Təyyarə qəzasında həlak olan üç ekipaj üzvü II Fəxri xiyabanda dəfn olunub
Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğraması nəticəsində həlak olan üç ekipaj üzvü - gəmi komandiri İqor Kşnyakin, pilot Aleksandr Kalyaninov və stüardessa Hökümə Əliyeva bu gün dekabrın 29-da II Fəxri xiyabanda dəfn olunub.
Dəfn mərasimində dövlət və hökumət rəsmiləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, AZAL-a məxsus Bakı-Qroznı aviareysini həyata keçirən sərnişin təyyarəsi dekabrın 25-də Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Təyyarənin göyərtəsindəki 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29-u sağ qalıb.
Hər iki pilot da daxil olmaqla, 3 ekipaj üzvü həlak olub, iki ekipaj üzvü isə sağ qalıb. Dekabrın 26-da Azərbaycana 14 yaralı və 4 nəfərin meyiti gətirilib. Dekabrın 29-da isə 3-ü ekipaj üzvü olmaqla, 24 nəfərin nəşi ölkəyə gətirilib.
Hadisədən sonra Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün Baş nazir Əli Əsədovun rəhbərliyi ilə Dövlət Komissiyası yaradılıb.
Qeyd edək ki, dekabrın 25-də Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsinin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması ilə əlaqədar Prezident İlham Əliyev dekabrın 26-sının Azərbaycanda matəm günü elan olunması barədə Sərəncam imzalayıb.

Три члена экипажа, погибшие в авиакатастрофе, похоронены во II Аллее почетного захоронения
Три члена экипажа, погибшие в результате крушения пассажирского самолета Embraer 190, выполнявшего рейс по маршруту Баку-Грозный, - командир корабля Игорь Кшнякин, пилот Александр Кальянинов и бортпроводница Хокума Алиева 29 декабря были похоронены во II Аллее почетного захоронения.
На похоронах присутствовали официальные лица государства и правительства, представители общественности.
Напомним, что пассажирский самолет AZAL, выполнявший рейс Баку-Грозный, потерпел крушение 25 декабря недалеко от города Актау в Казахстане. Из 67 человек, находящихся на борту самолета, 38 погибли, 29 выжили.
3 члена экипажа, включая обоих пилотов, погибли, а два члена экипажа выжили. 26 декабря в Азербайджан были доставлены тела 14 пострадавших и 4 погибших. А 29 декабря в страну были доставлены тела 24 человек, в том числе 3 членов экипажа.
После инцидента по поручению Президента Ильхама Алиева для расследования причин авиакатастрофы была создана Государственная комиссия под руководством премьер-министра Али Асадова.
Отметим, что 25 декабря Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение об объявлении 26 декабря днем траура в Азербайджане в связи с крушением близ города Актау пассажирского самолета типа Embraer 190, выполнявшего рейс Баку-Грозный.