Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, nefroloq Elnur Fərəcov: Böyrəklərdə mövcud problemi USM ilə ilkin mərhələdə təyin etmək mümkün olur
- Elnur müəllim, ilk öncə bilmək istərdik ki, böyrəklərin xroniki xəstəliyinin yaranma səbəblərinə nələr daxildir? Kimlər risk qrupundadır?
- Səbəblər müxtəlifdir. Böyrəklərin fəaliyyətini pozan və xroniki iltihablaşmasına gətirən hansısa bir xəstəlik böyrəklərin xroniki xəstəliyinə səbəb ola bilər. Bu, ilk növbədə dünyada ən çox rast gəlinən xəstəliklərdən olan şəkərli diabet və onun ilkin fəsadlarından sayılan diabetik nefropatiyadır. Yüksək arterial təzyiqin nəticəsində yaranan hipertenziv nefropatiya fərqli tipli xroniki qlomerulonefritlər, kəskin gedişatlı vaskulitlər və başqa birincili və ya ikincili autoimmun xəstəliklərə aiddir. Xroniki pielonefrit, böyrək daş xəstəliyi və başqa müxtəlif səbəbli olan xroniki sidik yollarının infeksiyaları zamanında düzgün müalicə olmadığı təqdirdə böyrəklərin xroniki xəstəliyi ilə nəticələnə bilər. Böyrəklərin polikistoz xəstəliyi və Alport sindromu kimi bəzi irsi patologiyalarda fəaliyyətinin pozulmasına gətirir. Əlavə olaraq, neftoksik təsiri olan dərman preparatlarının düzgün olmayan qaydada qəbulu da xroniki böyrək xəstəliyi ilə nəticələnə bilər. Qeyd olunan xəstəlikləri mövcud olan və ən önəmlisi həkim nəzarətində olmayan insanlar risk qrupunda olanları təşkil edir.
- Böyrək çatışmazlığının əlamətləri və simptomlarına nələr daxildir?
- Əfsuslar olsun ki, əksər hallarda başlanğıcda ciddi bir şikayətlər müşahidə olunmur və bir qrup xəstələrdə çox irəli mərhələdə böyrək çatışmazlığı aşkar olunur. İlkin simptomlar kimi arterial təzyiqin yüksəlməsi və aşağı ətraflarda ödəmlərin olmasını qeyd etmək olar. Əlavə olaraq, günlük sidiyə getməkdə dəyişiklər, gecələr tez-tez getmə və ya getmə zamanı yanma, göynəmə olması kimi şikayətlər əmələ gəlir. Halsızlıq, iştahsızlıq, ürəkbulanma, təngnəfəslik, qaşınma və aşağı ətraflarda olan qicolmalar kimi simptomlar daha sonrakı mərhələdə olan xəstələrdə müşahidə olunur.
- Böyrək xəstəliklərini tamamilə müalicə etmək mümkündürmü və bunun üçün nə etmək lazımdır?
- Bütün xroniki gedən xəstəliklərdə olduğu kimi, böyrək xəstəlikləri də mümkün olduğu halda tez aşkar olunarsa, müalicə daha qısa müddətli və daha effektiv olur. Öncə qeyd etdiyim kimi, bu xəstəlik qrupu bir çox hallarda simptomsuz keçə bilir və zamanında aşkarlanması üçün profilaktik müayinələrdən keçmək tövsiyə olunur.
Bunlar sadə və hər bir tibb müəssisəndə aparılan müayinələrdir, iki ildən bir sidiyin ümumi analizi, qanda kreatinin, sidik cövhəri, sidik turşusu kimi maddələrin təyini və nahayət böyrəklərdə mövcud olan problemi USM ilə ilkin mərhələdə təyin etmək mümkün olur.
- Dializ xəstələrinin həyat şəraiti və qida rasionu necə olmalıdır?
- Böyrək əvəzedici terapiya (hemodializ və peritoneal dializ) qəbul edən xəstələr, xüsusilə maye qəbuluna və pəhrizə ciddi riayət etmələri məsləhət görülür. Duz, fosfor və kalium zəngin olan qida məhsulların məhdudlaşdırılmasına çalışılmalıdır. Eyni zamanda, proteinli qidalar və kalori qəbulunun miqdarı da kifayət qədər olmalıdır. Zərərli vərdişlərdən imtina olunması və sağlam həyat tərzi də çox önəmlidir. Ümumiyyətlə, dializ qəbul edən xəstələrin həyat tərzində heç bir qeyri adi dəyişiklər olunmasına ehtiyac yoxdur. Xəstələr ağır fiziki işləri istisna olmaqla əmək fəaliyyətlərini davam etdirə bilərlər. Hətta xarici ölkələrə belə işgüzar səfərlərə gedə, səyahət edə bilərlər. Sadəcə getdiyi şəhərdə yerləşən hemodializ mərkəzləri ilə əlaqə saxlayaraq, qaldığı müddət ərzində hemodializ seansları alması üçün müraciət etməlidirlər.
