Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, neanotoloq Rüstəm Hüseynov: Vaxtından əvvəl doğulanlar həkim-mütəxəssislərin daimi nəzarəti altında olmalıdırlar
- Rüstəm müəllim, ilk öncə bilmək istərdik ki, hansı körpələr vaxtından əvvəl doğulmuş hesab olunur?
- Vaxtından əvvəl doğulmuş körpələr hamiləliyin 37-ci tam həftəsindən az müddətdə, yəni hamiləliyin 260-cı günündən əvvəl doğulmuş uşaqlardır. Dünyada hər il təxminən 15 milyon körpə vaxtından əvvəl doğulur. Bu, orta hesabla hər 10-cu doğulan uşaq deməkdir. Ümumilikdə vaxtından əvvəl doğulma bütün doğulan uşaqların 8-12 %-ni təşkil edir.
- Ölkəmizdə bununla bağlı hansı tədbirlər aparılır?
- Azərbaycanda 2015-ci il yanvar ayının 1-dən hestasiya yaşı 22 həftədən, çəkisi 500 qramdan yuxarı doğulan körpələr də bu qrupa aid edilir.
Ölkəmizdə vaxtından əvvəl doğulmuş uşaqlara dövlət tərəfindən yüksək səviyyədə diqqət və qayğı göstərilir. Müvafiq dövlət proqramlarında, yeni perinatal konsepsiyada vaxtından əvvəl doğulmuşlara xüsusi yer ayrılır. Neonatologiya sahəsində ciddi irəliləyişlər qeyd olunur, müəssisələrdə maddi-texniki bazanın möhkəmləndirilməsi üçün kifayət qədər yardım göstərilir, kadr potensialı artırılır.
Bundan əvvəlki illərdə, təqribən 15-20 il öncə vaxtından əvvəl doğulmuşlara xas olan, müalicəsində ciddi çətinliklər qeyd olunduğu xəstəliklərin müasir dövrümüzdə həlli yolları mümkün olub. Məsələn, müxtəlif müəssisələrimizdə bu qrup uşaqlarda cərrahi əmliyyatların aparılması (nekrozlaşan enterokolit, qida borusunun atreziyası və s. ilə bağlı), tənəffüs sistemi ilə bağlı xəstəliklər üçün əvəzedici terapiyaya aid surfaktant preparatının istifadə olunması, həmçinin mərkəzi sinir sisteminin inkişafı üçün istifadə olunan, tənəffüsə dəstək olan kofein sitratın tətbiq olunması buna nümunədir.
- Gələcəkdə bu uşaqlar hansı tibbi problemlərlə qarşılaşırlar?
- Vaxtından əvvəl doğulmuş körpələrdə fəsadların əksəriyyəti orqan və sistemlərin yetkinsizliyi ilə əlaqədardır. Ağırlaşmaların yaranma riski vaxtından əvvəl doğulmanın dərəcəsi, həmçinin vaxtından əvvəl doğulmanın səbəbi analarda olan infeksiyalar, şəkərli diabet, arterial hipertenziya, preeklampsiya və s. ilə birbaşa bağlıdır.
Həyatının ilk günlərində yaranmış tənəffüs problemləri gələcəkdə ağciyərlərdə spesifik dəyişikliklərlə bağlı bronx-ağciyər displaziyasının inkişafına səbəb olur.
Ürək-damar hemodinamikanın xüsusiyyətlərini, mədə-bağırsaq sisteminin, qaraciyərin, sidik ifrazat sistemi orqanlarının yetkinsizliyi ilə bağlı problemləri də qeyd etmək lazımdır. Belə uşaqlarda vaxtından əvvəl doğulmuşların anemiyası inkişaf edə bilər. Qarşısının alınması üçün profilaktik tədbirlər həyata keçirilməlidir. Vaxtından əvvəl doğulma ilə bağlı körpənin səhhətindəki problemlər spesifik xarakter daşıyır. Onlardan vaxtından əvvəl doğulmuşun retinopatiyası (ROP) 31 həftədən əvvəl doğulmuş və bəzi digər vaxtından əvvəl doğulmuş körpələrdə yarana bilən göz xəstəliyidir. Bu, gözün arxasındakı torlu qişa adlanan toxumaya təsir edən problemdir. Körpə böyüdükcə ROP (yüngül formaları) bəzi hallarda öz-özünə keçə bilər. Ancaq körpə bu müddətdə mütəmadi olaraq mütləq oftalmoloq nəzarətində olmalıdır. Bəzən korluğun qarşısını almaq üçün təcili müalicə və müdaxilə tələb olunur. Əgər vaxtında müalicə olunmazsa, uşaqda ciddi geriyədönməz fəsadlar baş verə bilər. Eşitmə ilə bağlı pozulmaların ola biləcəyi nəzərə alınmalıdır, bu səbəbdən vaxtında audiometriya müayinəsi olunması vacibdir. Ümumiyyətlə, vaxtından əvvəl doğulanlar həkim-mütəxəssislərin (nevroloq, oftalmoloq, audioloq, psixoloq, endokrinoloq, ortoped) daimi nəzarəti altında olmalıdırlar.
