Yeni yayılan respirator virusla bağlı Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Məlumatı
Hər il Şimal Yarımkürəsində yerləşən ərazilərdə soyuq aylarda (əsasən dekabr-mart aylarında) mövsümi qrip (influenza) və digər kəskin respirator virus infeksiyalarının müxtəlif ştamları yayılır.
Rəsmi mənbələrdən alınmış məlumatlara əsasən sözügedən xəstəliklərin daha bir təzahürü olan metapnevmovirus üzrə qeyri-stabil epidemioloji vəziyyət Çin, Qazaxstan və Rusiya Federasiyasında müşahidə olunur.
Metapnevmovirus mövsümi xarakter daşıyan qripəbənzər respirator xəstəlikdir. Bu virus bütün dünyada geniş yayılıb və kəskin respirator virus infeksiyalarının tipik patogenlərindən biridir.
Metapnevmovirus bir çox digər kəskin respirator virus infeksiyalarına xas olan öskürək, burun tutulması, burun axması, hərarətin yüksəlməsi, nəfəs darlığı, səsin boğulması kimi simptomlarla təzahür edir.
Bu infeksiyaya əsasən kiçik yaşlı uşaqlar və immuniteti zəif olan şəxslər yoluxur. Virus yuxarı tənəffüs yollarında inkişaf edir və digər virus xəstəlikləri kimi adətən 7-10 gün ərzində aradan qalxır.
Immun sistemi zəif olan və ya yanaşı xəstəlikləri olan (məs., bronxial astma, ağciyərlərin xroniki xəstəlikləri) insanlarda bronxit və ya pnevmoniya ilə ağırlaşa bilər.
Bunu da qeyd etmək lazımdır ki, yanaşı xəstəlikləri olmayan şəxslərdə respirator infeksiyalar əsasən fəsadsız keçir, qısa müddət ərzində öz-özünə sağalma ilə nəticələndiyindən müalicə adətən simptomlara görə aparılır.
Belə xəstələrdə laborator müayinə nəticəsində virusun dəqiqləşdirilməsi müalicəvi yanaşma baxımından xəstə üçün heç nəyi dəyişmir. Beynəlxalq protokollara əsasən bu cür müayinələrin rutin aparılmasına ehtiyac yoxdur.
Ölkə ərazisində epidemioloji vəziyyətə nəzarət, epidemik dövrdə qripin hansı ştamlarının dövr etməsini müəyyən etmək üçün Səhiyyə Nazirliyinin Xüsusi Təhlükəli İnfeksiyalara Nəzarət Mərkəzinin müvafiq laboratoriyasında xəstələrin burun-udlaq nahiyəsindən götürülmüş yaxmaların molekulyar üsulla (PZR) müayinəsi aparılır.
Əhalinin sağlamlığının qorunması və yoluxma hallarının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi xüsusilə yüksək həssaslığa malik şəxslərə kütləvi tədbirlərdə və insanların sıx toplaşdığı məkanlarda tənəffüs yollarını qoruyan fərdi qoruyucu vasitələrdən (tibbi maskalardan) istifadə, həmçinin əl gigiyenasına riayət etməyi, gündəlik qidalanma rejiminə bol vitaminli ərzaqların daxil edilməsini tövsiyə edir. Hər hansı respirator simptomları olan şəxslərin ev şəraitində simptomatik müalicə alması məqsədəuyğun hesab olunur.
Bununla yanaşı, respirator virus infeksiyaları üzrə risk qrupuna daxil olan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən elan olunmuş qrip əleyhinə vaksinasiyadan keçməsi tövsiyə olunur.
Hər bir vətəndaş sağlamlığına xüsusi diqqət və məsuliyyətlə yanaşmalı, özünü və ətrafındakıları infeksiyalara yoluxmadan qorumalıdır.

СООБЩЕНИЕ Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики в связи с новым респираторным вирусом
Ежегодно в холодные месяцы (преимущественно с декабря по март) на территориях, расположенных в Северном полушарии, распространяются различные штаммы сезонного гриппа (инфлуэнца) и других острых респираторных вирусных инфекций.
По информации, полученной из официальных источников, нестабильная эпидемиологическая ситуация по метапневмовирусу, являющемуся еще одним проявлением указанных заболеваний, наблюдается в Китае, Казахстане и Российской Федерации.
Метапневмовирус – сезонное гриппоподобное респираторное заболевание. Этот вирус широко распространен во всем мире и является одним из типичных возбудителей острых респираторных вирусных инфекций (ОРВИ).
Метапневмовирус проявляется такими типичными для многих других ОРВИ симптомами, как кашель, заложенность носа, насморк, повышенная температура, одышка и охриплость голоса.
Данной инфекцией преимущественно заражаются маленькие дети и люди с ослабленным иммунитетом. Вирус поражает верхние дыхательные пути и, как и другие вирусные заболевания, обычно проходит в течение 7-10 дней.
У людей с ослабленным иммунитетом или при наличии сопутствующих заболеваний (например, бронхиальной астмы, хронических заболеваний легких) могут обостриться бронхит или пневмония.
Следует также отметить, что респираторные инфекции у людей без сопутствующих заболеваний в большинстве случаев протекают без осложнений, а лечение обычно основано на симптомах, ввиду того, что приводит к самоизлечению в короткие сроки.
У таких больных выявление вируса в результате лабораторного исследования с точки зрения терапевтического подхода существенно не изменяет ситуацию для пациента. Согласно международным протоколам, нет необходимости проводить такие обследования в плановом порядке.
В целях контроля эпидемиологической ситуации в стране, определения того, какие штаммы гриппа циркулируют в эпидемический период, в соответствующей лаборатории Центра контроля за особо опасными инфекциями Министерства здравоохранения проводится молекулярное исследование образцов, взятых у пациентов из области носоглотки методом Полимеразной цепной реакции (PZR).
В целях охраны здоровья населения и предотвращения случаев заражения Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики рекомендует лицам с повышенной восприимчивостью на массовых мероприятиях и в местах скопления людей использовать индивидуальные средства защиты дыхательных путей (медицинские маски), соблюдать гигиену рук, а также включать в ежедневный рацион продукты, богатые витаминами. Также лицам с любыми респираторными симптомами целесообразно получать симптоматическое лечение в домашних условиях.
Наряду с этим, лицам, входящим в группу риска по респираторным вирусным инфекциям, рекомендуется пройти вакцинацию против гриппа, объявленную Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики.
Каждый гражданин должен относиться к своему здоровью с особым вниманием и ответственностью, защищать себя и окружающих от заражения инфекциями.