Şəkidə qızılca infeksiyasının yayılmasına dair Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Məlumatı
Azərbaycanda son illər yoluxucu xəstəliklərə qarşı aparılan profilaktik tədbirlər nəticəsində qızılca və məxmərək xəstəlikləri üzrə sabit epidemioloji vəziyyət müşahidə olunur. Bununla belə, cari ilin ötən dövründə Türkiyə, Rusiya Federasiyası, İran, Qazaxıstan, Gürcüstandan gətirilmə hadisələrdən baş verən sporadik yoluxma halları müşahidə edilib. Təxirəsalınmaz profilaktik tədbirlər nəticəsində yoluxma hallarının geniş yayılmasının qarşısı vaxtında alınıb.
Şəki Şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyanın şagirdləri arasında 2023-cü ilin sentyabr ayının sonlarından başlayaraq qızılca infeksiyasına yoluxma halları baş verib. Belə ki, gimnaziyanin 22 sinifindən 18-də tək-tək yoluxma halları müşahidə olunub. Bu hallar əsasən qızılcaya qarşı vaksinasiyadan kənarda qalmış uşaqlar arasında baş verib.
Yoluxmuş uşaqlar izolyasiya edilib, onlardan laborator müayinə üçün nümunələr götürülüb, uşaqlara xəstəxana şəraitində tibbi yardım göstərilib. Gimnaziyanın fəaliyyəti xəstələrlə sıx təmasda olan digər uşaqlara gündəlik həkim baxışı və termometriya həyata keçirilməklə davam edir.
Hazırda gimnaziyada epidemioloji vəziyyət ciddi nəzarət altındadır. Son yoluxma hadisəsi 6 oktyabr 2023-cü il tarixində qeyd edilib. Bu tarixdən etibarən xəstəliyin inkubasiya dövrü tamamlanana qədər (21 gün) ocaqda nəzarət işləri davam etdiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi belə halların qarşısının alınması məqsədilə bir daha vaksinasiyanın vacibliyini vurğulayır və hər hansı səbəbdən peyvənddən kənarda qalan uşaqların yaşayış yeri üzrə uşaq əhalisinə ambulator-poliklinik xidmət göstərən tibb müəssisələrində qızılca, epidemik parotit və məxmərək infeksiyaları əleyhinə peyvənd edilməsini tövsiyə edir.

Информация Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики о распространении коревой инфекции в Шеки
В результате проводимых в последние годы профилактических мер против инфекционных заболеваний в Азербайджане наблюдается стабильная эпидемиологическая ситуация по заболеваниям корью и краснухой. Однако в текущем году распространение заболевания корью наблюдается в Европейском регионе, а также в соседних странах - Турции, Российской Федерации, Иране, Казахстане и Грузии. В связи с этим, за прошедший год в Азербайджане наблюдались редкие случаи заражения корью, от людей прибывших из других стран, преимущественно среди непривитых детей.
В результате проведенных срочных профилактических мер удалось вовремя предотвратить широкое распространение этих инфекций.
С конца сентября 2023 года зафиксированы редкие случаи заражения корью среди учащихся Шекинской городской гимназии-интерната. В 18-и из 22-х классов гимназии обнаружены единичные случаи заражения корью, в основном среди не привитых.
Инфицированные были незамедлительно изолированы. У них взяты пробы для лабораторных исследований. Учащимся оказана стационарная медицинская помощь. Деятельность гимназии продолжается, проводится ежедневный медицинский осмотр лиц, имеющих тесный контакт с больными.
В настоящее время эпидемиологическая ситуация в гимназии находится под контролем. Последний случай заражения зафиксирован 6 октября 2023 года. С этой даты и до завершения инкубационного периода заболевания (21 день) в центре будут продолжены врачебные наблюдения, включающие в себя ежедневный медицинский осмотр и термометрию.
Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики еще раз обращаясь к родителям подчеркивает важность вакцинации. В целях охраны здоровья детей и предотвращения случаев заражения корью не привитых по каким-либо причинам детей рекомендуется пройти вакцинацию против кори, эпидемического паротита и краснухи в медицинских учреждениях по месту жительства.