Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, kardioloq Fərid Əliyev nazirliyin sosial şəbəkələrdəki hesablarına ürək-damar xəstəlikləri ilə bağlı gələn sualları cavablandırıb
- Fərid müəllim, infarktın ən çox görülən simptomları hansılardır?
- Miokard infarktının ən çox görülən simptomu sinədə ağrı şikayətidir. Ağrı əsasən döş sümüyü arxasında yaranıb, çiyinə, qollara, ənsə, çənə nahiyələrinə, dişlərə, qarın və kürək bölgələrinə yayılır. Bəzən ağrı bu bölgələrdən sadəcə birində hiss edilir və 20 dəqiqədən daha uzun müddət davam edir. Ağrı şiddətli (göynədici, yandırıcı) və ya küt xarakterli, sıxıcı, ağırlıq, basqı hissi şəklində ola bilər. Ağrılar bəzən epiqastral nahiyədə olduğundan diqqətdən qaçmamalıdır.
Bundan əlavə, aşağıdakı simptomlara da sıx rast gəlinir: başgicəllənmə, halsızlıq, ürəkbulanma, qusma, təngnəfəslik və tərləmə, soyuq tər hissi və s.
- İnfarkt simptomunu hiss edən şəxs ilkin olaraq nə etməlidir?
- Kəskin miokard infarktı zamanı optimal müalicə xəstənin erkən zamanda koronar müdaxilənin icra edilə biləcəyi mərkəzə çatdırılması nəticəsində mümkündür. İnfarkt simptomlarını hiss edən şəxs ilk olaraq dərhal təcili tibbi yardıma məlumat verməlidir. Erkən zamanda təcili yardımla invaziv müdaxilənin (ürəyin koronar (tac) damar açılması proseduru) icra edilə bildiyi mərkəzə çatdırılmalıdır.
İnfarktdan sonra fiziki fəaliyyətin dozası üçün xüsusi proqramlar var. Təhlükəsiz fiziki fəaliyyət növləri və onların intensivliyi ilə bağlı kardioloqla məsləhətləşməniz tövsiyə olunur. Yüksək intensivlikli müqavimət məşqlərindən (ağırlıq qaldırma), günün soyuq saatlarında və yeməkdən sonra idmanla məşğul olma ürəyə əlavə yükdür. Bundan əlavə, miokard infarktından sonra bərpa dövründə bir sıra tənəffüs məşqlərini yerinə yetirmək tövsiyə olunur.
- Ürək-damar xəstəliklərinin inkişafı üçün əsas risk faktorları hansılardır?
- Kardiovaskulyar xəstəliklərin yaranması yalnız bir səbəbdən olmur. Ona görə də bəzi risk faktorları ürək-damar xəstəlikləri üçün təhlükəni artırır. Belə ki, xroniki böyrək çatışmazlığı, kontrolsuz arterial və diabet olan xəstələrdə ürək-damar xəstəlikləri baxımından risk artmış olur.
Bununla yanaşı, xolesterol səviyyəsinin yüksək olması, piylənmə və depressiya kardiovaskulyar xəstəliklər üçün risk daşıyan patologiyalardandır.
Bu səbəbdən də risk faktorları 2 qrupa bölünür - modifikasiya oluna bilən və oluna bilməyən.
Modifikasiya oluna bilən faktorlara aiddir: yüksək total xolesterol səviyyəsi; hipertenziya; diabet; pəhrizə riayət olunmaması və piylənmə; siqaret və alkoqol istifadəsi; fiziki passivlik.
Modifikasiya oluna bilməyən faktorlara isə ailə (irsi) anamnezi, cins və yaş göstəricisi aiddir.
- Uşaqlarda daha çox hansı ürək xəstəlikləri rast gəlinir?
- Uşaqlarda ürək xəstəlikləri aşağıdakı qrupları əhatə edir: anadangəlmə ürək qüsurları; ürəyin revmatik xəstəlikləri; aritmiya.
Uşaqlarda ürək xəstəliklərindən ən çox rast gəlinəni anadangəlmə anomaliyadır. Bunlara ürək boşluqları arasında arakəsmələrdə və ya ürəkdən çıxan böyük damarlarda olan qüsurlar; mədəciklərarası çəpər qüsuru; qulaqcıqlararası çəpər qüsuru; botal axacağın açıq qalması; ürək qapaq xəstəlikləri; hipoplastik sol mədəcik sindromu; Fallo tetradası və s. aiddir.