- Hemodializ zamanı rast gəlinən fəsadlaşma sindromları hansılardır?
- Hemodializ müalicəsi qəbul edən xəstələrdə bəzi hallarda seanslar zamanı hipotenziya epizodları, aritmiyalar, heparin istifadəsində mədə-bağırsaq qanaxmaları, kateterlərə bağlı infeksiyalar, tromboz və s. kimi fəsadlaşmalar olmağına baxmayaraq, əksər hallarda aparılan müalicə və tədbirlər nəticəsində bu simptom və ağırlaşmaları qısa zamanda korreksiya etmək mümkün olur. Əlavə olaraq, ürək-damar, ağciyər və qaraciyər patologiya və s. kimi başqa orqan patologiyası olan xəstələrdə nefroloq ilə yanaşı başqa mütəxəssislər tərəfindən də xüsusi nəzarət altında olmaları zəruridir.
- Dializ xəstələri övlad sahibi ola bilərmi?
- Əfsuslar olsun ki, dializ qəbul edən xanımların hamilə qalma ehtimalı çox aşağıdır və olduğu halda isə ciddi fəsədlaşma ehtimalı da çox yüksəkdir. Sağlam övlad sahibi olmaq yalnız böyrək transplantasiyadan sonra mümkün olur. Transplantasiya olunan xanımlarda hamilə qalmaq və ana olmaq şansları böyrək xəstəliyi olmayan xanımlar ilə demək olar ki, eynidir. Böyrək transplantasiya əməliyyatından bir il gözləmə müddətindən sonra qəbul olunan preparatlarda dəyişiklər olunur və hamiləlik planlanlaşdırılır. Sevindirici hal ondan ibarətdir ki, artıq bizim ölkədə böyrək və qaraciyər transplantasiyadan sonra iki və hətta üç uşaq dünyada gətirən xanımlar var.
- Böyrək transplantasiya olması üçün xəstələr mütləq öncədən dializ müalicəsi qəbul etməlidirlər?
- Xeyr, mütləq deyil. Son mərhələ böyrək çatışmazlığı diaqnozu qoyulan xəstələr canlı qohum donor olduğu təqdirdə dializ müalicəsinə başlamadan da transplantasiya oluna bilərlər. Bu, preemptif böyrək transplantasiya adlanır. Son araşdırmalara görə, bu tip əməliyyatlarda fəsadlaşma ehtimalı daha nadir, xəstə və orqan qalması nəticələri isə daha uzunömürlü olur. Əlavə olaraq, xəstələrin reabilitasiya dövrü də qısa və sürətli olur. Son illərdə bizim ölkədə preemptif transplantasiya olunan xəstələrin sayının artığı hiss olunur və demək olar ki, ümumi əməliyyat olunanların artıq 20-25% faizini təşkil edir.
- Sonda böyrəklərin sağlamlığını qorumaq üçün tövsiyənizi bilmək istərdik…
- Sağlam həyat tərzi, çəkiyə diqqət olunması, duzlu qidaları mümkün olduğu halda az qəbul olunması və bol miqdarda təmiz su qəbulu. Unutmayaq ki, fiziki aktivlik bütün vücuda olduğu kimi, böyrəklərin sağlamlığına da faydalıdır.
Ayrıca qeyd etmək istəyirəm ki, qəbul olunan bəzi preparatlar, ağrıkəsici kimi, uzunmüddətli istifadə zamanı nefrotiksik təsirləri olduğu üçün mütləq qaydada böyrək göstəriciləri nəzarə alınraq qəbul olunmalıdır.

Специалист-эксперт Минздрава, врач-нефролог Эльнур Фараджев: УЗИ-обследование позволяет на ранней стадии определить проблемы почек
- Эльнур муаллим, в первую очередь хотелось бы узнать, каковы причины хронической болезни почек? Кто находится в группе риска?
