“Səhiyyənin Transformasiyası Mərkəzi” işçi qrupu nəzdində yaradılmış “Rəqəmsal səhiyyənin tətbiqinin genişləndirilməsi” alt işçi qrupunun ilk iclası keçirilib
Dövlət başçısının 13 may 2022-ci il tarixli Fərmanının 1-ci bəndinin icrası məqsədilə Səhiyyə Nazirliyində “Səhiyyənin Transformasiyası Mərkəzi” işçi qrupu nəzdində yaradılmış “Rəqəmsal səhiyyənin tətbiqinin genişləndirilməsi” alt işçi qrupunun ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə səhiyyə, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirliklərinin, həmçinin İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin sahə üzrə məsul şəxsləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan “Səhiyyənin Transformasiyası Mərkəzi” işçi qrupu və “Rəqəmsal səhiyyənin tətbiqinin genişləndirilməsi” alt işçi qrupunun rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev diqqətə çatdırıb ki, imzalanmış Fərmanda səhiyyə və tibbi sığorta sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, şəffaflığın və hesabatlılığın artırılması, rəqəmsal səhiyyənin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirilib. Teymur Musayev elektron səhiyyənin inkişaf etdirilməsinə dair təkliflərin üç ay müddətində hazırlanıb Prezident İlham Əliyevə təqdim edilməli olduğunu vurğulayıb: “Bu məqsədlə dövlət orqanlarının (qurumlarının) nümayəndələrini, habelə mütəxəssisləri və ekspertləri cəlb etməklə “Səhiyyənin Transformasiyası Mərkəzi” işçi qrupu və onun səhiyyə sahəsində əsas fəaliyyət istiqamətləri üzrə alt işçi qrupları yaradılıb”.
İşçi qrupunun rəhbəri səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsini ölkəmiz üçün prioritet məsələ olduğunu da qeyd edib: “Son zamanlar dövlət qurumlarında İKT sürətlə tətbiq olunur. Qabaqcıl ölkələrin təcrübələri göstərir ki, səhiyyənin gələcəyi yalnız rəqəmsallaşdırma üzərindən həyata keçiriləcək. Bunu nəzərə alaraq, rəqəmsallaşdırma sahəsində lider olan ölkələrin modellərinin tətbiqi bizim üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Məqsədimiz gələcəkdə Azərbaycan səhiyyəsinin qlobal geoinformasiya sisteminə inteqrasıyasına nail olmaqdır”.
Teymur Musayev həmçinin qeyd edib ki, hazırda elektron səhiyyə terminlərinin Azərbaycan dilində lüğətinin tərtib etməsi istiqamətində müvafiq işlər görülür.
Daha sonra alt işçi qrupunun üzvlərinin mövzu ilə bağlı fikirləri dinlənilib. Müzakirələrdən sonra içşi qrupun rəhbəri Teymur Musayev növbəti iclasda tərəflərin səhiyyənin rəqəmlaşdırmasına dair öz təkliflərini təqdim etmələrini tapşırıb.

Состоялось первое заседание рабочей подгруппы «Расширение применения цифрового здравоохранения»
Во исполнение пункта 1 Указа Президента Азербайджанской Республики от 13 мая 2022 года в Министерстве здравоохранения состоялось первое заседание рабочей подгруппы «Расширение применения цифрового здравоохранения», созданной при рабочей группе «Центр трансформации здравоохранения».
В мероприятии приняли участие ответственные лица министерств здравоохранения, цифрового развития и транспорта, труда и социальной защиты населения, а также Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию.
Открывая встречу, руководитель рабочей группы «Центр трансформации здравоохранения» и подгруппы «Расширение использования цифрового здравоохранения», министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что в указе главы государства в качестве приоритетных направлений определены совершенствование нормативно-правовой базы в сфере здравоохранения и медицинского страхования, повышение прозрачности и подотчетности и развитие цифрового здравоохранения. Теймур Мусаев подчеркнул, что предложения по развитию электронного здравоохранения должны быть подготовлены и представлены Президенту Ильхаму Алиеву в трехмесячный срок. С этой целью были созданы рабочие подгруппы.
Руководитель рабочей группы также отметил, что совершенствование системы здравоохранения является приоритетом для Азербайджана: «В последнее время ИКТ активно внедряются в государственных органах. Опыт передовых стран показывает, что будущее здравоохранения реализуется только за счет цифровизации. Учитывая это, применение моделей ведущих стран в сфере цифровизации имеет для нас особое значение. Наша цель – в будущем добиться интеграции азербайджанского здравоохранения в глобальную геоинформационную систему».
Теймур Мусаев также отметил, что ведется соответствующая работа по составлению словаря терминов электронного здравоохранения на азербайджанском языке.
Затем были заслушаны мнения членов рабочей подгруппы по теме. После обсуждений Теймур Мусаев поручил сторонам представить на следующей встрече свои предложения по цифровизации здравоохранения.