COP29 çərçivəsində iqlim dəyişikliyinin sağlamlığa təsirinə dair panel müzakirələr keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un prezidenti Muxtar Babayev Tərəflər Konfransının iqlim həmrəyliyinin yaranmasına öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb. M.Babayev, həmçinin COP29-un bütün iştirakçı ölkələrini iqlim dəyişikliyinin mənfi hallarının aradan qaldırılmasına yönələn səylərini daha da gücləndirməyə çağırıb.
Öz növbəsində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru doktor Tedros Adhanom Qebreyesus BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının qlobal ictimaiyyət üçün bir araya gələrək, praktiki həlləri müəyyən etmək üçün mühüm fürsət olduğunu vurğulayıb.
Panel sessiyada çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, iqlim dəyişikliyinin vətəndaşların sağlamlığına və ölkələrin iqtisadiyyatına təsiri çoxşaxəlidir və getdikcə daha çox narahatlıq doğurur.
Nazirin sözlərinə görə, son onilliklər ərzində daşqın və quraqlıqlar kimi ekstremal hava hadisələrinin tezliyi artıb: “İstilik ilə bağlı ölümlərin təxminən üçdə biri artıq iqlim dəyişikliyi ilə bağlıdır. Eyni zamanda, iqlim dəyişikliyi nəticəsində baş verən ekstremal hava fəlakətlərinin sayı son 50 ildə beş dəfə artıb”.
Ekstremal hava hadisələrin yoluxucu xəstəliklərin yayılması üçün ideal şəraitin yaratdığını qeyd edən nazir deyib: “İqlim dəyişikliyi risk və mümkün təsirlərini minimuma endirən milli siyasətin qəbulu sağlamlığa təsirləri və onların iqtisadi nəticələrini məhdudlaşdırmağa kömək edə bilər”.
"Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurla bağlı müəyyən etdiyi iqtisadi inkişaf kursunda bu ərazilərin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi əsas istiqamətlərdən biri hesab olunur. Məqsəd həmin ərazilərdə yüksək potensiala malik bərpaolunan enerjidən istifadə etməklə o yerləri ekoloji cəhətdən təmiz yaşıl enerji ilə təmin etmək və yaşıl texnologiyaların tətbiqi perspektivlərini araşdıraraq təkliflər formalaşdırmaqdır", - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.
Daha sonra İqlim və Sağlamlığın qorunması naminə Transformasiya Alyansının (ATACH) yeni həmsədri seçilib.
Yekdil qərarla Azərbaycan 2024-2026-cı illər üçün ATACH-ın həmsədri elan olunub.
Tədbirdə çıxış edən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru doktor Tedros Adhanom Qebreyesus və Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev qeyd ediblər ki, Azərbaycan Respublikası COP29-un sədri kimi ATACH-ə qoşulur və 2024-2026-cı illərdə Alyansın həmtəşkilatçısı kimi çıxış edəcək.
COP26 səhiyyə gündəliyi, COP27, COP28, COP29 və 77-ci Ümumdünya Səhiyyə Assambleyası tərəfindən qlobal iqlim və sağlamlıq təşəbbüslərinə əsaslanaraq, ATACH iqlim dəyişikliyi və sağlamlıqla bağlı tədbirləri gücləndirmək üçün mühüm qlobal əməkdaşlıq mexanizmi təqdim edir. Eyni zamanda, Alyans iqlim dəyişikliklərinə davamlı və aşağıkarbonlu səhiyyə sistemlərinin qurulması yönəlib.
ATACH-ə qoşulmaqla Azərbaycan Respublikası dəyişən iqlim şəraitində ictimai sağlamlığın qorunması və təşviqi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək iqlim dəyişikliklərinə davamlı səhiyyə sistemi istiqamətində addımların atılması öhdəliyini öz üzərinə götürüb.
Həmtəşkilatçılar kimi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və Azərbaycan Respublikası ATACH vasitəsilə iqlim və sağlamlıqla bağlı fəaliyyət üçün qlobal təkan yaratmaq məqsədilə keçmiş və gələcək COP prezidentləri, eləcə də bütün ATACH üzvləri ilə birgə işləməyə sadiqdirlər.

Panel discussions on the impact of climate change on health were held within the framework of COP29. Speaking at the event, Azerbaijan's Minister of Ecology and Natural Resources and COP29 President, Mukhtar Babayev, emphasized that the Conference of the Parties would contribute to fostering climate solidarity. Babayev also called on all participating countries at COP29 to further strengthen their efforts to mitigate the negative effects of climate change.
In turn, the Director-General of the World Health Organization, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change is an important opportunity for the global community to come together and identify practical solutions.
Speaking at the panel session, Minister of Health of Azerbaijan, Teymur Musayev, emphasized that the impact of climate change on citizens' health and national economies is multifaceted and increasingly concerning. According to the minister, the frequency of extreme weather events, such as floods and droughts, has increased over recent decades: “Around one-third of heat-related deaths are already linked to climate change. At the same time, the number of extreme weather disasters resulting from climate change has increased fivefold over the past 50 years.”
Noting that extreme weather events create ideal conditions for the spread of infectious diseases, the minister said, “Adopting national policies that minimize the risks and potential impacts of climate change can help limit health effects and their economic consequences.”
He concluded by saying, “In the economic development plan outlined by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, for the recently liberated regions of Karabakh and Eastern Zangezur, transforming these areas into green energy zones is considered a primary direction. The goal is to provide these areas with environmentally clean green energy by utilizing renewable energy with high potential and to explore the prospects of green technology implementation and formulate relevant proposals.”
Subsequently, a new co-founder was selected for the Alliance for Transformative Action on Climate and Health (ATACH). By unanimous decision, Azerbaijan was declared a co-founder of ATACH for the 2024-2026 period.
Speaking at the event, WHO Director-General Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus and Azerbaijan’s Minister of Health, Teymur Musayev, noted that the Republic of Azerbaijan is joining ATACH as the COP29 Chair and will serve as the Alliance’s co-organizer from 2024 to 2026.
Based on the health agenda of COP26, COP27, COP28, COP29, and the 77th World Health Assembly’s global climate and health initiatives, ATACH provides an important global cooperation mechanism to strengthen action on climate change and health. At the same time, the Alliance is focused on establishing climate-resilient and low-carbon healthcare systems.
By joining ATACH, the Republic of Azerbaijan has committed to taking steps towards building a climate-resilient healthcare system that will be essential for protecting and promoting public health in a changing climate.
As co-organizers, the World Health Organization and the Republic of Azerbaijan are dedicated to working with past and future COP presidents, as well as all ATACH members, to create global momentum for climate and health action through ATACH.