Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti Könül Kərimova: Müəyyən yaş həddindən sonra profilaktik olaraq ildə bir dəfə qanın ümumi analizinin aparılması tövsiyə olunur
- Könül xanım, qan analizi verməzdən əvvəl nələrə diqqət edilməlidir?
- Qan analizlərinin dürüst nəticələrini əldə etmək üçün bir çox məqamlara diqqət yetirmək lazımdır. Bu həm xəstəliyin diaqnozunun qoyulmasına və həmçinin müalicə tədbirlərinin seçilməsi üçün olduqca vacibdir.
Qan analizinə hazırlıq prosesi aparılacaq tədqiqatın məqsədindən birbaşa asılıdır və bu məqsədi adətən müalicə həkimi müəyyən etməlidir. Yəni, ən doğru yol odur ki, laborator müayinəyə həkim göndərişi ilə müraciət olunsun. Eyni zamanda, həkim analizləri verməzdən əvvəl hazırlıq tövsiyələri haqqında xəstəni məlumatlandırmalıdır. Bu tövsiyələr ümumi və ayrı-ayrı göstəricilər üçün xüsusi xarakter daşıyır.
Adətən ümumi və biokimyəvi analiz üçün qanın səhər saatlarında götürülməsi tövsiyə olunur. Qan almadan öncə ən az 8 saat, optimal olaraq isə 12 saatlıq aclıq müddəti tələb olunur və qanalmadan öncə yalnız su içilməsinə icazə verilir. Qanalmadan əvvəl saqqız çeynəmək və ya siqaret çəkmək arzuolunmazdır. Həmçinin qan ianə edilən gün intensiv fiziki işlə məşğul olmamaq məsləhətdir.
- Qan analizindən neçə gün öncə dərman qəbulunu dayandırmaq lazımdır?
- Sağlamlığa zərər verməmək üçün dərman qəbulu yalnız müalicə həkiminin icazəsi ilə tamamilə dayandırıla bilər. Tədqiqat üçün dərman qəbuluna başlamazdan əvvəl və ya onların qəbulunun dayandırılmasından ən az 10-14 gün keçdikdən sonra qan alına bilər. Hər hansı bir dərman müalicəsinin effektivliyinə nəzarət etmək məqsədilə analiz dərmanın qəbulu müddətində və son qəbulundan 7-14 gün sonra təkrar aparılması məqsədyönlü hesab edilir. Əgər hər hansı bir dərman preparatı daimi olaraq qəbul edilirsə və həmin preparatın qan analizində yoxlanılacaq göstəricilərə təsiri yoxdursa, onun qəbulu davam etdirilə bilər.
Ümumi qaydalar bütün qan analizlərinin növlərinə aiddir, lakin bəzi tədqiqatlar xüsusi hazırlıq və əlavə məhdudiyyətlər tələb edir ki, bu məhdudiyyətlər artıq müalicə həkimi tərəfindən qoyulmalıdır.
- Hansı xəstəliklərin təyinatı qan analizi ilə aparılmır?
- Əlbəttə ki, təcrübəli həkim yalnız tək gözləri və əlləri ilə ilkin diaqnoz qoya bilir: xəstənin ümumi görünüşü, dərisinin, selikli qişalarının, dilin rəngi, hətta yerişinin xüsusiyyətinə əsaslanaraq. Lakin lazım olan müayinələrdən imtina edilməməlidir, çünki ilk baxışdan aşkar görünən xəstəlik halı belə mütləq tədqiqatların əsasında təsdiqlənir və həkim bu məlumatları əldə etməlidir.
Ümumiyyətlə, qan sistemi orqanizmin bütün orqan və toxumalarının fəaliyyətini dəstəklədiyi üçün istənilən patoloji vəziyyət və ya xəstələnmə hallarında ümumi qan analizinin aparılması məqsədyönlü hesab edilir. Hətta müəyyən yaş həddindən sonra profilaktik olaraq ildə bir dəfə qanın və sidiyin ümumi analizinin müntəzəm olaraq aparılması tövsiyə olunur. Bu müayinələr əsasında məsələn, daxili orqanların (qara ciyər, mədəaltı vəz, böyrəklər) fəaliyyətində yaranan dəyişiklikləri və yaxud metabolizm pozğunluqlarını vaxtında aşkar edib qarşısını almaq olur.
- Hansı faktorlar analizin nəticəsinə təsir edə bilər?