- Vaxtından əvvəl doğuşların qarşısını almaq üçün nə etmək olar?
- Əlbəttə, müvafiq tədbirləri həyata keçirməklə bu cür doğuşların sayını azaltmaq mümkündür. Belə ki, qız uşaqlarının sağlam fiziki inkişafına, yeniyetməlik dövründəki xüsusiyyətlərinə diqqət yetirilməlidir. Onların inkişaf mərhələlərində rastlaşdığı səhhəti ilə bağlı, qarşısı alınmalı, profilaktik tədbirlər həyata keçirilməlidir. Hamiləlik dövründə ilk həftələrdən qadının həkim nəzarətində olması, mütəmadi lazım olan müayinələrdən keçməsi vacibdir. Erkən doğum riski yarandığı halda dölün mühafizəsi üçün bəzi profilaktik tədbirlər aparılmalıdır.
Hamiləlik müddətində qadına tətbiq olunmuş profilaktik tədbirlər, məsələn dölün ağciyərlərinin yetkinliyi (RDS profilaktika) üçün hormonal terapiyanın təyin olunması, qanın mənfi rezus faktoru ilə bağlı immunokonfliktin qarşısını alan dərman preparatlarının verilməsi və s. vaxtından əvvəl doğulmuş körpənin bəzi problemlərinin qarşısını almaqda kömək olur.
- Vaxtından əvvəl doğulmuşların sağlamlığına aid son illər ərzində tibb elminin hansı nailiyyətlərini qeyd edə bilərsiniz?
- Bu istiqamətdə ölkəmizdə mütəmadi olaraq işlər aparılır. Postsovet məkanında vaxtından əvvəl doğulmuşların mərkəzi sinir sisteminin xüsusiyyətlərini öyrənmək üçün elektroensegfaloqrafiya (EEQ) müayinəsi respublikamızda ilk olaraq Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunda tətbiq olunub. Qeyd etmək lazımdır ki, EEQ müayinəsi tək beyin zədələnmələrini deyil, beyin qabığının differensiyasiyası əsasında hələ kliniki əlamətlər meydana çıxmamış beynin yetkinlik dərəcəsini qiymətləndirməyə, körpənin gələcək inkişafını proqnozlaşdırmağa imkan verir.
Son illərdə isə neonatal skrininqlər (ürəyin EXO KQ müayinəsi, gözün ROP müayinəsi, eşitmənin təyini, genetik neonatal skrininq) tətbiq olunub. Məqsəd kliniki əlamətlərdən əvvəl xəstəliklərin təyin edilməsidir. Vaxtında görülən tədbirlər gələcək sağlamlığın zaminidir.

Специалист-эксперт Минздрава, врач-неонатолог Рустам Гусейнов: Недоношенные дети должны находиться под постоянным наблюдением медицинских специалистов
- Рустам муаллим, в начале беседы хотелось бы узнать, какие дети считаются недоношенными?
- Недоношенными считаются дети, которые родились живыми до истечения 37 полных недель беременности, то есть до 260-го дня беременности. Ежегодно во всем мире около 15 миллионов детей рождаются недоношенными. Другими словами, в среднем это каждый 10-й ребенок из рождающихся. В целом, преждевременные роды составляют 8-12% всех родов.
- Какие меры принимаются в этом направлении в нашей стране?
- В Азербайджане с 1 января 2015 года дети, появившиеся на свет начиная с 22-й недели и с весом более 500 граммов, считаются живорожденными.
