Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı və Milli Antidopinq Agentliyinin təşəbbüsü ilə Antidopinq İntizam və Apellyasiya Komitələrinin üzvləri üçün birgə təlim keçirilib
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) təşəbbüsü ilə Antidopinq İntizam Apellyasiya Komitələrinin üzvləri üçün “Nəticələrin emalında xüsusi aspektlər” mövzusunda birgə təlim keçirilib.
Təlim Polşa Antidopinq Agentliyinin (POLADA) direktoru, Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyası üzrə Monitorinq Qrupunun sədri Mixal Rinkovskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin iştirakı ilə baş tutub.
Tədbirin əsas məqsədi komitə üzvlərinin Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) beynəlxalq standartlarının tələbələrinə uyğun olaraq nəticələrin emalı prosesində peşəkar və praktiki biliklərinin artırılması, qərarların qəbulunda prosessual qaydaların düzgün tətbiqi, antidopinq qayda pozuntularına dair icraatlarda ədalətli və şəffaf yanaşmanın təmin edilməsidir.
Təlim çərçivəsində iştirakçılar antidopinq qayda pozuntuları üzrə icraat çərçivəsində tətbiq edilməli olan prosessual qaydalar, praktikada tez-tez yol verilən pozuntular, xüsusilə məkan məlumatı pozuntuları, saxtalaşdırma və ya saxtalaşdırmaya cəhd, kontaminasiya halları, məsuliyyəti ağırlaşdıran hallar, idmançının təqsirinin olmadığı və ya təqsirin az əhəmiyyətli olduğu hallar kimi mühüm mövzuları əhatə edən praktiki biliklər əldə ediblər.
Sessiyalar zamanı İdman Arbitraj Məhkəməsinin (CAS) presedent qərarlarına istinad olunmaqla beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan hüquqi yanaşmalar geniş şəkildə izah edilib. Həmçinin, Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə və beynəlxalq standartlara WADA tərəfindən təklif edilən və bu ilin sonunda qəbul edilməsi nəzərdə tutulan əlavə və dəyişikliklər barədə də iştirakçılara məlumat verilib.
Məruzəçilər Polşa antidopinq sistemində tətbiq edilən yanaşmaları və real iş təcrübələrini təqdim ediblər. Sessiyalar interaktiv təqdimatlar, canlı müzakirələr və real kazusların təhlili əsasında təşkil olunub.
Təlimin sonunda keçirilən sual-cavab sessiyasında iştirakçılar real hadisələr üzərində praktiki müzakirələr aparmaqla əldə etdikləri bilikləri möhkəmləndiriblər.

Joint training for members of the anti-doping Disciplinary and Appeal Committees held at the initiative of AMADA and organized by the Ministry of Health
A joint training session titled “Specific Aspects of Results Management for Disciplinary and Appeal Committee Members” was held for members of the Anti-Doping Disciplinary and Appeal Committees, initiated by the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) and organized by the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
The training featured the participation of a delegation led by Michał Rynkowski, Director of the Polish Anti-Doping Agency (POLADA) and Chairman of the Monitoring Group of the Council of Europe Anti-Doping Convention. The training team also included Aleksandra Łysuniak-Strauch, Chairwoman of the Second Instance Disciplinary Panel, and Tomasz Rutkowski, Chairman of the First Instance Disciplinary Panel.
The main objective of the event was to strengthen the professional and practical competencies of committee members in line with the international standards established by the World Anti-Doping Agency (WADA). The training aimed to ensure the correct application of procedural rules in adjudication processes and to foster a fair and transparent approach to Anti-Doping Rule Violation (ADRV) proceedings.
Participants explored key topics including: procedural flow of the results management process; complex scenarios under Articles 2.1 and 2.2 of the World Anti-Doping Code; application of aggravating circumstances and no significant fault provisions; legal rationale and handling of Article 2.4 whereabouts failures; tampering and contamination cases; and effective use of Court of Arbitration for Sport (CAS) jurisprudence.
In addition, participants were informed about proposed amendments to the World Anti-Doping Code and International Standards expected to be adopted by WADA by the end of this year.
The trainers shared in-depth insights into the Polish anti-doping system, presenting real case studies and best practices. The training was conducted through interactive presentations, live discussions, and case-based analyses, offering an applied and participatory learning experience.
The event concluded with a Q&A and case discussion session, providing participants the opportunity to reinforce their knowledge through practical dialogue and real-life scenarios.