Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti Şəhla Şabanova: Qan durulaşdıran dərmanların nəzarətsiz qəbulu hemofiliyalı xəstələr üçün təhlükəlidir
- Şəhla xanım, ilk öncə bilmək istərdik ki, hemofiliya xəstəliyi nədir və xəstəliyin əlamətlərinə nələr daxildir?
- Hemofiliya qanın laxtalanma sistemində olan VIII və (və ya) IX faktorların çatışmaması ilə xarakterizə olunan irsi qan xəstəliyidir və ciddi qanamalarla izlənilən nadir xəstəliklər qrupuna daxildir. Hemofiliyanın səbəbi qanın laxtalanmasını təmin edən faktorların əskik olmasıdır. İki tip hemofiliya var: Hemofiliya A və Hemofiliya B. Hemofiliya A xəstəliyin ən çox yayılmış növüdür və VIII qan laxtalanma faktorunun çatışmazlığından yaranır. Hemofiliya B isə IX laxtalanma faktorunun olmaması və ya ciddi şəkildə çatışmazlığı səbəbindən baş verir.
Bu xəstəlik oynaqlarda, daxili orqanlarda və əzələlərdə spontan və ya zədədən bir neçə saat sonra qanaxma ilə xarakterizə olunur. Yüngül dərəcəli hemofiliyada cərrahi əməliyyat və ya diş çıxarılması zamanı ağır qanaxma baş verə bilər.
- Bildiyiniz kimi, aprelin 17-si Ümumdünya Hemofiliya Günüdür...
- Hər il aprelin 17-si Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və Dünya Hemofiliya Federasiyasının təşəbbüsü ilə Ümumdünya Hemofiliya Günü kimi qeyd edilir. Həmin tarixin seçilməsi Dünya Hemofiliya Federasiyasını yaratmış Frenk Şnaybelin doğum günü ilə əlaqədardır. Onun təsis edilməsinin və qeyd olunmasının məqsədi qanın laxtalanması prosesinin pozulması ilə əlaqədar irsi xəstəlik olan hemofiliyadan əziyyət çəkənlərin hər gün üzləşdiyi problemlərə dünya ictimaiyyətinin, siyasətçilərin və səhiyyə işçilərinin diqqətini cəlb etmək, bu barədə onların məlumatlılığını artırmaqdır.
- Ağırlıq dərəcəsindən asılı olaraq hemofiliya xəstəliyin hansı formaları var?
- Faktor səviyyəsindən asılı olaraq, hemofiliya xəstələri 3 qrupa ayrılır:
• yüngül dərəcəli hemofiliya (faktor səviyyəsi 5-40 faiz arasında);
• orta dərəcəli (faktor səviyyəsi 1-5 faiz);
• ağır dərəcəli hemofiliya (faktor səviyyəsi ≤ 1 faiz).
Hemofiliya xəstələrində spontan və dayandırılması çətinlik yaradan qanamalar baş verə bilır. Orta dərəcəli hemofiliyalı xəstələrdə spontan qanama, əksər hallarda isə kiçik travma və ya minimal invaziv müdaxilə əsnasında belə uzun davam edən qanaxmalar izlənilir. Ağır dərəcəli faktor çatışması olan hemofiyalı xəstələrdə isə heç bir müdaxilə olmadan belə çox ağır qanaxmalar baş verir.
- Xəstəlik necə müəyyən edilir? Müalicə prosesində nəyə diqqət yetirmək lazımdır?
- Bir çox hallarda planlanan əməliyyat öncəsində yoxlanılan koaqulyasiya testlərindəki dəyişiklik nəticəsində hemofiliya xəstəliyindən şübhələnilərək qanda faktor səviyyəsi yoxlanılır. Hemofiliyanın ağır və orta dərəcəli formalarında müxtəlif şiddətdə dəri hemorragik sindromu çoxsaylı ekximoz və hematomlar şəklində aşkar edilir.
