурсалова отметила, что с 2015 года ВОЗ официально объявил Азербайджан страной, свободной от таких болезней, как корь и краснуха (эндемичных случаев в стране не зарегистрировано). Также было подчеркнуто, что в связи с завозами инфекции из приграничных стран с апреля 2023 года среди населения были зарегистрированы локальные вспышки заболевания.
Заведующая отделом Минздрава довела до внимания экспертов, что в настоящее время эпидемиологическая ситуация по заболеваниям корью и краснухой в нашей стране находится под полным контролем. Министерством здравоохранения по линии ЮНИСЕФ были завезены вакцинные препараты, прошедшие преквалификацию ВОЗ, а также проводится кампания по вакцинации населения. В результате проведенных противоэпидемических и профилактических мероприятий количество случаев заболевания корью сведено до минимума, и в настоящее время наблюдается эпидемиологическая стабильность.