Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi və kollektivi ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini ehtiramla yad edib
Mayın 10-u müasir, müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın dahi oğlu və ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasından 103 il ötür.
Bu münasibətlə Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi və kollektivi Fəxri xiyabana gələrək ulu öndər Heydər Əliyevin məzarı önünə gül dəstələri düzüb, əziz xatirəsini böyük ehtiramla yad edib.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsi də ehtiramla yad edilib, məzarı önünə tər çiçəklər düzülüb.
Həmçinin, dövlət və ictimai xadim Əziz Əliyevin, istedadlı həkim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də tər çiçəklər qoyulub.
Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın milli səhiyyəsinin inkişafına həmişə xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Respublikada peşəkar tibbi kadrların hazırlanması, səhiyyə ocaqlarının bərpa olunaraq müasir avadanlıqlarla təchiz edilib istifadəyə verilməsi, yeni mərkəzlərin inşası və bu sahədə qazanlıan böyük nailiyyətlər Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır.

The leadership and representatives of the Ministry of Health commemorated the dear memory of National Leader Heydar Aliyev with great respect
May 10 marks the 103rd anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the architect and founder of modern independent Azerbaijan, an outstanding statesman, the great son of our people, and the National Leader.
On this occasion, the leadership and staff of the Ministry of Health visited the Alley of Honor, laid flowers at the grave of the great leader Heydar Aliyev, and honored his cherished memory with deep respect.
The memory of the distinguished ophthalmologist-scientist, Academician Zarifa Aliyeva, was also honored with deep respect, and fresh flowers were laid at her grave.
Flowers were also laid at the graves of Aziz Aliyev, a prominent statesman and public figure, and Tamerlan Aliyev, a talented physician.
National Leader Heydar Aliyev always paid special attention to and showed great care for the development of Azerbaijan’s national healthcare system. The training of professional medical personnel in the republic, the restoration and commissioning of healthcare institutions equipped with modern technologies, the construction of new medical centers, and the major achievements attained in this field are all associated with the name of the Great Leader.