Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində Moldova, Tacikistan və Monteneqro səhiyyə sisteminin iştirakçılarının rəhbər vəzifəli şəxsləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində Moldovanın səhiyyə naziri Alla Nemerenko, Monteneqro Səhiyyə Nazirliyinin dövlət katibləri Sladyana Çoriç və Vladimir Obradoviçlə görüş keçirilib. Görüşdə, həmçinin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa üzrə regional ofisinin Ölkə səhiyyə siyasəti və sistemləri üzrə direktoru Nataşa Azzopardi-Muskat, Moldovanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Aleksandr Yesaulenko və Tacikistanın maliyyə nazirinin müavini Sərvər Kurbaniyon iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimizin bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Teymur Musayev, həmçinin səhiyyə sahəsində mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib: ”Eyni zamanda, ölkələrimizin tibb mütəxəssislərinin davamlı tibb təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur”.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri ölkələrimizin səhiyyə nazirlikləri arasında əməkdaşlığın bundan sonra da yeni müstəvidə uğurla davam etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Görüşdə çıxış edən ÜST-nin Avropa üzrə regional ofisinin Ölkə səhiyyə siyasəti və sistemləri üzrə direktoru Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycanla əməkdaşlığının çox uğurlu olduğunu vurğulayıb. Nataşa Azzopardi-Muskat COVID-19 peyvəndlərinin digər ölkələrə göndərilməsi kimi humanist addıma görə Azərbaycan rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib.
Öz növbəsində Alla Nemerenko, Sladyana Çoriç və Vladimir Obradoviç təmsil etdikləri ölkələrin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiklərini bildiriblər. Onlar bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə sahəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Eyni zamanda, qonaqlar səhiyyədə müasir idarəetmə yanaşmalarının tətbiqi, tibb kadrlarının hazırlanması prosesinin təkmilləşdirilməsi, ikili diplom proqramının hazırlanması, səhiyyə sistemlərinin rəqəmsal transformasiyası üzrə əməkdaşlığın qurulması kimi aspektlərə toxunublar.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с должностными лицами системы здравоохранения государственных структур Молдовы, Таджикистана и Черногории
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с министром здравоохранения Молдовы Аллой Немеренко, а также с государственными секретарями Министерства здравоохранения Черногории Сладяной Чорич и Владимиром Обрадовичем. На встрече также приняли участие директор отдела страновых стратегий и систем здравоохранения Европейского регионального офиса ВОЗ Наташа Аццопарди-Мускат, чрезвычайный и полномочный посол Республики Молдова в нашей стране Александр Есауленко и заместитель министра финансов Таджикистана Сарвар Курбониён.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул успешное сотрудничество между нашими странами во многих сферах. Теймур Мусаев также отметил, что существует широкий потенциал для развития сложившихся отношений сотрудничества в сфере здравоохранения: «В то же время есть все необходимые условия для обмена современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального обучения медицинских специалистов».
В завершение министр здравоохранения Азербайджана выразил надежду, что сотрудничество между министерствами здравоохранения наших стран будет продолжено на новом уровне.
В своем выступлении директор отдела страновых стратегий и систем здравоохранения Европейского регионального офиса ВОЗ подчеркнула плодотворное сотрудничество между ВОЗ и Азербайджаном. Наташа Аццопарди-Мускат также поблагодарила руководство Азербайджана за гуманные шаги в борьбе с коронавирусной инфекцией на глобальном уровне.
В свою очередь Алла Немеренко, Сладяна Чорич и Владимир Обрадович отметили, что их страны придают большое значение укреплению двусторонних отношений с Азербайджаном. Они также подчеркнули важность динамичного сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки. Помимо этого, в своих выступлениях гости затронули такие аспекты, как применение современных управленческих подходов в здравоохранении, совершенствование процесса подготовки медицинских кадров, разработка программы двойных дипломов, налаживание сотрудничества по внедрению цифровизации систем здравоохранения.