- Laboratoriya nəticələri bioloji və analitik amillərin təsirinə məruz qalır. Əgər analitik variasiya (dəyişkənlik) testin icra olunma şərtlərindən asılıdırsa, bioloji dəyişkənlik bir çox amillər kompleksindən asılıdır. Bioloji dəyişkənlik faktorları (fizioloji amillər, ətraf mühit amilləri, nümunə götürmə şəraiti, toksik və müalicəvi amillər) laboratoriya nəticələrinə təsir göstərə bilər. Onlardan bəziləri patoloji prosesdən asılı olmayaraq laborator nəticələrin referens dəyərlərindən həqiqi olaraq çıxa bilir. Bu amillərə aşağıdakılar daxildir: fizioloji qanunauyğunluqlar (irqin, cinsin, yaşın, bədən tipinin, fərdi fəaliyyətinin xarakteri və həcminin, qidalanmanın təsiri); ətraf mühit amilləri (iqlim, geomaqnit amilləri, ilin və günün vaxtı, yaşayış mühitində su və torpağın tərkibi, sosial mühit); peşə və məişət zəhərli maddələri (alkoqol, nikotin, narkotik) və yatrogen təsirlər (diaqnostik və müalicəvi prosedurlar, dərmanlar); analiz nümunəsinin götürmə şərtləri (qida qəbulu, fiziki fəaliyyət, bədən mövqeyi, nümunə götürmə zamanı stres) və s.

Специалист-эксперт Минздрава Кенуль Керимова: После определенного возраста в целях профилактики раз в год рекомендуется проводить общий анализ крови
- Кенуль ханым, какие правила следует соблюдать перед сдачей крови?
- Для получения максимально точных результатов анализов важное значение имеют несколько факторов. Это очень важно как для диагностики, так для организации обследования и лечения.
Процесс подготовки к сдаче анализа крови напрямую зависит от цели проводимого исследования, и эту цель обычно должен определить лечащий врач. То есть самый правильный способ - обратиться на лабораторное обследование с направлением врача. От качества подготовки пациента к сдаче анализов крови во многом зависит конечный результат. Перед сдачей крови для анализа врач должен проинформировать пациента о правилах подготовки к процедуре отбора пробы крови. Эти рекомендации являются как общими, так и специфическими.
Обычно рекомендуется сдавать кровь на общий и биохимический анализ утром натощак, после 8-12 часового ночного периода голодания. Помимо этого, нежелательно жевать жвачку или курить. Перед забором крови разрешается пить только воду. Также в день сдачи крови не рекомендуются тяжелые физические и спортивные нагрузки.
- За сколько дней до анализа крови следует прекратить прием лекарственных препаратов?
- Во избежание нанесения вреда вашему здоровью, полностью прекратить прием лекарственных препаратов можно лишь с разрешения лечащего врача. Кровь на анализ сдают до начала приема лекарственных препаратов или не ранее чем через 10-14 дней после их отмены.
С целью контроля эффективности любого медикаментозного лечения считается целесообразным повторение анализа крови в период приема лекарственного препарата и через 7-14 дней после последнего введения. Если какое-либо лекарство принимается на регулярной основе и это лекарство не влияет на показатели, подлежащие проверке в анализе крови, то его прием можно продолжить.
Общие правила применимы ко всем анализам. Однако для некоторых исследований требуется специальная подготовка и дополнительные ограничения, которые должен установить лечащий врач.
- Какие заболевания не определяются по общему анализу крови?
- Безусловно, опытный врач, способен поставить предварительный диагноз, используя только свои глаза и руки: по внешнему виду, по языку, глазному дну, даже по походке. Однако не стоит пренебрегать дополнительными обследованиями, так как даже при очевидном, на первый взгляд, диагнозе существуют определенные обязательные исследования, данными которых врач должен располагать.
В целом, поскольку кровь поддерживает и координирует взаимодействие всех органов и тканей, формируя целостность организма, считается целесообразным проводить общий анализ крови при любом патологическом состоянии или заболевании. После определенного возраста в целях профилактики раз в год рекомендуется проводить общий анализ крови и мочи.
На основании этих обследований, например, можно выявить и вовремя предупредить изменения в работе внутренних органов (печени, поджелудочной железы, почек) или нарушения обмена веществ.
- Какие факторы могут повлиять на результаты анализа крови?
- Результаты лабораторных исследований подвержены влиянию биологической и аналитической вариации. Если аналитическая изменчивость (вариантивность) зависит от условий проведения тестирования, то биологическая изменчивость зависит от комплекса многих факторов. Факторы биологической вариации (физиологические факторы, факторы среды, условия взятия пробы, токсичные и терапевтические факторы) могут оказать влияние на результаты лабораторных исследований. Часть из них способна вызывать реальные отклонения лабораторных результатов от референтных значений вне связи с патологическим процессом.
К таким факторам относят: физиологические закономерности (влияние расы, пола, возраста, типа сложения, характера и объема привычной активности, питания); влияние окружающей среды (климат, геомагнитные факторы, время года и суток, состав воды и почвы в зоне обитания, социально-бытовая среда); воздействие профессиональных и бытовых токсичных средств (алкоголь, никотин, наркотики) и ятрогенные влияния (диагностические и лечебные процедуры, лекарственные средства); условия взятия пробы (прием пищи, физическая нагрузка, положение тела, стресс во время взятия пробы и др).