- Есть много причин развития хронической болезни почек (ХБП). Любое заболевание, нарушающее работу почек и приводящее к хроническому воспалению, может вызвать хроническую болезнь почек. В первую очередь следует отметить сахарный диабет, являющийся одним из самых распространенных заболеваний в мире и диабетическая нефропатия, являющаяся одним из самых ранних его осложнений. Гипертоническая нефропатия вызвана повышенным артериальным давлением, различными видами хронического гломерулонефрита, острым васкулитом и другими первичными или вторичными аутоиммунными заболеваниями. Хронический пиелонефрит, мочекаменная болезнь и другие хронические инфекции мочевыводящих путей различной этиологии могут привести к хронической болезни почек, если вовремя не начать лечение. Некоторые наследственные патологии, такие как поликистоз почек и синдром Альпорта, приводят к почечной недостаточности. Кроме того, неправильный прием препаратов с нефротоксическим действием также может привести к хронической болезни почек. В группу риска входят люди, имеющие указанные заболевания и не находящиеся под наблюдением врача.
- Каковы признаки и симптомы почечной недостаточности?
- К сожалению, в большинстве случаев в начальной стадии болезни серьезных жалоб нет, а у группы больных почечная недостаточность выявляется на очень запущенной стадии.
Начальные симптомы включают повышение артериального давления и отек нижних конечностей. Кроме того, отмечаются такие жалобы, как изменение суточного мочеиспускания, частое мочеиспускание ночью или жжение при мочеиспускании. Такие симптомы, как слабость, потеря аппетита, тошнота, одышка, зуд и покалывание в нижних конечностях наблюдаются у больных с более поздними стадиями.
- Можно ли полностью вылечиться от заболеваний почек?
- Как и при всех хронических заболеваниях, при раннем выявлении болезней почек лечение бывает более действенным. Однако, как я отметил, эта группа заболеваний во многих случаях может проходить бессимптомно, и для своевременного выявления рекомендуется проходить профилактические осмотры.
Это простые обследования, проводимые в каждом медицинском учреждении (общий анализ мочи раз в два года, определение в крови таких веществ, как креатинин, мочевина, мочевая кислота). И самое главное, УЗИ-обследование позволяет на ранней стадии определить проблемы почек.
- Какими должны быть условия проживания и рацион питания у больных в диализном периоде ХБП?
- Пациентам, получающим заместительную почечную терапию (гемодиализ и перитонеальный диализ), рекомендуется строго соблюдать диету.
Им следует стараться ограничивать продукты, богатые фосфором и калием, но при этом количество белковой пищи и калорийность рациона должны быть достаточными. Также очень важно отказаться от вредных привычек и вести здоровый образ жизни. Как правило, пациентам в диализном периоде ХБП не нужно вносить существенных изменений в свой образ жизни. Больные могут продолжать свою трудовую деятельность, кроме тяжелой физической работы, могут выезжать в командировки в зарубежные страны и путешествовать. Однако им следует обращаться в центры гемодиализа, расположенные в том городе, куда они едут, и подать заявку на сеансы гемодиализа во время своего пребывания.
- Какие основные синдромы встречаются при гемодиализе?
- Несмотря на то, что у пациентов, получающих лечение гемодиализом, во время сеансов иногда возникают эпизодическая гипотония, аритмия, желудочно-кишечных кровотечения при использовании гепарина, катетер-ассоциированных инфекции, тромбозы и другие осложнения, в большинстве случаев удается в короткие сроки скорректировать эти симптомы и осложнения. Кроме того, пациентам с сердечно-сосудистыми болезнями, патологией легких, печени и других органов необходимо находиться под особым наблюдением нефрологов, а также других специалистов.
-Могут ли пациенты на диализе иметь детей?
- К сожалению, у женщин, находящихся на диализе, очень низкая вероятность забеременеть. Рождение здорового ребенка возможно только после пересадки почек. У женщин с пересаженной почкой шансы забеременеть и стать матерями почти такие же, как и у женщин без заболеваний почек. После годичного периода ожидания после трансплантации почки назначают новые лекарства и затем можно планировать беременность. Отрадно, что в нашей стране есть женщины, родившие двоих, а то и троих детей после пересадки почки и печени.
- Должны ли пациенты получать сеанс диализа для пересадки почки?
- Это не обязательно. Пациентам с диагнозом терминальная стадия почечной недостаточности может быть проведена трансплантация до начала лечения диализом, если донорами являются их родственники. Это называется превентивной трансплантацией почки. Согласно недавним исследованиям, осложнения при этом типе хирургии встречаются реже, а результаты более долгосрочны. Кроме того, более короткий период реабилитации. В последние годы в нашей стране увеличилось количество пациентов, перенесших превентивную трансплантацию, и уже составляет 20-25 процентов от общего числа оперированных пациентов.
- Как сохранить почки здоровыми?
- Вести здоровый образ жизни, следить за весом, сократить потребление соли и пить много чистой воды. Не следует забывать, что физическая активность полезна не только для общего тонуса организма, но и для здоровья почек.
Также хочу отметить, что некоторые препараты, например обезболивающие, при длительном применении оказывают нефротоксическое действие.