Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssisi: Alkoqolizm 200-dən çox xəstəliyin səbəbkarıdır
- Bildiyiniz kimi, oktyabrın 3-ü Ümumdünya Alkoqolizmlə Mübarizə Günüdür. Beynəlxalq günün tarixi haqqında qısa məlumat verərdiniz...
- Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən bu ciddi problemə ictimaiyyətin nəzərini cəlb və həll yollarını müəyyən etmək üçün hər il 3 oktyabr tarixi Ümumdünya Alkoqolizmlə Mübarizə Günü kimi qeyd edilir.
Bu tarix təsadüfən seçilməyib. 3 oktyabr 1887-ci ildə bütün həyatını alkoqolizmlə mübarizəyə həsr edən görkəmli amerikalı ictimai xadim Con Finç vəfat edib.
- Doktor, alkoqolizm xəstəliyinin yaranma səbəbləri hansılardır?
- Xroniki alkoqol qəbulu hər zaman şəxsin daxili psixoloji, fizioloji, mənəvi problemləri haqda məlumat verir. Fizioloji səbəblərə genetik faktorlar, baş beynin müxtəlif xəstəlikləri, nevroloji, psixi pozuntular aiddir. Alkoqolizmin əmələ gəlməsində sosial faktorlara əsasən şəxsin olduğu mühit vacib rol oynayır. Bunların hamısı tez bir zamanda asılılığa səbəb olur. Digər amil isə insanın gözləntilərini doğrultmayan reallıqdan qaçmaq və eyni zamanda həyatın həqiqətləri ilə üzləşməmək üçün spirtli içkilərə üstünlük verməsi kimi psixoloji amildir.
- Alkoqolizmin mərhələləri barədə məlumat verərdiniz...
- Alkoqol asılılığın formalaşması fərqli olub, şəxsin psixi və fiziki vəziyyətindən asılıdır. İlk mərhələdə orqanizm alkoqolun toksik təsirlərinə qarşı mübarizə aparır. Etanol və onun parçalanma məhsullarının uzun müddətli qanda olması sonradan beyin toxumasına təsiri nəticəsində ilkin olaraq psixi asılılıq, sonrakı dövrdə isə fiziki asılılıq yaranır.
İlkin dövrdə alkoqol qəbulu eyforiya hissi yaradır. Bu zaman şəxs özünü daha rahat hiss edir, sanki özgüvəni artır. Lakin bütün bu hisslər müvəqqəti xarakter daşıyır və spirtin təsiri aradan qalxdıqdan sonra azalır.
Təkrar-təkrar eyforiya əldə etmək istəyi alkoqol asılılığının inkişafına gətirib çıxarır. O zaman şəxs daimi olaraq alkoqol haqqında düşünür, onu qəbul etmək anını səbirsizliklə gözləyir. Bu mərhələ psixi asılılıq dövrünə təsadüf edir.
Sonrakı mərhələdə psixi asılılıq fiziki asılılıqla əvəz olunur. Bu zaman əsas əlamətlər əldə titrəmə, baş ağrısı, əmək qabiliyyətinin azalmasıdır. Bu mərhələdə insan eyforiyaya nail olmaq üçün spirtli içkinin dozasını artırır. Nəticədə, şəxs tamamilə spirtli içkidən asılı olaraq işə, doğmalarına, dostlarına qarşı laqeyd olur.
- Alkoqolizm nə kimi fəsadlar yaradır?
- Spirtli içkilərə həddindən artıq aludəçilik 200-dən çox xəstəliklərin yaranmasının başlıca amilidir. Spirtli içkilərin tərkibindəki etanolun kanserogen olduğu və orqanizmdə xərçəng riskini artırdığı elmi cəhətdən sübut edilib. Bundan əlavə, alkoqolizm ürək damar xəstəliklərinin yaranmasının 25%-ni təşkil edir. Alkoqoldan sui-istifadə ürək əzələlərinin distrofik piy degenerasiyasına səbəb olur. Bu da koronar damar xəstəliyinə, miokard infarktına, stenokardiyaya gətirib çıxarır.
