Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, otorinolarinqoloq Vəfa Pənahian: “Qulağın anatomik quruluşuna görə infeksiyaların yaranma səbəbləri və yayılma yolları müxtəlifdir”
- Vəfa müəllim, ilk öncə bilmək istərdik ki, qulaq infeksiyasının yaranma səbəbi və əlamətlərinə nələr daxildir?
- Qulaq xarici, orta və daxili olmaqla 3 hissədən ibarətdir. Qulağın anatomik quruluşuna görə, infeksiyaların yaranma səbəbləri və yayılma yolları müxtəlifdir. Belə ki, qulaqda infeksiya 5 yolla yayıla bilər:
• Xarici qulaq keçəcəyindən (transmeatal yol). Xarici və orta qulaq arasında yerləşən təbil pərdəsi sərhəd rolunu oynayır. Təbil pərdəsinin tamlığı pozulan zaman pərdədə perforasiya olduğu üçün, infeksiya xarici qulaqdan orta qulağa yayıla bilər.
• Burun-udlaqdan eşitmə borusu vasitəsi ilə (rino-tubar yol). Orta qulaq Yevstax borusu adlanan eşitmə borusu vasitəsi ilə burun-udlaqla birləşir. Əksər hallarda infeksiya qulağa burundan yayılır. Burun mənşəli səbəblərə uşaqlarda adenoid, burunətrafı ciblərin iltihabı xəstəlikləri (kəskin və xroniki sinusitlər), burun polipləri, burun çəpərinin əyriliyi, rinitlər, xroniki tonzillit və bir sıra digər xəstəliklər aiddir.
• Qanda olan infeksiya vasitəsi ilə (hematogen yol);
• Limfada dövr edən infeksiya vasitəsi ilə (limfogen yol);
• Travmatik yolla. Qulağın açıq və qapalı zədələnməsi və kəllə-beyin travmaları zamanı infeksiya qulağa yayıla bilər.
- Doktor, burun tənəffüsünün çətinləşməsinin hansı fəsadları ola bilər?
- Anatomik olaraq burun 3 hissədən ibarətdir: xarici burun, burun boşluğu və burunun əlavə cibləri (burunətrafı ciblər və ya sinuslar). Burun və burunun əlavə cibləri yuxarı tənəffüs yollarının başlanğıcında yerləşir. Filogenetik olaraq burunun 3 funksiyası var: tənəffüs, qoxu və qoruyucu. Hava axını burun boşluğuna daxil olaraq üç istiqamətə bölünür: yuxarı, orta və aşağı. Təzyiq ilə burun boşluğuna daxil olan hava anatomik xüsusiyyətlərə uyğun olaraq burun boşluğunda gecikir. Buruna daxil olan hava isidilərək nəmləndirilir. Beləliklə, tərkibi tənzimlənən hava burundan udlağa, daha sonra isə qırtlağa, traxeya, bronxlara və ağciyərlərə istiqamətlənir. Burun tənəffüsünün çətinləşməsi bir sıra fəsadlara səbəb ola bilər:
• burunətrafı ciblərin iltihabı xəstəliklərinə (sinusiltlər);
• burun balıqqulaqlarının xəstəliklərinə (rinitlər);
• burun polipozuna;
• udlaq xəstəliklərinə (faringitlər);
• damaq badamcıqlarının xəstəliklərinə (tonzillit);
• qırtlaq, traxeya və bronxların xəstəliklərinə (larinqo-traxeo-bronxit);
• eşitmə borusunun xəstəliyinə (yevstaxiit, tubootit);
- Adenoid əməliyyatına nə vaxt qərar verilir?
- Əksəriyyəti yanlış olaraq adenoidin burun boşluğunda yerləşdiyini düşünür. Udlaq badamcığı (III badamcıq) və ya adenoid udlağın üst hissəsində, burun-udlaqda yerləşir. Adenoid hipertrofiyası (böyüməsi) 4 dərəcədə olur. Böyümə dərəcəsindən asılı olaraq yuxarı tənəffüs yollarında ağırlaşmalar çoxalır. İlk olaraq burun tənəffüsünün çətinləşməsi, sonra isə tam tutulması müşahidə olunur. Buna səbəb burun-udlağa açılan eşitmə borusu kanalının adenoid vegetasiyası ilə tutulmasıdır. Adenoidin böyüməsi bir çox hallarda kəskin orta otit adlanan qulağın iltihabı xəstəliklərinə səbəb ola bilər. Adenoid vegetasiyası burun tənəffüsünü pozaraq məktəbyaşlı uşaqlarda dişlərin, çənənin deformasiyasına və beləliklə dişləmin pozulmasına səbəb olur. İltihabı proses inkişaf etdikcə daxili orqanlarda xroniki bronxit kimi fəsadlar yarada bilər. Böyüklərdə isə sinusit adlanan burunətrafı ciblərin iltihabı xəstəlikləri müşahidə olunur. Keçən əsrdə adenoid uşaqlara xas olan xəstəlik hesab edilirdi. Son zamanlar adenoid 30 və hətta 40 yaşdan yuxarı olan şəxslərdə də müşahidə olunur.
