Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Danimarkanın ölkəmizdəki səfirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Danimarka Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı qeyri-rezident səfiri Denni Annanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin fəxri konsul Arno Qovart və Danimarkanın aparıcı əczaçılıq şirkəti olan “Novo Nordisk” şirkətinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev son illər ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın dinamik şəkildə inkişaf etdiyini qeyd edib: “Danimarka səhiyyəyə xüsusi diqqət yetirən ölkələrdən biridir. Ölkələrimizin ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur. Bundan əlavə, Azərbaycan Tibb Universiteti Kopenhagen Universiteti ilə tibb sahəsində fəal əməkdaşlıq edir”.
Öz çıxışında Teymur Musayev ölkələr arasında əczaçılıq sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu da qeyd edib: “Əczaçılıq sənayesi hər bir ölkənin iqtisadiyyatı üçün ən mühüm sektorlardan biridir və onun inkişaf səviyyəsi mükəmməl təşkil olunmuş səhiyyə sistemini xarakterizə edir. Danimarkanın güclü əczaçılıq sənayesi dünyanın ən yaxşılarından biri hesab olunur.”
Öz növbəsində Denni Annan Danimarkanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm verdiyini qeyd edib. Ölkələrimiz arasında ticari-iqtisadi əlaqələrin genişləndiyini qeyd edən səfir, həmçinin ölkəsinin Azərbaycan ilə səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın daha da yüksək səviyyədə olmasında maraqlı olduğunu bildirib.
Öz çıxışında “Novo Nordisk” şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyin rəhbəri Gülşabə Abbasova ölkəmizdə, o cümlədən Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində olan tibb mərkəzləri ilə birgə layihələrin uğurla həyata keçirildiyini qeyd edib. Diqqətə çatdırılıb ki, 2023-cü ildə 100-illiyini qeyd edəcək “Novo Nordisk” qlobal əczaçılıq şirkətidir, eyni zamanda şəkərli diabetin müalicəsi üçün dərmanların hazırlanması və istehsalı üzrə dünya lideridir.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma mühitində keçən görüşdə tərəflər farmasevtika sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin yeni perspektivlərini müzakirə etdilər.

A meeting with a delegation led by the Ambassador of Denmark to our country was held at the Ministry of Health of Azerbaijan
A meeting was held at the Ministry of Health with a delegation led by the non-resident Ambassador of Denmark to the Republic of Azerbaijan, Danny Annan. Honorary Consul of Denmark in Azerbaijan Arnoud Gouvard and representatives of the leading Danish pharmaceutical company Novo Nordisk also participated in the meeting.
In his speech, Minister of Health Teymur Musayev noted that the cooperation between our countries in various fields, including the field of healthcare, has developed dynamically in recent years: "Denmark is one of those countries where healthcare is given special attention. There are all the necessary conditions for the exchange of innovative methodological and scientific-practical information in the field of continuing education of medical specialists in our countries. In addition, the Azerbaijan Medical University actively cooperates with the University of Copenhagen."
Teymur Musayev also highlighted that there are vast opportunities for developing relations between countries in the field of pharmaceuticals: “Pharmaceutical industry is one of the most important sectors for the economy of any country, and its level of development characterizes a perfectly organized healthcare system. The pharmaceutical industry in Denmark, with a developed research is rightfully considered one of the best in the world.”
In turn, Danny Annan stressed that Denmark attaches great importance to strengthening bilateral relations with Azerbaijan. Noting the expansion of commercial and economic ties between our countries, the Ambassador also expressed his country's interest in raising the level of cooperation with Azerbaijan in the field of healthcare and medical science.
The head of the Novo Nordisk office in Azerbaijan, Gulshaba Abbasova, noted the successful implementation of joint projects in our country, including projects with medical centres under the Ministry of Health. It was pointed out that Novo Nordisk, which will celebrate its 100th anniversary in 2023, is a global pharmaceutical company, and at the same time, it is a world leader in the development and manufacture of drugs for the treatment of diabetes: "The main goal of the company is to contribute to the fight against diabetes and other serious chronic diseases."
During the meeting, which was held in the spirit of constructive dialogue and mutual understanding, the parties discussed new prospects for developing and strengthening cooperation in the pharmaceutical industry.