Bundan əlavə, alkoqolizm ilə mədə mukozası əziyyət çəkir və mədənin sekretor, motor və enzimatik funksiyaları pozulur. Alkoqol qaraciyər üçün xüsusilə zərərlidir. Spirtli içki qəbul etdikdə hepatit ağırlaşır, qaraciyər sirrozu daha tez inkişaf edir, pankreatit baş verir, mədəaltı vəzinin zədələnməsi səbəbindən şəkərli diabet tez-tez inkişaf edir. Alkoqol baş beyində biokimyəvi dəyişiklik yaradaraq neyronların ölümünə səbəb olur. Bu zaman koqnitiv proseslər, yuxu sistemi, davranışda dəyişikliklərə gətirib çıxarır.
- Alkoqolizmin ümumi sosial nəticələri haqqında məlumat verərdiniz...
- Alkoqol istehlakı təkcə fərdin sağlamlığına deyil, onun daxili orqanlarını və bədən sistemlərini məhv etməklə yanaşı, bütövlükdə cəmiyyətə də neqativ təsir göstərir. Spirtli içkilərin sistematik qəbulu, hətta epizodik belə insan sağlamlığına, ailədə konfliktlərə, hətta bəzi ailələrin dağılmasına gətirib çıxarır. Daimi spirtli içki qəbulu ağır intoksikasiyaya, xronik xəstəliklərin yaranmasına səbəb olur.
Alkoqol təsiri altında insanlar cəmiyyət qarşısında məsuliyyət hissini itirir. Nə qədər spirtli içki qəbulu yüksək olur, o qədər də asosial davranışlar artır. Bunlardan ən təhlükəlisi sərxoş vəziyyətdə maşını idarə etməkdir.
- Alkoqolizmin müalicə və reabilitasiyası nə qədər effektivdir?
- Alkoqol asılılığı digər asılılıqlarda olduğu kimi, öz mürəkkəbliyi ilə seçilir. Məhz buna görə narkoloji xəstəliklərin müalicəsinə kompleks yanaşma tələb olunur. Müalicə zamanı ilkin olaraq xəstənin vəziyyətinin stabilləşdirilməsinə yönəldilən intensiv terapiya aparılır. Bu mərhələdə müalicənin effektivlik meyarı orqanizmin həyatı funksiyalarının bərpasından ibarətdir. Növbəti mərhələdə bərpa və residivə qarşı müalicə aparılır.
Məhz bu mərhələlərdən sonra xəstə reabilitasiya mərhələsinə hazır olur. Reabilitasiya xəstənin maksimal dərəcədə həyata uyğunlaşmasına yönəlmiş kompleks tibbi, sosial tədbirlərdən ibarətdir. İlk dəfə Amerikada 1935-ci ildə Robert Smit və Bill Uilson tərəfindən ”Anonim Alkoqoliklər” (“Alcoholics Anonymous”) birliyin əsası qoyulub. Bu birlik 12 addımlı bərpa proqramı və ya Minnesota proqramı üzrə fəaliyyət göstərir.

Минздрав предупреждает: зависимость от алкоголя приводит к более чем 200 заболеваниям
Интервью с врачом-наркологом Бакинского городского наркологического диспансера Минздрава Физзой Бахышовой
- Как известно, 3 октября - Всемирный день борьбы с алкоголизмом. В связи с этим, хотелось бы узнать, каковы основные цели и задачи проведения Международного дня?
- С целью привлечь внимание общества на эту серьезную проблему, определить способы ее решения, по инициативе Всемирной организации здравоохранения ежегодно 3 октября отмечается как Всемирный день трезвости и борьбы с алкоголизмом.
Эта дата выбрана не случайно. Именно в этот день в 1887 году скончался Джон Финч – выдающийся американский общественный деятель, посвятивший всю свою жизнь борьбе с алкоголизмом..
- Доктор, каковы основные причины появления алкоголизма?
- Хроническое употребление алкоголя отрицательно сказывается на психологическом, физиологическом и духовном состоянии человека. К физиологическим причинам относятся генетические факторы, различные заболевания головного мозга, неврологические и психические расстройства.
В развитии алкоголизма, в основе которого лежат социальные факторы, важную роль играет окружение человека. В результате чего быстро возникает алкогольная зависимость.
