Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri ilə ÜST-nin Baş direktoru arasında görüş keçirilib
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayevlə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Baş direktoru doktor Tedros Adhanom Qebreyesus arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə sıx əməkdaşlığa böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırıb və ötən müddət ərzində ÜST-nin Azərbaycana göstərdiyi dəstəyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Öz növbəsində doktor Tedros Adhanom Qebreyesus Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ÜST ilə əməkdaşlığa verdiyi önəmi yüksək qiymətləndirib. ÜST-nin Baş direktoru gələcəkdə də Təşkilatın Azərbaycanla birgə layihələrin uğurla reallaşdırılacağına əminlik ifadə edib.
Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi münasibətilə təbrik edən ÜST-nin Baş direktoru mötəbər tədbirdə iştiraka dəvətinə görə Azərbaycan Hökümətinə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanın hər zaman mühüm beynəlxalq tədbirləri ən yüksək səviyyədə təşkil etdiyi vurğulayan doktor Tedros Adhanom Qebreyesus noyabr ayında keçiriləcək COP29-da iştirakını səbirsizliklə gözlədiyini qeyd edib.

Within the framework of the 77th session of the World Health Assembly, a meeting was held between the Minister of Health of Azerbaijan and the Director-General of WHO
The leader of the Azerbaijani delegation, Minister of Health Teymur Musayev, held a meeting with Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, the Director-General of the World Health Organization (WHO), within the framework of the 77th session of the World Health Assembly. During the meeting, Teymur Musayev emphasized the great importance Azerbaijan attaches to close cooperation with the World Health Organization and expressed gratitude for the support provided by the WHO to Azerbaijan during the past period. In turn, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus highly appreciated the importance President of Azerbaijan Ilham Aliyev places on cooperation with the WHO. The WHO Director-General expressed confidence that successful joint projects with Azerbaijan will continue in the future. Congratulating Azerbaijan on hosting the 29th session of the Conference of the Parties to the Framework Convention on Climate Change (COP29), the esteemed invitation to participate in this important event, the WHO Director-General thanked the Government of Azerbaijan. Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus highlighted Azerbaijan's consistent organization of significant international events at the highest level and noted his anticipation for Azerbaijan's participation in COP29 in November. Finally, there was an exchange of views on other mutually interesting issues.