1-ci dərəcəli adenoid vegetasiyası burun tənəffüsünün çətinləşməsinə və digər üzvlərə cüzi təsir göstərir. Adenoid böyüməsinin 2-ci dərəcəsi burun tənəffüsünün çətinləşməsinə səbəb olur və gecə vaxtlarında daha çox özünü birüzə verir. 3-cü dərəcəli hipertrofiya burun tənəffüsün cətinləşməsinə və digər ciddi fəsadlara səbəb ola bilər. 4-cü dərəcədə isə burun tənəffüsün tam tutulması izlənilir və ətraf üzvlərdə yanaşı xəstəliklər müşahidə edilir.
Beləliklə, adenoid vegetasiyasının 1-ci və 2-ci dərəcələri konservativ müalicəyə tabedir. 3-cü və 4-cü dərəcələr isə konservativ müalicəyə tabe olmur və yalnız cərrahi üsul ilə müalicə oluna bilər. Adenoid vegetasiyasının cərrahi üsul ilə müalicəsi adenotomiya əməliyyatı adlanır.
- Tez-tez burun qanaxmasının səbəbi nədir?
- Burun çəpərinin ön hissəsində, girəcəkdən təqribən 1 sm arxada Kisselbax adlı kələf yerləşir. Bu kələfdə 5 damarın bir-biri ilə birləşməsi qeyd edilir: ön xəlbir, arxa xəlbir, damaq-pazabənzər, böyük damaq və üst dodaq arteriyaları. Sadalanan damarlar nazik olur, səthi olaraq selikli qişanın altında yerləşir və 90% hallarda qanaxmalar məhz burada müşahidə edilir.
Tez-tez rast gəlinən burun qanaxmalarının bir neçə səbəbi var:
• hipertoniya xəstəliyi;
• bir sıra qan xəstəlikləri;
• şəkərli diabet;
• xroniki böyrək çatışmazlığı;
• hamiləlik;
• müxtəlif burun travmaları;
• kapilyarların angiopatiyası;
- Qulaq cingildəməyi nədən yarana bilər?
- Qulaq – insanın eşitmə və müvazinət orqanıdır. Bütün informasiyaları bu orqandan beyinə VIII cüt sinir ötürür. Səsi nəql edən və ya qəbul edən aparatın pozulmasından asılı olaraq eşitmə zəifliyi iki tipdə olur. Konduktiv tip - səskeçirmə, sensonevral isə səs qəbul edən aparatın patologiyasıdır.
Daxili qulaqdan başlayaraq beyin qabığının nüvələrində bitən eşitmə aparatı səs keçirmə aparatı mürəkkəb anatomik quruluşa malikdir. Belə ki, səs dalğaları səsi keçirmə aparatını hərəkətə gətirib keçərək daxili qulağa çatır və səsi qəbul etmə funksiyası prosesə qoşulur.
Bu mürəkkəb prosesin pozulması nəticəsində ağıreşitmə ilə bərabər qulaqlarda səs və küy əmələ gəlir. Bunlar müxtəlif cingiltilər formasında olur və bir sıra xəstəliklər zamanı müşahidə olur. Bu cingiltilər eyni zamanda səskeçirmə və səs qəbul etmə aparatların xəstəlikləri zamanı rast gəlinir:
• sensonevral ağıreşitmə və karlıq;
• Menyer xəstəliyi;
• otoskleroz;
• adgeziv otit və timpanoskleroz;
• eksudativ otit;
• kəskin orta otit;
• qulaq tıxacı.
Qeyd etmək vacibdir ki, əlavə səslər qulaq xəstəliklərindən başqa digər patologiyalar zamanı da müşahidə olunur. Məsələn, hipertoniya xəstəliyində, boyun fəqərələrinin osteoxondrozu zamanı, beyinin xoş və bəd xassəli xəstəlikləri, kəllə-beyin travmalarından sonra. Sadalanan xəstəliklər zamanı cingiltiyə səbəb innervasiyann və qan təchizatının pozulmasıdır.

Expert of the Healthcare Ministry, otorhinolaryngologist Vafa Panahian: “According to the anatomical structure of the ear, the causes of infection and the way of their spread are different”
- Mr Vafa, first of all, we would like to know what are the causes and symptoms of ear infection?
- The ear consists of 3 parts: external, middle and internal. Depending on the anatomical structure of the ear, the causes and ways of spreading infection are different. So, an ear infection can spread in 5 ways:
• Through the external ear path (transmeatal route). The tympanic membrane, located between the outer and middle ear, acts as a boundary. When the integrity of the eardrum is compromised, the infection can spread from the outer ear to the middle ear because of the perforated eardrum.
• From the nasopharynx through the auditory tube (rhino-tubal pathway). The middle ear is connected to the nasopharynx through the Eustachian tube. In most cases, infection spreads to the ear through the nose. Causes of nasal origin include adenoids in children, inflammatory diseases of the paranasal sinuses (acute and chronic sinusitis), nasal polyps, curvature of the nasal septum, rhinitis, chronic tonsillitis and a number of other diseases.
