Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Kubanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Kubanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Karlos Enrike Valdes de la Konsepsyon ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin Azərbaycanın Kubadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ruslan Rzayev iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə Kuba arasında dostluq münasibətlərinin həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda uğurla davam etdiyini vurğulayıb. Teymur Musayev bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu diqqətə çatdırıb: “2020-ci ildə COVID-19 infeksiyasının geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətindəki tədbirlər çərçivəsində kubalı mütəxəssislərdən ibarət həkim briqadaların ölkəmizə gəlməsi buna bariz nümunədir. Bu addım Azərbaycan və Kuba arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir”.
Teymur Musayev çıxışında Kuba milli səhiyyə sisteminin dünyada ən yaxşı sistemlərdən biri olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, yüksək ixtisaslı tibbi kadrların hazırlanması, innovasiyalar və tibbi turizm Kubanın dünyadakı vizit kartı hesab edilir.
Sonda Teymur Musayev ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Öz növbəsində Karlos Enrike Valdes de la Konsepsyon Kubanın Azərbaycanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. Səfir bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu xatırladıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan və Kuba arasında bir çox sahələrdə sıx əlaqələr mövcuddur: “COVID-19 pandemiyası zamanı Kubadan həkim briqadalarının Azərbaycana gəlməsi bu münasibətlərin əyani göstəricisidir. İnanıram ki, əlaqələrimiz bundan sonra da inkişaf edəcək".
Sonda kubalı səfir bütün sahələrdə olduğu kimi səhiyyə sahəsində də dinamik əməkdaşlığın vacibliyini bildirib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən söhbət zamanı dərman və digər əczaçılıq məhsulları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

A meeting with the Ambassador of Cuba was held at the Ministry of Health of Azerbaijan
A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Cuba, Carlos Enrique Valdés de la Concepción. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Cuba Ruslan Rzayev also participated in the meeting.
After welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev highlighted that friendly relations between Azerbaijan and Cuba continue successfully in bilateral and multilateral formats.
The minister pointed out that the cooperation in the fields of healthcare and medical sciences, as in all areas, is exemplary: "The arrival of medical teams of Cuban specialists to our country within the framework of the measures aimed at preventing the wide spread of the COVID-19 infection in 2020 is a clear example of this. This step served to strengthen bilateral relations between Azerbaijan and Cuba further."
In his speech, Teymur Musayev emphasized that Cuba's well-developed national healthcare system is recognized as one of the best in the world. According to him, the availability and training of highly qualified medical staff, innovation and medical tourism have always been the hallmark of Cuba.
In conclusion, the minister expressed his hope that the cooperation between our countries will continue to thrive.
Carlos Enrique Valdés de la Concepción noted that Cuba pays special attention to developing relations with Azerbaijan. The ambassador reminded that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries. According to him, there are close relations between Azerbaijan and Cuba in many fields: "During the COVID-19 pandemic, the arrival of medical teams from Cuba to Azerbaijan is a clear indicator of these relations. I believe that our relations will continue to develop."
The Cuban ambassador also expressed the importance of dynamic cooperation in the field of healthcare as well as in all other areas. New prospects for bilateral cooperation in the pharmaceutical industry were also discussed during the meeting.