Səhiyyə Nazirliyinin rəhbər şəxsləri ulu öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsini yad ediblər
Dekabrın 12-i müstəqil Azərbaycanın inkişafında misilsiz xidmətləri olan görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anım günüdür.
Ümummilli Liderin vəfatının 20-ci ildönümü ilə əlaqədar bu gün Səhiyyə Nazirliyinin rəhbər şəxsləri Fəxri xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsini hörmət və ehtiramla anaraq, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2023-cü il “Heydər Əliyev İli” elan edilib. "Heydər Əliyev İli" çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyi və nazirliyin tabeliyində olan qurumları tərəfindən Bakı şəhərində və respublikanın bölgələrində tədbir və beynəlxalq elmi-praktik konfranslar keçirilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan səhiyyəsinə və tibb işçilərinə həmişə xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Ölkəmizdə səhiyyənin inkişafı və tibbi kadrların hazırlanması məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır.

The leaders of the Ministry of Health commemorated the memory of the great leader Heydar Aliyev
December 12 is the commemoration day of the outstanding statesman, the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, who made an invaluable contribution to the development of independent Azerbaijan. On the occasion of the 20th anniversary of the death of the National Leader, the leadership of the Ministry of Health visited the Alley of Honor, paid tribute to the memory of the great leader Heydar Aliyev by laying flowers at his grave.
Also, the memory of the prominent ophthalmologist, academician Mrs. Zarifa Aliyeva, was honored by laying flowers at her grave.
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the year 2023 has been declared the "Year of Heydar Aliyev." Within the framework of the "Year of Heydar Aliyev," the Ministry of Health conducted events and international scientific-practical conferences throughout the country dedicated to the centenary anniversary of the national leader. Heydar Aliyev always showed attention and care for the national healthcare system, as well as for healthcare employees. The development of healthcare and the professional training of medical personnel in our country are associated with the name of the Great Leader.