В нашей стране недоношенным детям со стороны государства уделяется повышенное внимание и забота. В соответствующих государственных программах в новой перинатальной концепции особое место отведено недоношенным детям. В области неонатологии достигнуты существенные успехи, оказывается соответствующая помощь по укреплению материально-технической базы перинатальных учреждений, повышен кадровый потенциал.
Около 15-20 лет назад при лечении заболеваний, характерных для недоношенных детей, возникали серьезные трудности. Однако в наше время эти проблемы устранены. Например, в соответствующих учреждениях проводятся хирургические операции у этой группы детей (некротический энтероколит, атрезия пищевода и др.), применяется препарат сурфактанта для заместительной терапии заболеваний, связанных с дыхательной системой, а также для развития центральной нервной системы и стимуляции дыхание применяется поддерживающая доза кофеина цитрата.
- С какими медицинскими проблемами в будущем могут столкнуться эти дети?
- Большинство осложнений у недоношенных детей связано с недоразвитостью и незрелостью органов и систем органов. Риск осложнений зависит от степени недоношенности. В то же время, причина недоношенности непосредственно связана с инфекционными заболеваниями при беременности, сахарным диабетом, артериальной гипертензией, гестозом матери и др.
Проблемы с органами дыхания в первые дни жизни приводят к развитию бронхолегочной дисплазии, связанной со специфическими изменениями в легких в дальнейшем.
Следует также отметить особенности сердечно-сосудистой гемодинамики, проблемы, связанные с незрелостью желудочно-кишечной системы, печени, органов мочевыделительной системы. У таких детей может развиться анемия, связанная с преждевременными родами. Для предотвращения подобных случаев следует принять профилактические меры.
Проблемы со здоровьем малыша, связанные с преждевременными родами, носят специфический характер. Среди них ретинопатия недоношенных (РН) — заболевание глаз, которое может возникнуть у детей, родившихся до 31 недели, и у некоторых других недоношенных детей. Это проблема, которая затрагивает ткань задней части глаза, называемую сетчаткой. По мере роста ребенка РН (легкие формы) иногда могут пройти сами по себе. Однако малыш в этот период должен регулярно находиться под наблюдением офтальмолога. Иногда для предотвращения слепоты требуется немедленное лечение и вмешательство.
Следует учитывать, что могут возникнуть нарушения слуха, поэтому важно своевременно проходить аудиометрическое обследование. В целом, недоношенные должны находиться под постоянным наблюдением медицинских специалистов – невролога, офтальмолога, аудиолога, психолога, эндокринолога, ортопеда.
- Возможно ли предотвратить преждевременные роды?
- Конечно, соответствующие меры, можно сократить количество подобных случаев. В связи с этим, следует уделять внимание здоровому физическому развитию девочек и их особенностям в подростковом возрасте. С первых недель беременности женщине необходимо находиться под наблюдением врача и проходить регулярные профилактические обследования. Если существует риск преждевременных родов, то следует принять некоторые профилактические меры для защиты плода.
Профилактические меры, применяемые женщиной во время беременности, например, назначение гормональной терапии для созревания легких плода (профилактика Респираторного дистресс-синдрома, РДС), назначение препаратов, предупреждающих иммуноконфликт из-за отрицательного резус-фактора крови и другие меры помогают предотвратить некоторые проблемы недоношенного ребенка.
- Какие достижения медицинской науки, связанные со здоровьем недоношенных детей, вы можете отметить?
- В этом направлении в нашей стране на регулярной основе ведется соответствующая работа. На постсоветском пространстве для изучения особенностей центральной нервной системы недоношенных детей впервые в нашей республике в Научно-исследовательском институте акушерства и гинекологии Министерства Здравоохранения Азербайджана было проведено ЭЭГ-исследование (электроэнцефалография). Следует отметить, что ЭЭГ-обследование позволяет не только выявить поражение головного мозга, но и оценить уровень функциональной зрелости коры головного мозга до появления клинических признаков, исходя из дифференцировки коры головного мозга, а также спрогнозировать дальнейшее развитие ребенка.
В последние годы стали применяться неонатальные скрининги (ЭхоКГ-исследование сердца, РН-исследование (ретинопатия) глаз, определение остроты слуха, генетический неонатальный скрининг). Целью скринингов является выявление заболеваний до появления клинических признаков. Своевременные меры – залог будущего здоровья.