Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Belarusun səhiyyə nazirinin müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Belarusun səhiyyə nazirinin müavini Aleksandr Starovoytovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə, həmçinin Belarus Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Andrey Ravkov da iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev son illərdə ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə əlaqələrin genişləndiyini vurğulayıb. Teymur Musayev, həmçinin səhiyyə sahəsində Azərbaycan-Belarus səmərəli əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib. Nazirin sözlərinə görə, mütəmadi olaraq tibbin onkologiya, transplantologiya, kardiologiya, neyrocərrahiyyə və s. sahələrində çalışan mütəxəssis və həkimlərə təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma üzrə tədbirlərdə iştirak etmək üçün qarşılıqlı səfərlər təşkil olunur: “Sevindirici haldır ki, bu illər ərzində iki ölkənin tibb mütəxəssisləri arasında nəinki möhkəm işgüzar əlaqələr, həmçinin dostluq münasibətləri təşəkkül tapıb”.
Ölkələrimiz arasında əczaçılıq sahəsində uğurlu əməkdaşlığın olduğunu vurğulayan nazir əczaçılıq sənayesinin bütün dünyada innovativ inkişaf baxımından mühüm yer tutduğunu bildirib: “Əczaçılıq sənayesi gələcəyin iqtisadiyyatının əsas sahələrindən biridir, çünki yüksək keyfiyyətli tibb və millətin sağlamlığı hər bir ölkənin uğurlu sosial-iqtisadi inkişafının mühüm tərkib hissəsidir”.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Belarusun səhiyyə nazirinin müavini bu cür görüşlərin təcrübə və bilik mübadiləsi baxımından çox vacib olduğunu vurğulayıb. Belarusda əczaçılıq sənayesinin sistemli və dinamik şəkildə inkişaf etdiyini vurğulayan Aleksandr Starovoytov təkcə hazır dərman formalarının Azərbaycana ixracının deyil, həm də bu sahənin inkişafına və ğlkəmizdə mütəxəssislərin hazırlanmasına köməklik göstərilməsinin məqsədəuyğun olduğunu qeyd edib. Belarusda ürək cərrahiyyəsi, transplantologiya, hematologiya, immunologiya, uşaq onkologiyası və tibbin digər sahələrində ciddi nailiyyətlərin əldə edildiyini qeyd edən səhiyyə nazirinin müavini Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi, eləcə də onun tabeliyində olan elmi-tədqiqat institut və mərkəzləri ilə əməkdaşlığın daha yüksək səviyyəyə qaldırılmasında maraqlı olduğunu bildirib.
Görüşdə tərəflər əczaçılıq sənayesində gələcək əməkdaşlığın perspektivləri, tibb kadrlarının hazırlanması prosesinin təkmilləşdirilməsi, səhiyyə sistemlərinin rəqəmsallaşdırılmasının tətbiqi üzrə əməkdaşlığın qurulması və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с заместителем министра здравоохранения Беларуси
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с заместителем министра здравоохранения Беларуси Александром Старовойтовым. Во встрече также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Беларусь в нашей стране Андрей Равков.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул расширение отношений между нашими странами во многих сферах. Теймур Мусаев также выразил удовлетворение плодотворным азербайджано-белорусским сотрудничеством в сфере здравоохранения. По словам министра, на регулярной основе организуются взаимные визиты врачей, специализирующихся в кардиологии, онкологии, трансплантологии, нейрохирургии и в других областях медицины для участия в мероприятиях по обмену опытом и повышению квалификации: «Приятно отметить, что за эти годы между специалистами обеих стран в сфере медицины сложились не только крепкие деловые связи, но и дружественные отношения».
Подчеркнув успешное сотрудничество между нашими странами в области фармацевтики, Теймур Мусаев отметил, что во всем мире фармацевтическая отрасль занимает ведущие позиции по уровню инновационного развития: «Фарминдустрия – одна из базовых отраслей экономики будущего, поскольку качественная медицина и здоровье нации являются важной составляющей успешного социально-экономического развития любой страны».
Поблагодарив за теплый прием, заместитель министра здравоохранения Беларуси подчеркнул, что подобные встречи очень важны с точки зрения обмена опытом и знаниями. Сообщив, что фармацевтическая промышленность в Беларуси развивается системно и динамично, Александр Старовойтов отметил целесообразность не только экспортировать в Азербайджан готовые лекарственные формы, но и оказывать содействие развитию в Азербайджане данной сферы и подготовке специалистов. Отметив серьезные достижения в кардиохирургии, трансплантологии, гематологии, иммунологии, детской онкологии и в других сферах медицины, Александр Старовойтов выразил заинтересованность в поднятии на более высокий уровень сотрудничество с Министерством здравоохранения Азербайджана, а также с подведомственными ему научно-исследовательскими институтами и центрами.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в фармацевтической отрасли, обменялись мнениями по совершенствованию процесса подготовки медицинских кадров, налаживанию сотрудничества по внедрению цифровизации систем здравоохранения, и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.