Təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün yaradılmış Dövlət Komissiyasının iclası keçirilib
Dekabrın 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün yaradılmış Dövlət Komissiyasının iclası keçirilib.
Komissiyanın sədri Əli Əsədov Prezident İlham Əliyevin hadisə ilə bağlı araşdırmanı şəxsi nəzarətə götürdüyünü bildirib.
Dövlət Komissiyası bir sıra vacib və təxirəsalınmaz məsələləri, o cümlədən qəza nəticəsində xəsarət alanlara və yaralananlara zəruri yardım göstərilməsi ilə bağlı işləri nəzərdən keçirib. Həmin şəxslərə Qazaxıstan tərəfi ilə birlikdə tibbi yardım göstərilməsi üçün səhiyyə naziri Teymur Musayevə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Qəza nəticəsində həlak olmuş şəxslərin identifikasiyası üzrə işlərin aparıldığı qeyd olunub. Xəsarət almış şəxslərin ailələri və yaxınları ilə zəruri işlərin aparılması istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi ilə bağlı tapşırıq verilib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yaradılmış “Qaynar xətt” vasitəsilə qəzaya uğramış təyyarənin sərnişinlərinin ailə üzvləri və yaxınları müvafiq qaydada məlumatlandırılaraq, onlara psixoloji və digər zəruri dəstək göstərildiyi qeyd edilib.
Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun qazaxıstanlı həmkarlarla birlikdə hadisənin başvermə səbəblərini araşdırdığı və cinayət işi üzrə istintaq apardığı bildirilib. İstintaqın gedişi haqqında ictimaiyyətin müntəzəm qaydada məlumatlandırılması ilə bağlı tapşırıq verilib.
Qəza nəticəsində xəsarət almış və hazırda Aktau şəhərində müalicəsi davam edən Azərbaycan vətəndaşlarının zərurət yarandıqca və həkimlərin razılığı əsasında ölkəmizə evakuasiyasının təşkili ilə əlaqədar müvafiq tədbirlərin görüldüyü bildirilib.
Xəsarət almış şəxslərə zəruri yardım göstərilməsi və bundan irəli gələn digər məsələlərin həlli ilə bağlı qazaxıstanlı həmkarlarla hökumət üzvləri səviyyəsində daimi sıx təmasların və birgə səylərin həyata keçirildiyi vurğulanıb. Komissiya üzvlərinə səlahiyyətləri üzrə müvafiq işlərin aparılması ilə bağlı tapşırıqlar verilib.

Состоялось заседание Государственной комиссии, созданной для расследования причин авиакатастрофы
25 декабря состоялось заседание Государственной комиссии, созданной по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева для расследования причин авиакатастрофы.
Председатель Комиссии Али Асадов сообщил, что Президент Ильхам Алиев взял под личный контроль расследование инцидента.
Государственная комиссия рассмотрела ряд важных и неотложных вопросов, в том числе дела, связанные с оказанием необходимой помощи пострадавшим и получившим ранения в результате авиакатастрофы. Министру здравоохранения Теймуру Мусаеву были даны соответствующие поручения по оказанию медицинской помощи этим лицам совместно с казахстанской стороной.
Отмечалось, что ведется работа по идентификации лиц, погибших в результате катастрофы. Были даны поручения по принятию неотложных мер по проведению необходимой работы с семьями и близкими пострадавших.
Было отмечено, что по созданной в Международном аэропорту Гейдар Алиев «Горячей линии» члены семей и родственники пассажиров разбившегося самолета были своевременно проинформированы, им оказана психологическая и другая необходимая поддержка.
Сообщалось, что Генеральная прокуратура Азербайджанской Республики совместно с казахстанскими коллегами расследует причины инцидента и ведет расследование по уголовному делу. Было поручено регулярно информировать общественность о ходе расследования.
Было также отмечено, что приняты соответствующие меры по организации эвакуации в нашу страну граждан Азербайджана, пострадавших в результате аварии и в настоящее время, находящихся на лечении в Актау, в порядке необходимости и на основании согласия врачей.
Подчеркивалось, что существуют постоянные тесные контакты и совместная работа с казахстанскими коллегами на уровне членов правительства по вопросам оказания необходимой помощи пострадавшим и решения других вытекающих из этого вопросов. Членам комиссии были даны поручения, связанные с проведением соответствующих работ в пределах их полномочий.