Hemofiliya təkrarlanan qanaxma, səbəbi bilinməyən hemartroz və ya uzunmüddətli aktivləşdirilmiş qismən tromboplastin zamanı (APTZ) olan xəstələrdə diaqnoz qoyulur. Faktor VIII və ya faktor IX səviyyəsində çatışmazlıq varsa, hemofiliya diaqnozu təsdiqlənərək hansı səviyyədə çatışmazlıq olduğu müəyyən edilərək xəstəliyin ağırlıq dərəcəsi təyin edilir.
Müalicə prinsipində ilkin olaraq baş verə biləcək qanamanın qarşısını almaq üçün çatışmayan faktor konsentrasiyası ilə xəstəni təmin etməkdir. Qanama ən qısa müddətdə (ilk 2 saat ərzində) faktor konsentrasiyası köçürülərək durdurulmalıdır. Bundan başqa, hemofiliya xəstələri qanama riskini nəzərə alaraq xəstəliyi təsdiq edən, hansı növ, inhibitor forma, ağırlıq dərəcəsi qeyd edilən sənəd daim özləri ilə olmalıdır. Faktor köçürülməsinə rəğmən qanama davam edərsə, inhibitor varlığı araşdırılmalıdır.
- Azərbaycanda hemofiliyalı xəstələrin problemləri necə həll olunur?
- Hemofiliyadan əziyyət çəkən insanların müalicəsi ilə bağlı son illər Azərbaycanda bir sıra mühüm tədbirlər görülüb. Prezident İlham Əliyevin “Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliyinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında qanunun tətbiq edilməsi haqqında» Fərmanı bu qayğının bariz nümunəsidir. Həmçinin, 2005-ci ildə Dövlət Proqramı qəbul olunub, 2006-cı ildən isə qan laxtalandırıcı faktor preparatları ölkəmizə gətirilir və pasiyentlərə təmənnasız olaraq təqdim edilir.
Görülən tədbirlər nəticəsində hemofiliyalı xəstələrin normal həyat fəaliyyətinin təmin edilməsinə, ömürlərinin uzanmasına, bu xəstəlikdən əlillik və ölüm hallarının azaldılmasına səbəb olub.
- Hemofiliyalı xəstələrə hansı profilaktik tədbirlər tövsiyə olunur?
- İlk növbədə hemofiliyalı xəstələr mümkün olduqca özlərini qorumalı, ağır işlərdən uzaq olmalıdırlar. Uzun səfərlər zamanı ilk yardım üçün lazım olan dərman və tibbi ləvazimatları olan çantanı özləri ilə götürməlidirlər.
Bundan başqa, qan durulaşdıran dərmanların (Aspirin və s) nəzarətsiz qəbulu hemofiliyalı xəstələr üçün təhlükəlidir. Eyni zamanda, mümkün qədər əzələdaxili inyeksiyalardan çəkinmək lazımdır. Diş problemi ilə bağlı stomatoloqlar öncədən məlumatlandırılmalı, xəstənin mövcud vəziyyəti müalicə həkimi ilə qiymətləndirilməlidir.

Специалист-эксперт Минздрава Шахла Шабанова: Бесконтрольный прием кроворазжижающих препаратов опасен для больных гемофилией
- Шахла ханым, в первую очередь хотелось бы узнать, что такое гемофилия и каковы признаки заболевания?
- Гемофилия является общим наследственным нарушением свертываемости крови, вызванным недостатком фактора свертывания крови VIII или IX. Частоту и тяжесть кровотечений определяет степень дефицита фактора.
Есть два вида гемофилии: гемофилия A – наиболее распространенный вид заболевания, который вызывается дефицитом фактора свертывания крови VIII; и гемофилия B, вызываемая дефицитом фактора свертывания крови IX.
При этом заболевании возникают кровоизлияния в суставы, мышцы и внутренние органы, как спонтанные, так и в результате травмы или хирургического вмешательства. Кровоизлияние в глубоких тканях и суставах обычно развивается в течение нескольких часов после травмы.
В случае легкой гемофилии сильное кровотечение может возникать при хирургическом вмешательстве или удалении зуба.
- Как известно, 17 апреля отмечается Всемирный день гемофилии...