Bütün yaş dövrlərində, həmçinin ürəyində heç bir dəyişiklik olmayan uşaqlarda da aritmiya təsaduf olunur. Ürək döyüntüləri sürətlənir və şəxs ürək çırpıntılarını aydın hiss edir. Həyacanlanma, yaxud hər hansı fiziki aktivlik zamanı aritmiya xeyli artır.
Qeyd edim ki, ürəyin revmatik xəstəlikləri müalicə olunmadığı təqdirdə streptokok mənşəli yoluxucu infeksiyalar müşahidə oluna bilər.

Специалист-эксперт Минздрава, кардиолог Фарид Алиев ответил на актуальные вопросы о сердечно-сосудистых заболеваниях, поступающие в аккаунты министерства в соцсетях
- Фарид муаллим, каковы наиболее распространенные симптомы сердечного приступа?
- Самые распространенные симптомы инфаркта миокарда — боль или дискомфорт в середине или левой части груди. Вместо боли могут быть ощущения давления, сжатия, жжения. Боль может распространяться на другие части тела — верхнюю часть живота, плечи, руки, шею, горло, нижнюю челюсть и зубы. Помимо этого, может появляться в эпигастральной области (зона, соответствующая проекции желудка на переднюю брюшную стенку). Интенсивность боли у разных людей варьируется. Иногда боль при инфаркте миокарда ощущается только в одной из этих областей и длится более 20 минут.
Боль может быть острой или тупой, некоторые больные описывают свои ощущения, как дискомфорт, сжимающую, давящую, распирающую боль, изжогу или жжение. Кроме того, распространены следующие симптомы: головокружение, слабость, тошнота, рвота, одышка и потливость, холодный пот и др.
- Что делать при первых признаках сердечного приступа?
- Оптимальное лечение острого инфаркта миокарда возможно в результате ранней доставки больного в центр, где возможно выполнение коронарного вмешательства. Человек, испытывающий характерные симптомы сердечного приступа, должен в первую очередь вызвать скорую медицинскую помощь. На ранней стадии скорая помощь должна быть доставлена в центр, где может быть выполнено инвазивное вмешательство (аортокоронарное шунтирование).
Существуют специальные программы для дозирования физической нагрузки после перенесенного инфаркта. Следует посоветоваться с кардиологом относительно безопасных видов физической активности и их интенсивности. Следует избегать высокоинтенсивных нагрузок с сопротивлением (поднятие тяжестей), занятий физическими упражнениями в холодное время суток и после еды, так как это является дополнительной нагрузкой на сердце. Помимо этого, в период выздоровления после инфаркта миокарда рекомендуется выполнять комплекс дыхательных упражнений.
- Каковы основные факторы риска развития сердечно-сосудистых заболеваний?
- Какой-либо одной причины возникновения сердечно-сосудистых заболеваний нет. Поэтому ряд факторов риска являются причиной их возникновения. Пациенты с хронической почечной недостаточностью, неконтролируемым артериальным давлением и диабетом имеют повышенный риск сердечно-сосудистых заболеваний.
Кроме того, высокий уровень холестерина, ожирение и депрессия также являются факторами риска кардиоваскулярных заболеваний.
По этой причине факторы риска делятся на 2 группы - модифицируемые и немодифицируемые. К модифицируемым факторам относятся: высокий уровень общего холестерина; гипертония; диабет; переедание и ожирение; курение табака, чрезмерное употребление алкоголя; физическая пассивность и др.
К немодифицируемым факторам относятся: возраст, пол и генетическая предрасположенность.
- Какие сердечно-сосудистые заболевания наиболее часто встречаются у детей?
- К наиболее часто встречающимся у детей сердечно-сосудистым заболеваниям относятся врожденные пороки сердца, ревматические болезни сердца и аритмия.
Врожденный порок сердца у детей является наиболее распространенной врожденной аномалией. К ним относятся: дефекты межпредсердной и предсердно-желудочковой перегородок; дефект межжелудочковой перегородки; заболевания клапанов сердца; синдром гипоплазии левых отделов сердца; тетрада Фалло и др.
Аритмией у детей, или нарушением ритма сердца и проводимости, называется состояние, при котором отмечаются следующие симптомы: смена частоты сердечного ритма; смена ритмической регулярности и источника возбуждения сердечной мышцы; неправильная последовательность или нарушенная связь активизации сердечных желудочков и предсердий.
Следует отметить, что ревматическая болезнь сердца может возникнуть после недолеченной стрептококковой инфекции.