“Səhiyyənin Transformasiyası Mərkəzi” işçi qrupunun ilk iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 may 2022-ci il tarixli Fərmanının 1-ci bəndinin icrası məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində “Səhiyyənin Transformasiyası Mərkəzi” işçi qrupunun ilk iclası keçirilib.
Səhiyyə sisteminin əsas iştirakçılarının qatıldığı iclası giriş sözü ilə səhiyyə naziri Teymur Musayev açaraq səhiyyə sektorunun davamlı inkişafının təmin edilməsinin ölkə rəhbəri möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində olduğunu bildirib.
Bu baxımdan, imzalanmış Fərmanda səhiyyə və tibbi sığorta sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, şəffaflığın və hesabatlılığın artırılması, rəqəmsal səhiyyənin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamətlər olaraq müəyyən olunub.
Sonda tapşırıqların icrası məqsədilə hazırlanmış nəticəyönümlü Fəaliyyət Planı iclas iştirakçılarının diqqətinə təqdim edilmiş və növbəti iclasda Fərmanda nəzərdə tutulduğu kimi, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş tərkibdə əsas komponentlərin müzakirəsinə qərar verilib.

Состоялось первое заседание рабочей группы «Центр трансформации здравоохранения»
Во исполнение пункта 1 Указа Президента Азербайджанской Республики от 13 мая 2022 года в Министерстве здравоохранения состоялось первое заседание рабочей группы «Центр трансформации здравоохранения».
Открывая встречу, в которой приняли участие руководители органов управления здравоохранения, министр здравоохранения Теймур Мусаев сказал, что обеспечение устойчивого развития сферы здравоохранения всегда находится в центре внимания Президента Ильхама Алиева.
В связи с этим, в подписанном указе в качестве приоритетов определены совершенствование нормативно-правовой базы в сфере здравоохранения и медицинского страхования, повышение прозрачности и подотчетности, развитие цифрового здравоохранения.
В завершение участникам встречи был представлен ориентированный на результат План действий по реализации поставленных задач. Было принято решение в ходе следующего заседания обсудить основные составляющие Указа главы государства в широком формате с участием представителей профильных государственных учреждений.