- Ежегодно 17 апреля по инициативе Всемирной федерации гемофилии и Всемирной организации здравоохранения отмечается Всемирный день гемофилии. Дата для проведения Всемирного дня, который впервые был отмечен в 1989 году, была выбрана в честь дня рождения Фрэнка Шнайбеля - создателя Всемирной федерации гемофилии.
Целью создания и проведения Всемирного дня гемофилии является привлечение внимание мировой общественности, политиков и работников здравоохранения к проблемам с которыми ежедневно сталкиваются больные гемофилией, повышение их осведомленности об этом наследственном заболевании, связанным с нарушением процесса свертывания крови.
- Хотелось бы узнать о классификации гемофилии по степени тяжести…
- В первую очередь патологию классифицируют по тяжести течения заболевания, которая напрямую зависит от степени недостаточности коагуляционной активности:
• легкая степень гемофилии (уровень фактора 5-40 процентов);
• средняя степень гемофилии (уровень фактора 1-5 процентов);
• тяжелая форма гемофилии (уровень фактора ≤ 1 процентов).
При гемофилии организм человека не может естественным способом остановить кровотечение, возникшее из-за повреждения кровеносного сосуда в результате травмы, хирургического вмешательства или стресса.
Легкая степень характеризуется достаточно редкими и слабыми кровотечениями. Как правило причинами служат случайные травмы или хирургическое вмешательство. При средней степени заболевания в целом синдром выражен умеренно, отмечаются незначительные кровоизлияния в суставы и мышечную ткань. При тяжелой степени возникают спонтанные, достаточно частые кровоизлияния в суставную и мышечную ткань, а также во многие внутренние органы.
- Как диагностируется гемофилия?
- Гемофилия диагностируется у пациентов с рецидивирующим кровотечением, необъяснимыми гемартрозами или продолжительным АЧТВ (активированное частичное тромбопластиновое время). При тяжелой и среднетяжелой форме гемофилии выявляется кожный геморрагический синдром различной выраженности в виде множественных экхимозов и гематом.
Если у пациента подозревают тромбоцитопению, необходимо проведение анализов на определение количества тромбоцитов, протромбинового времени, АЧТВ, фактора VIII и IX. Анализы фактора VIII и IX помогают определить тип и степень тяжести гемофилии.
Главный принцип лечения – специфическая заместительная терапия концентратами факторов свертывания. Концентраты фактора производятся либо из человеческой плазмы (плазматические), либо они генетически модифицированы (рекомбинантные).
Больные гемофилией всегда должны иметь при себе специальный документ, где указывается тип заболевания, группа крови и резус-фактор.
- Доктор, хотелось бы узнать, как решаются проблемы больных гемофилией в Азербайджане?
- В последние годы были приняты важные меры, направленные на лечение и диагностику гемофилии. Указ Президента Ильхама Алиева «О применении Закона Азербайджанской Республики «О государственной заботе о лицах, больных наследственными заболеваниями крови – гемофилией и талассемией» является ярким примером этой заботы и внимания. Помимо этого, в 2005 году была принята Государственная программа и с 2006 года в рамках программы больные гемофилией в нашей стране обеспечиваются лекарствами.
Благодаря медицинским услугам, предоставленным этим пациентам в рамках Государственной программы, улучшено качество жизни, в частности, снижен процент инвалидности и смертности от этого заболевания.
- Какие меры профилактики рекомендуются больным гемофилией?
- В первую очередь больные гемофилией должны максимально оберегать себя от травм. Во время длительных поездок им следует брать с собой дорожную аптечку, которая содержит лекарства и медицинские средства, необходимые для оказания первой помощи.
Следует знать, что бесконтрольный прием кроворазжижающих препаратов (Аспирин и др) опасен для больных гемофилией, поскольку они замедляют тромбоцитарную функцию. Также следует избегать внутримышечных инъекций.
Стоматологические аспекты гемофилии составляют актуальную проблему современной медицины в связи с высокой интенсивностью поражения органов и тканей полости рта у таких больных, реальным риском развития осложнений во время стоматологических вмешательств. Поэтому стоматологи должны быть заранее проинформированы о проблеме и лечащий врач должен оценить текущее состояние пациента.