• Through the infection in the blood (hematogenous way);
• Through an infection circulating in the lymph (lymphogenic way);
• Traumatically. Infection can spread to the ear during open and closed ear injuries and head injuries.
Doctor, what are the complications of nasal breathing difficulties?
• Anatomically, the nose consists of 3 parts: external nose, nasal cavity and additional pockets of the nose (paranasal pockets of sinuses). The nose and nasal accessory pockets are located at the beginning of the upper respiratory tract. Phylogenetically, the nose has 3 functions: breathing, smelling and protecting. Airflow entering the nasal cavity is divided into three directions: upper, middle and lower. Air entering the nasal cavity under pressure is delayed in the nasal cavity according to anatomical features. The air entering the nose is heated and moistened. Thus, the air, the composition of which is regulated, is directed from the nose to the pharynx and then to the larynx, trachea, bronchi and lungs. Difficulty in nasal breathing can cause a number of complications:
• Inflammatory diseases of the sinuses (sinusitis);
• Diseases of the nose and ears (rhinitis);
• Nasal polyposis;
• Throat diseases;
• Diseases of tonsils (tonsilitis);
• Diseases of the larynx, trachea and bronchi (laryngo-trachea-bronchitis);
• Disease of the auditory tube (eustachian, tubo-otitis);
When is adenoid surgery decided?
• Most people, by mistake, think that the adenoid is located in the nasal cavity. The pharyngeal tonsil (lll tonsil) or adenoid is located in the upper part of the pharynx, in the nasopharynx. Adenoid hypertrophy (growth) occurs in 4 degrees. Depending on the degree of growth, complications in the upper respiratory tract increase. Firstly, nasal breathing becomes difficult, but then complete obstruction is observed. The reason for this is the obstruction of the auditory tube opening to the nasopharynx by adenoid vegetation. Adenoid growth can cause inflammation of the ear, called acute otitis media in many cases. Adenoid vegetation disrupts nasal breathing and causes deformation of the teeth and jaw in school-age children, thus causing a violation of the bite. As the inflammatory process develops, it can cause complications such as chronic bronchitis in the internal organs. In adults, inflammatory diseases of the sinuses called sinusitis are observed. In the last century, adenoid was considered a disease-specific to children. Recently, adenoids have been observed in people over 30 and even 40 years old.
Adenoid vegetation of the 1st degree causes difficulty in nasal breathing and has a slight effect on other organs. The 2nd degree of adenoid growth, causes difficulty in nasal breathing and is more apparent at night. 3rd degree hypertrophy can cause difficulty breathing and other serious complications. As for 4th degree, nasal breathing is completely obstructed, and diseases are observed in the surrounding organs.
Thus, adenoid vegetation of the 1st and 2nd degrees is subject to conservative treatment. Grades 3 and 4 do not respond to conservative treatment and can only be treated surgically. The surgical treatment of adenoid vegetation is called an adenotomy operation.
What is the reason for frequent nosebleeds?
• In the front part of the septum of the nose, approximately 1 cm behind the entrance, there is a capsule called Kisselbach. In this case, the junction of 5 arteries is noted: the anterior clavicle, the posterior clavicle, the palatine-pharyngeal, the big palate and the upper lip arteries. The listed vessels are thin and superficially located under the mucous membrane and in 90% of cases, bleeding is observed right here.
There are several common causes of nosebleeds:
• Hypertension disease;
• A number of blood diseases;
• Diabetes;
• Chronic kidney failure;
• Pregnancy;
• Various nasal traumas;
• Angiopathy of capillaries;
What can cause the ear ringing (tinnitus)?
• The ear is the human organ of hearing and balance. All data is transmitted from this organ to the brain by the Vlll pair of nerves. There are two types of hearing impairment depending on the impairment of the apparatus that transmits or receives the sound. Conductive type – sound transmission and sensorineural is a pathology of the sound-receiving apparatus.
Starting from the inner ear and ending in the nuclei of the cerebral cortex, the hearing aid has a complex anatomical structure. Thus, the sound wave reaches the inner ear by moving the sound-conducting apparatus and the function of sound reception is involved in the process.
As a result of the disruption of this complex process, noise is formed in the ears, along with hearing loss. They are in the form of various sounds and are observed during a number of diseases. These ringing sounds are also found in diseases of the sound-transmitting and sound-receiving apparatus:
• Sensorineural hearing loss and deafness;
• Meniere’s disease;
• Otosclerosis;
• Adhesive otitis and tympanosclerosis;
• Exudative otitis;
• Acute otitis media;
• Earplugs
It is important to note that additional sounds are observed during other pathologies besides ear diseases. For instance, in hypertension, during osteochondrosis of the cervical vertebrae, benign and malignant diseases of the brain, after head injuries. The cause of tinnitus during the listed diseases is a violation of innervation and blood supply.