9-10 noyabr tarixlərində Monteneqro Respublikasının paytaxtı Podqoritsa şəhərində "Hər bir uşağın optimal inkişafı üçün erkən uşaqlıq müdaxiləsi" adlı konfrans təşkil edilib.
Tədbirdə Xorvatiya, Azərbaycan, Serbiya, Monteneqro, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Belarus, Bolqarıstan, Bosniya və Herseqovina, Portuqaliya və digər ölkələrin nümayəndə heyətləri iştirak edirlər. Ölkəmizi beynəlxalq konfransda Səhiyyə Nazirliyinin Qadın, ana, uşaq və yeniyetmələrin sağlamlığının qorunması sektorunun müdiri Aynurə Zeynalova, UNİCEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin Erkən uşaqlıq dövrü inkişafı üzrə mütəxəssisi Yelena İsrafilova və TƏBİB-in Ana və uşaq sağlamlığınn təşkili şöbəsinin məsləhətçisi Şəbnəm Şahgəldiyeva təmsil edirlər. Nazirliyin mütəxəssisi beynəlxalq konfrans çərçivəsində keçirilən panel müzakirəsində iştirak edib.
Tədbirin əsas məqsədi Avropa və Orta Asiya regionunda uşaqlarda erkən inkişafın müdaxiləsinin monitorinqi, çətinkiləri və əsas problemlərin həlli yollarının müzakirəsidir. Eyni zamanda, erkən uşaqlıq inkişafı üzrə Milli Proqramın hazırlanması və bununla bağlı yol xəritəsini tərtib etməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.

On November 9-10, a conference on "Early childhood intervention for optimal development of every child" was organized in Podgorica, the capital of the Republic of Montenegro.
Delegations of Croatia, Azerbaijan, Serbia, Montenegro, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Belarus, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Portugal and other countries participated in the event. Our country is represented at the international conference by Aynura Zeynalova, Head of the Protection Sector for Women, Mothers, Children and Adolescents (Ministry of Health), Yelena Israfilova, early childhood development specialist (UNICEF office in Azerbaijan), and Shabnam Shahgaldiyeva, consultant of the department of organization of maternal and child health (TABIB). The expert of the Ministry participated in the panel discussion held within the framework of the international conference.
The event's primary goal was to monitor the early development intervention in children in Europe and Central Asia and discuss the difficulties and solutions regarding the main issues. At the same time, ideas were exchanged in preparing the National Program for early childhood development and drawing up a road map.