Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin səhiyyə nazirləri ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını, Şəhidlər xiyabanını və “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət ediblər
Oktyabrın 8-də Azərbaycanın incisi olan və 2023-cü il üçün Türk Dünyasının Mədəniyyət paytaxtı seçilən Şuşa şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə nazirlərinin IV iclası keçiriləcək. Tədbirdə Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Şimali Kipr Türk Respublikasının səhiyyə nazirləri və Macarıstanın nümayəndəsi iştirak edəcəklər.
Tədbir ərəfəsi 7 oktyabr tarixində qonaqlar Fəxri Xiyabanda Türk dünyasının böyük oğlu və Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edərək məzarı önünə əklil qoyub, tər gül dəstələri düzüblər.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da əziz xatirəsi yad olunub, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb.
Daha sonra Şəhidlər Xiyabanı ziyarət olunub. Azərbaycanın azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban verən qəhrəman Vətən övladlarının əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib, məzarları üzərinə güllər düzülüb.
Şəhidlər xiyabanında 1918-ci ildə Bakının bolşevik-erməni daşnak qoşunlarından azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə həlak olan qəhrəman türk əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılan “Türk şəhidliyi” abidəsinin önünə gül dəstələri düzüblər.
Nümayəndə heyəti, həmçinin dünya memarlığının nadir incilərindən sayılan Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət edib. Məlumat verilib ki, Mərkəzin fəaliyyəti Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsinin, irsinin dərindən öyrənilməsinə və tədqiq edilməsinə yönəlib.
Qeyd edək ki, TDT-nin üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə nazirlərinin IV iclası çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayevin Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi, təşkilata üzv və müşahidəçi ölkələrin səhiyyə nazirləri ilə ikitərəfli görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Министры здравоохранения Организации тюркских государств посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева, Аллею Шехидов и памятник «Тюркское шехидство»
8 октября в городе Шуша, который является жемчужиной Азербайджана и выбран Культурной столицей тюркского мира 2023 года, состоится IV заседание министров здравоохранения стран-членов и наблюдателей Организации тюркских государств (ОТГ). В мероприятии примут участие генеральный секретарь Организации тюркских государств, министры здравоохранения Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Турецкой Республики Северного Кипра, а также представитель Венгрии.
Накануне мероприятия 7 октября гости посетили Аллею почетного захоронения, где почтили память великого сына тюркского мира и общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, возложили венок и цветы к его могиле.
Также была почтена память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой, возложены цветы на ее могилу.
Затем гости посетили Шехидляр хиябаны, где с уважением почтили память героических сынов нашей страны, отдавших жизнь в борьбе за свободу, суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Делегация возложила цветы к монументу «Тюркское шехидство», возведенному в память о героических турецких солдатах, погибших в 1918 году в боях за освобождение Баку от большевистско-дашнакских войск.
Гости также посетили Центр Гейдара Алиева, считающимся одной из уникальных жемчужин мировой архитектуры. Было подчеркнуто, что деятельность Центра направлена на глубокое изучение и исследование философии государственности, наследия общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Отметим, что в рамках IV заседания министров здравоохранения стран-членов и наблюдателей ОТГ встреча министра здравоохранения Азербайджана Теймура Мусаева с генеральным секретарем Организации тюркских государств, а также проведение двусторонних встреч с министрами здравоохранения стран-членов.