Другим фактором является психологический фактор, при котором человек предпочитает алкоголь, чтобы уйти от реальности, не соответствующей ожиданиям, а также «избежать встречи» с суровой правдой жизни.
- Как понять, на какой стадии находится зависимый от алкоголя человек?
- Формирование алкогольной зависимости различно и зависит от психического и физического состояния человека. На начальной стадии организм борется с токсическим воздействием алкоголя. Длительное присутствие этанола и продуктов его распада в крови оказывают воздействие на ткани головного мозга. В результате чего в начале возникает психическая, а затем – физическая зависимость.
На начальной стадии при приеме алкоголя вырабатывается эффект эйфории, который временно поднимает настроение и создает иллюзию удовлетворения. В это время алкоголезависимый человек чувствует себя более комфортно, у него повышается уверенность в себе. Однако все эти ощущения временны и исчезают после того, как эйфория, вызванная употреблением алкоголя, проходит.
Желание вновь получать эйфорию состояние алкогольного опьянения приводит к тому, что возникает тяга к спиртному. Этот этап совпадает с периодом психической зависимости.
На следующем этапе психическая зависимость сменяется физической зависимостью. В это время основными симптомами являются алкогольный тремор (дрожание рук), головная боль и снижение работоспособности. На этом этапе человек для достижения эффекта эйфории увеличивает дозу алкоголя. В результате чего он становится полностью зависимым от алкоголя и равнодушен к работе, родственникам и друзьям.
- Каковы последствия алкоголизма?
- Проблема алкоголя чрезвычайно серьезна: более 200 заболеваний связано с его злоупотреблением. Научно доказано, что этанол, содержащийся в любом спиртном напитке - канцерогенное вещество, которое повышает вероятность возникновения онкологических заболеваний. Кроме того, алкоголизм является причиной около 25 процентов сердечно-сосудистых заболеваний. При злоупотреблении спиртными напитками развивается дистрофическое и жировое перерождение сердечной мышцы, которое может проявиться ишемической болезнью сердца, стенокардией, инфарктом миокарда и др. Кроме того, при алкоголизме страдает слизистая оболочка желудка, нарушаются секреторная, моторная и ферментативная функции желудка. Особый вред алкоголь причиняет печени. На фоне приема алкоголя тяжелее протекают гепатиты, быстрее формируется цирроз печени, наблюдаются панкреатиты, нередко из-за повреждения поджелудочной железы развивается сахарный диабет.
Алкоголь способствует биохимическим изменениям в мозге, вызывая гибель нейронов. Помимо этого, алкоголь замедляет когнитивные процессы, оказывает депрессирующее действие на нервную систему и ухудшает мыслительные способности.
- Каковы общие социальные последствия алкоголизма?
- Употребление алкоголя оказывает негативное влияние не только на здоровье человека, разрушая его внутренние органы и системы организма, но и на общество в целом. Длительное и систематическое употребление спиртных напитков приводит к ухудшению здоровья человека, а также может привести к конфликтам, распаду семьи.
Регулярное употребление спиртных напитков приводит к тяжелым интоксикациям, хроническим заболеваниям. Под воздействием алкоголя люди теряют чувство ответственности перед обществом. Самый опасный из них – вождение автомобиля в нетрезвом виде.
- Насколько эффективны лечение и реабилитация людей, страдающих алкогольной зависимостью?
- Алкогольная зависимость, как и другие виды зависимости, отличается сложностью лечения. Именно поэтому необходим комплексный подход к лечению наркотической и алкогольной зависимости. В ходе лечения в первую очередь проводится интенсивная терапия, направленная на стабилизацию состояния пациента. На этом этапе критерием эффективности лечения является восстановление жизненно важных функций организма. На следующем этапе проводится восстановительное и противорецидивное лечение.
Именно после этих этапов пациент готов к этапу реабилитации. Реабилитация представляет собой комплекс медицинских и социальных мероприятий, направленных на максимальное восстановление, поддержание и повышение адаптации пациента к жизни.
В 1935 году в США появилось Сообщество Анонимных Алкоголиков (Alcoholics Anonymous). Его основателями стали — Уильям (Билл) Уилсон и Роберт (Боб) Смит. Основой работы Сообщества стала 12-шаговая программа выздоровления или программа Миннесота.