Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndələri Ümumavropa Liderlik Akademiyasının təlim proqramının seçim mərhələlərini uğurla keçiblər
2024-cü ilin iyul ayından başlayan Ümumavropa Liderlik Akademiyasının (ELA Akademiyası) təlim proqramında iştirak etmək üçün regionun 6 ölkəsindən irəli sürülən 31 namizəddən 14 nəfər seçim mərhələlərindən uğurla keçərək, növbəti proqramda iştirak üçün dəvət alıblar.
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin İnsan resursları, elm və təhsil şöbəsinin müdir müavini Təranə Əhmədova və Səhiyyə siyasəti şöbəsinin baş məsləhətçisi Nigar Nəzərli də növbəti mərhələyə yüksəliblər. Təcrübə proqramı (Tier2) Danimarkanın paytaxtı Kopenhagen şəhərinin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Regional Avropa Ofisində təşkil olunub.
ELA Akademiyasının Tier2 proqramı çərçivəsində təlim keçdiyi müddətdə səhiyyə sahəsində insan resursları üzrə göstəricilərin, o cümlədən Azərbaycan Respublikasında tibb əczaçılıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaq hüququna malik şəxslərin dövlət reyestrinin təkmilləşməsi üzrə “Tibb müəssisələrinin standart əməliyyat prosedurlarının bazasının təşkili” mövsuzunda layihə hazırlanıb.
Qeyd edək ki, ÜST-nin Regional Avropa Ofisinin əsas təşəbbüsü olan Ümumavropa Liderlik Akademiyası ölkə səviyyəsində maksimum nəticələr əldə etmək üçün insan resurslarının inkişafına yönələn üç səviyyəli proqramdır. Təcrübə proqramının əsas məqsədi Avropa regionunun səhiyyə sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət orqanlarının rəsmi nümayəndələrinin qarşılıqlı faydalı bilik və təcrübə mübadiləsi, o cümlədən səhiyyə siyasəti istiqamətində birgə çalışmaq üçün potensialın artırılması və səmərəli layihələrin ərsəyə gəlməsi nəticəsində regionda səhiyyə sisteminin gücləndirilməsidir.

Representatives of the Ministry of Health have successfully passed the selection stages of the Pan-European Leadership Academy training program
Since July 2024, 14 out of 31 candidates from six countries in the region have successfully passed the selection stages to participate in the next training program of the European Leadership Academy (ELA Academy). From Azerbaijan, Deputy Head of the Human Resources, Science, and Education Department of the Ministry of Health, Tarana Ahmedova, and Senior Advisor of the Health Policy Department, Nigar Nazarli, have advanced to the next stage. The internship program (Tier2) is being held at the World Health Organization's Regional Office for Europe in Copenhagen, Denmark.
During the Tier2 program of the ELA Academy, a project on "Establishing a Database of Standard Operating Procedures for Medical Institutions" was developed, focusing on improving healthcare human resources indicators, including enhancing the state registry of individuals authorized to practice medical and pharmaceutical activities in Azerbaijan.
Notably, the European Leadership Academy, a key initiative of the WHO's Regional Office for Europe, is a three-tier program aimed at maximizing country-level outcomes by developing human resources. The primary goal of the program is to enhance the potential for mutual knowledge and experience exchange among official representatives of public health authorities across Europe, strengthen collaboration in health policy, and implement impactful projects to improve the healthcare system in the region.