COP29 çərçivəsində iqlim dəyişikliyinin sağlamlığa təsirinə dair panel müzakirələr keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un prezidenti Muxtar Babayev Tərəflər Konfransının iqlim həmrəyliyinin yaranmasına öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb. M.Babayev, həmçinin COP29-un bütün iştirakçı ölkələrini iqlim dəyişikliyinin mənfi hallarının aradan qaldırılmasına yönələn səylərini daha da gücləndirməyə çağırıb.
Öz növbəsində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru doktor Tedros Adhanom Qebreyesus BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının qlobal ictimaiyyət üçün bir araya gələrək, praktiki həlləri müəyyən etmək üçün mühüm fürsət olduğunu vurğulayıb.
Panel sessiyada çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, iqlim dəyişikliyinin vətəndaşların sağlamlığına və ölkələrin iqtisadiyyatına təsiri çoxşaxəlidir və getdikcə daha çox narahatlıq doğurur.
Nazirin sözlərinə görə, son onilliklər ərzində daşqın və quraqlıqlar kimi ekstremal hava hadisələrinin tezliyi artıb: “İstilik ilə bağlı ölümlərin təxminən üçdə biri artıq iqlim dəyişikliyi ilə bağlıdır. Eyni zamanda, iqlim dəyişikliyi nəticəsində baş verən ekstremal hava fəlakətlərinin sayı son 50 ildə beş dəfə artıb”.
Ekstremal hava hadisələrin yoluxucu xəstəliklərin yayılması üçün ideal şəraitin yaratdığını qeyd edən nazir deyib: “İqlim dəyişikliyi risk və mümkün təsirlərini minimuma endirən milli siyasətin qəbulu sağlamlığa təsirləri və onların iqtisadi nəticələrini məhdudlaşdırmağa kömək edə bilər”.
"Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurla bağlı müəyyən etdiyi iqtisadi inkişaf kursunda bu ərazilərin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi əsas istiqamətlərdən biri hesab olunur. Məqsəd həmin ərazilərdə yüksək potensiala malik bərpaolunan enerjidən istifadə etməklə o yerləri ekoloji cəhətdən təmiz yaşıl enerji ilə təmin etmək və yaşıl texnologiyaların tətbiqi perspektivlərini araşdıraraq təkliflər formalaşdırmaqdır", - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.
Daha sonra İqlim və Sağlamlığın qorunması naminə Transformasiya Alyansının (ATACH) yeni həmsədri seçilib.
Yekdil qərarla Azərbaycan 2024-2026-cı illər üçün ATACH-ın həmsədri elan olunub.
Tədbirdə çıxış edən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru doktor Tedros Adhanom Qebreyesus və Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev qeyd ediblər ki, Azərbaycan Respublikası COP29-un sədri kimi ATACH-ə qoşulur və 2024-2026-cı illərdə Alyansın həmtəşkilatçısı kimi çıxış edəcək.
COP26 səhiyyə gündəliyi, COP27, COP28, COP29 və 77-ci Ümumdünya Səhiyyə Assambleyası tərəfindən qlobal iqlim və sağlamlıq təşəbbüslərinə əsaslanaraq, ATACH iqlim dəyişikliyi və sağlamlıqla bağlı tədbirləri gücləndirmək üçün mühüm qlobal əməkdaşlıq mexanizmi təqdim edir. Eyni zamanda, Alyans iqlim dəyişikliklərinə davamlı və aşağıkarbonlu səhiyyə sistemlərinin qurulması yönəlib.
ATACH-ə qoşulmaqla Azərbaycan Respublikası dəyişən iqlim şəraitində ictimai sağlamlığın qorunması və təşviqi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək iqlim dəyişikliklərinə davamlı səhiyyə sistemi istiqamətində addımların atılması öhdəliyini öz üzərinə götürüb.
Həmtəşkilatçılar kimi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və Azərbaycan Respublikası ATACH vasitəsilə iqlim və sağlamlıqla bağlı fəaliyyət üçün qlobal təkan yaratmaq məqsədilə keçmiş və gələcək COP prezidentləri, eləcə də bütün ATACH üzvləri ilə birgə işləməyə sadiqdirlər.

В рамках COP29 состоялись панельные обсуждения на тему «Председатели COP ставят здоровье в центр климатической повестки дня».
Выступивший на мероприятии министр экологии и природных ресурсов Азербайджана, президент COP29 Мухтар Бабаев, подчеркнув, что Конференция сторон станет ключом к климатической солидарности, призвал все страны-участницы к дальнейшей активизации усилий, направленных на устранение негативных последствий изменения климата.
В свою очередь Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения доктор Тедрос Адханом Гебрейесус отметил, что 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата является прекрасной возможностью для мирового сообщества объединить свои усилия для определения практических решений.
Выступивший на панельной сессии министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев отметил, что влияние изменения климата на здоровье граждан и экономику стран многогранно и вызывает все большую обеспокоенность.
По словам министра, частота таких экстремальных погодных явлений, как наводнения и засухи, за последние десятилетия возросло в разы: «Примерно треть смертей связаны с жарой, ввиду климатических изменений, а число экстремальных погодных катастроф, вызванных изменением климата, за последние 50 лет возросло в пять раз».
Отметив, что экстремальные погодные явления создают идеальные условия для распространения инфекционных заболеваний, министр подчернул важность принятия национальной политики, минимизирующей риски изменения климата, которая может помочь ограничить воздействие на здоровье и его экономические последствия.
«В курсе экономического развития, обозначенном Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, одним из приоритетных направлений является превращение освобожденных от оккупации территорий Карабаха и Восточного Зангезура в зону зеленой энергии. Задача заключается в том, чтобы с использованием обладающих высоким потенциалом возобновляемых источников энергии обеспечить эти территории экологически чистой зеленой энергией и, изучив перспективы внедрения зеленых технологий, сформулировать предложения», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджана.
Затем состоялось избрание нового сопредседателя Альянса за преобразования в целях защиты климата и охраны здоровья (ATACH).
Единогласным решением Азербайджан выбран сопредседателем ATACH на 2024-2026-е годы.
Выступившие на мероприятии Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения доктор Тедрос Адханом Гебрейесус и министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев отметили, что Азербайджанская Республика как председатель COP29 и с целью содействия продвижению Коалиции преемственности председательств Бакинской COP по климату и здоровью присоединяется к ATACH и будет выступать в качестве соорганизатора Альянса в 2024-2026-х годах.
Опираясь на программу здравоохранения COP26 и глобальные инициативы в области климата и здоровья, выдвинутые COP27, COP28, COP29 и 77-й Всемирной ассамблеей здравоохранения, ATACH обеспечивает важный глобальный механизм сотрудничества для стимулирования действий по изменению климата и здоровью, в том числе для формирования климатически устойчивых и низкоуглеродных систем здравоохранения.
Присоединившись к ATACH, Азербайджанская Республика взяла на себя обязательство работать над созданием климатически устойчивой системы здравоохранения, которая будет иметь решающее значение для защиты и укрепления здоровья населения в условиях меняющегося климата.
Выступая в качестве соорганизаторов, Всемирная организация здравоохранения и Азербайджанская Республика твердо намерены работать с прошлыми и будущими президентами COP, а также со всеми членами ATACH, с целью придать глобальный импульс действиям в области климата и здоровья через ATACH.