Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı və Milli Antidopinq Agentliyinin təşəbbüsü ilə Antidopinq İntizam və Apellyasiya Komitələrinin üzvləri üçün birgə təlim keçirilib
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) təşəbbüsü ilə Antidopinq İntizam Apellyasiya Komitələrinin üzvləri üçün “Nəticələrin emalında xüsusi aspektlər” mövzusunda birgə təlim keçirilib.
Təlim Polşa Antidopinq Agentliyinin (POLADA) direktoru, Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyası üzrə Monitorinq Qrupunun sədri Mixal Rinkovskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin iştirakı ilə baş tutub.
Tədbirin əsas məqsədi komitə üzvlərinin Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) beynəlxalq standartlarının tələbələrinə uyğun olaraq nəticələrin emalı prosesində peşəkar və praktiki biliklərinin artırılması, qərarların qəbulunda prosessual qaydaların düzgün tətbiqi, antidopinq qayda pozuntularına dair icraatlarda ədalətli və şəffaf yanaşmanın təmin edilməsidir.
Təlim çərçivəsində iştirakçılar antidopinq qayda pozuntuları üzrə icraat çərçivəsində tətbiq edilməli olan prosessual qaydalar, praktikada tez-tez yol verilən pozuntular, xüsusilə məkan məlumatı pozuntuları, saxtalaşdırma və ya saxtalaşdırmaya cəhd, kontaminasiya halları, məsuliyyəti ağırlaşdıran hallar, idmançının təqsirinin olmadığı və ya təqsirin az əhəmiyyətli olduğu hallar kimi mühüm mövzuları əhatə edən praktiki biliklər əldə ediblər.
Sessiyalar zamanı İdman Arbitraj Məhkəməsinin (CAS) presedent qərarlarına istinad olunmaqla beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan hüquqi yanaşmalar geniş şəkildə izah edilib. Həmçinin, Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə və beynəlxalq standartlara WADA tərəfindən təklif edilən və bu ilin sonunda qəbul edilməsi nəzərdə tutulan əlavə və dəyişikliklər barədə də iştirakçılara məlumat verilib.
Məruzəçilər Polşa antidopinq sistemində tətbiq edilən yanaşmaları və real iş təcrübələrini təqdim ediblər. Sessiyalar interaktiv təqdimatlar, canlı müzakirələr və real kazusların təhlili əsasında təşkil olunub.
Təlimin sonunda keçirilən sual-cavab sessiyasında iştirakçılar real hadisələr üzərində praktiki müzakirələr aparmaqla əldə etdikləri bilikləri möhkəmləndiriblər.

При организационной поддержке Министерства здравоохранения и по инициативе Национального антидопингового агентства для представителей Антидопингового дисциплинарного и Апелляционного комитетов проведен совместный тренинг
При организационной поддержке Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и по инициативе Национального антидопингового агентства Азербайджана (AMADA) для представителей Антидопингового дисциплинарного и апелляционного комитетов проведен совместный тренинг на тему «Специальные аспекты обработки результатов».
Тренинг проводился при участии делегации во главе с директором Польского антидопингового агентства (POLADA), председателем Мониторинговой группы Антидопинговой конвенции Совета Европы Михалом Ринковски.
Основная цель мероприятия — повышение профессиональных и практических знаний членов комиссии в процессе обработки результатов в соответствии с международными стандартами Всемирного антидопингового агентства (World Anti-Doping Agency, WADA), обеспечение правильного применения процессуальных правил при принятии решений, а также обеспечение справедливого и прозрачного подхода в разбирательствах по фактам нарушения антидопинговых правил.
В ходе обучения участники получили практические знания, охватывающие такие важные темы, как процессуальные нормы, которые должны применяться в контексте разбирательств по нарушениям антидопинговых правил, нарушения, часто совершаемые на практике, особенно нарушения информации о местонахождении, фальсификация или попытка фальсификации, случаи контаминации, отягчающие обстоятельства и случаи, когда спортсмен не виновен или при незначительной вине спортсмена.
В ходе сессий подробно разъяснялись правовые подходы, основанные на международной практике, со ссылкой на прецедентные решения Спортивного арбитражного суда (Court of Arbitration for Sport, CAS). Участники также были проинформированы о дополнениях и изменениях во Всемирном антидопинговом кодексе и международных стандартах, предложенных WADA, принятие которых ожидается в этом году.
Докладчики представили подходы и реальный опыт работы, применяемые в антидопинговой системе Польши. Тренинги были организованы на основе интерактивных презентаций, активных дискуссий и анализа реальных примеров.
В завершение состоялся широкий обмен мнениями по указанным темам и даны ответы на участников тренинга.