TDT səhiyyə nazirlərinin V iclası çərçivəsində Qazaxıstanın dövlət rəsmiləri ilə, həmçinin iştirakçı ölkələrlə ikitərəfli görüşlər keçirilib
Türk Dövlətləri Təşkilatı səhiyyə nazirlərinin V iclası çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının Baş naziri Oljas Bektenov TDT-yə üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə nazirləri ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin dinamik inkişaf etdiyi vurğulanıb. Bu məsələdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müstəsna diqqət və dəstəyi qeyd edilib.
Ötən ilin dekabrın 25-də Bakı-Qroznı marşrutu ilə uçuş edən “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinə məxsus sərnişin təyyarəsinin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğradığı zaman zərərçəkənlərin xilas edilməsi üçün köməklik göstərən Qazaxıstan Səhiyyə Nazirliyi və digər dövlət qurumlarının əməkdaşlarına, həmçinin qardaş ölkənin vətəndaşlarına Azərbaycan səhiyyə naziri Teymur Musayev təşəkkürünü bildirib.
Ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin ikitərəfli qaydada inkişafı ilə yanaşı, beynəlxalq platformalarda da uğurlu əməkdaşlığın davam etdiyi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın səhiyyə naziri TDT çərçivəsində ölkəmizin irəli sürdüyü təşəbbüslərin Qazaxıstan tərəfindən dəstəkləndiyinə görə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Tamara Duysenova ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan ölkələr arasında son illərdə müxtəlif sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində əlaqələrin dinamik inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib.
Qazaxıstanın səhiyyə naziri Akmaral Alnazarova ilə keçirilən görüşdə tibb müəssisələrinin akkreditasiyası, fövqəladə vəziyyətlərdə təcili tibbi yardım, səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Teymur Musayev, həmçinin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə Regional direktoru Hans Henri Kluge ilə görüşüb. Görüşdə tərəflər Azərbaycanın ÜST ilə səmərəli əməkdaşlığını müsbət dəyəndiriblər.

В рамках V заседания министров здравоохранения ТДТ состоялись встречи с официальными лицами Казахстана, а также с представителями стран-участниц
В рамках V заседания министров здравоохранения стран-членов и наблюдателей Организации тюркских государств (ОТГ) состоялась встреча премьер-министра Республики Казахстан Олжаса Бектенова с министрами стран-членов и наблюдателей ОТГ.
В ходе встречи было подчеркнуто, что отношения между нашими странами развиваются динамично. В этом вопросе было отмечено исключительное внимание и поддержка Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Министр здравоохранения Азербайджана выразил благодарность сотрудникам Министерства здравоохранения и других государственных органов Казахстана, а также всем гражданам братской страны, оказавшим своевременную помощь пострадавшим в результате произошедшего 25 декабря прошлого года крушения самолета вблизи Актау авиакомпании Azərbaycan Hava Yolları и выполнявшего пассажирский рейс по маршруту Баку-Грозный.
Было доведено до внимания, что, помимо двустороннего развития отношений между нашими странами, продолжается успешное взаимодействие на международных площадках. Министр здравоохранения Азербайджана выразил благодарность за поддержку Казахстаном инициатив, выдвинутых нашей страной в рамках ОТГ.
Затем состоялась встреча с помощником Президента Республики Казахстан Тамарой Дуйсеновой. Во время встречи было подчеркнуто, что в последние годы отношения между странами Организации тюркских государств в различных сферах, в том числе в сфере здравоохранения, динамично развиваются.
В рамках мероприятия министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев провел ряд двусторонних встреч.
На встрече с министром здравоохранения Казахстана Акмарал Альназаровой обсуждены вопросы аккредитации медицинских организаций, оказания экстренной медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, современное состояние сотрудничества в сфере здравоохранения и медицинской науки, а также потенциальные перспективы развития.
Также состоялась встреча Теймура Мусаева с директором Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Хансом Генри Клюге. В ходе встречи стороны положительно оценили эффективное сотрудничество Азербайджана с ВОЗ.