Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti Zakir Quliyev: “Gələcəkdə yoluxma hallarının daha da təhdidedici səviyyəyə çatmaması üçün gigiyena qaydalarına riayət etməliyik”
- Zakir müəllim, COVID-19 virusu ilə bağlı hazırda dünyada ümumi vəziyyət necədir?
- 2019-cu ilin sonundan başlayaraq bütün dünyanı tuğyan edən COVID-19 pandemiyası hələ də davam edir. Son vaxtlar yoluxma sayında müşahidə olunan artım Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatını (ÜST) belə bir açıqlama verməyə məcbur etdi ki, koronavirus pandemiyası davam edir və virusun yeni mutasiyaları aşkarlanır. Hazırda ABŞ, Fransa, Böyük Britaniya və Almaniya kimi ölkələrdə kəskin artım müşahidə olunur.
- Azərbaycanda müşahidə olunan yoluxma halları ilə bağlı fikirləriniz...
- Qeyd edim ki, ölkəmizdə ötən aylarla müqayisədə virusa yoluxmada artım müşahidə edirik. Bunu nəzərə alaraq, gələcəkdə rəqəmlərin daha da təhdidedici səviyyəyə çatmaması üçün vətəndaşlarımızdan karantin rejiminin qaydalarına riayət etmələrini xahiş edərdim. Bunu deyərkən, gigiyena qaydaları və sosial məsafəni nəzərdə tuturam.
- Bəzi Avropa ölkələrində “omikron”un yeni alt növü müəyyən edilib...
- Təəssüf ki, doğrudur. Avropa virusoloqları ilk dəfə iyunun sonunda Hindistanın bir neçə bölgəsində aşkar edilən və digər ölkələrə, o cümlədən Böyük Britaniya, ABŞ, Avstraliya, Almaniya və Kanadada yayılan COVID-19 “omikron” ştamının yeni variantının (BA.2.75) ortaya çıxmasından narahatdırlar. BA.2.75 variantı Avropa Xəstəliklərin Qarşısının Alınması və Nəzarəti Mərkəzi (ECDC) tərəfindən diqqətlə izlənilir və hazırda nəzarət altındadır.
Virusologiyanın tarixinə nəzər saldığımız zaman görürük ki, bəzi mutasiyalar virusun xüsusiyyətlərində dəyişikliklərə səbəb ola bilər. Mutasiyalar arasında virusun necə ötürüldüyü (daha sürətli yayıla bilməsi) və ya səbəb olduğu xəstəliyin şiddəti (daha ağır xəstəliyə səbəb ola bilər) araşdırılır.
Virusun ilkin ştamlarında da eyni mənzərəni gördük. Nəzərə almaq lazımdır ki, koronavirusun öldürücülük qabiliyyəti azalarkən, yoluxuculuq qabiliyyəti artır. “Omikron” variantına yoluxma bir çox insanda boğaz ağrısı, burun axması və baş ağrısı kimi ümumi soyuqdəyməyə bənzər simptomlarla müşayiət olunur. COVID-19-un ilkin mutasiyalarına aid olan iybilmə və ya dad hissinin yoxa çıxması, öskürək və qızdırma kimi simptomlar hələ də yoluxmanın əsas əlamətləri hesab olunur.
Koronavirusun “delta” və “omikron” ştamlarını müqayisəsi onu göstər ki, “delta”da ölüm nisbəti daha yüksəkdir.
- Doktor, virusdan qorunmaq üçün nələrə diqqət etməliyik?
- Vətəndaşlara koronavirusun yeni dalğasından qorunmaq üçün hamımızın bildiyi gigiyenik qaydaları (tez-tez əlləri yumaq və ya antiseptik vasitələrdən istifadə) davam etdirmələrini tövsiyə edirəm. Ciddi zərurət yaranmadığı halda insanların kütləvi toplaşdığı məkanlardan çəkinsinlər. Eyni zamanda, vətəndaşlara qapalı məkanlarda, həmçinin ictimai nəqliyyatda sıxlıq olduğu təqdirdə qoruyucu maskalardan istifadə etmələrini məsləhət görürəm

Специалист-эксперт Минздрава Закир Гулиев: Для того, чтобы случаи заражения не достигли угрожающего уровня, мы и впредь должны соблюдать правила личной гигиены
- Закир муаллим, какова текущая ситуация в мире по коронавирусу COVID-19?
- Пандемия COVID-19, начавшаяся в конце 2019 года, все еще продолжается. В связи с наблюдаемым в последнее время ростом числа заражений Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сделала заявление, в котором отмечается, что пандемия коронавируса продолжается и появляются новые мутации вируса. В настоящее время наблюдается резкий рост заражений в таких странах, как США, Франция, Великобритания и Германия.
- А как вы оцениваете ситуацию с коронавирусом в нашей стране?
- Хочу отметить, что по сравнению с предыдущими месяцами в настоящее время мы наблюдаем рост заражения коронавирусом. Для того, чтобы случаи заражения не достигли угрожающего уровня, мы и впредь должны соблюдать правила личной гигиены и социальную дистанцию.
- В некоторых странах Европы выявлен новый подвид штамма «омикрон»...
- К сожалению, это правда. Европейские вирусологи обеспокоены появлением нового варианта (BA.2.75) штамма «омикрон» COVID-19, который впервые был выявлен в нескольких регионах Индии в конце июня и распространился на другие страны, включая Великобританию, США, Австралия, Германия и Канада. За вариантом BA.2.75 пристально следят в Европейском центре профилактики и контроля заболеваний (ECDC).
Если мы посмотрим на историю вирусологии, то увидим, что некоторые мутации могут приводить к изменениям характерных особенностей вируса, таких как механизм передачи вируса (например, он может распространяться быстрее) или степень тяжести вызываемого им заболевания (например, он может вызывать более тяжелое заболевание).
Такую же картину мы видели и при более ранних вариантах коронавируса. Наблюдения показывают, что, несмотря на снижение смертности от коронавируса, заражаемость растет. Заражение вариантом «омикрон» у многих людей сопровождается обычными простудными симптомами, такими как насморк, головная боль, усталость, чихание и боль в горле. Что касается симптомов, связанных с ранними мутациями COVID-19, таких как потеря обоняния и чувства вкуса, кашель и высокая температура, они по-прежнему считаются основными признаками заражения.
Если сравнивать «дельта» и «омикрон» штаммы, то мы увидим, что «дельта» штамм имеет более высокую летальность среди заболевших.
- Доктор, на что следует обратить внимание, чтобы защитить себя от коронавирусной инфекции?
- Во избежание новой волны коронавируса советую гражданам продолжать следовать правилам личной гигиены (правильно мыть руки водой с мылом, использовать антисептики) и избегать мест большого скопления людей без крайней необходимости. Помимо этого, советую нашим гражданам использовать защитные маски в закрытых помещениях и в переполненном общественном транспорте.