Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Kubanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Kubanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Karlos Enrike Valdes de la Konsepsyon ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin Azərbaycanın Kubadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ruslan Rzayev iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə Kuba arasında dostluq münasibətlərinin həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda uğurla davam etdiyini vurğulayıb. Teymur Musayev bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu diqqətə çatdırıb: “2020-ci ildə COVID-19 infeksiyasının geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətindəki tədbirlər çərçivəsində kubalı mütəxəssislərdən ibarət həkim briqadaların ölkəmizə gəlməsi buna bariz nümunədir. Bu addım Azərbaycan və Kuba arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir”.
Teymur Musayev çıxışında Kuba milli səhiyyə sisteminin dünyada ən yaxşı sistemlərdən biri olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, yüksək ixtisaslı tibbi kadrların hazırlanması, innovasiyalar və tibbi turizm Kubanın dünyadakı vizit kartı hesab edilir.
Sonda Teymur Musayev ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Öz növbəsində Karlos Enrike Valdes de la Konsepsyon Kubanın Azərbaycanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. Səfir bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu xatırladıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan və Kuba arasında bir çox sahələrdə sıx əlaqələr mövcuddur: “COVID-19 pandemiyası zamanı Kubadan həkim briqadalarının Azərbaycana gəlməsi bu münasibətlərin əyani göstəricisidir. İnanıram ki, əlaqələrimiz bundan sonra da inkişaf edəcək".
Sonda kubalı səfir bütün sahələrdə olduğu kimi səhiyyə sahəsində də dinamik əməkdaşlığın vacibliyini bildirib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən söhbət zamanı dərman və digər əczaçılıq məhsulları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с послом Кубы в нашей стране
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Кубы в нашей стране Карлосом Энрике Вальдесом де ла Консепсьоном. Во встрече также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Кубе Руслан Рзаев.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что дружественные отношения между Азербайджаном и Кубой успешно продолжаются как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Теймур Мусаев отметил, что межгосударственное сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки, как и во всех сферах сотрудничества между нашими странами, является образцовым: «Наглядный пример тому - в 2020 году в рамках мероприятий, направленных на предотвращение широкого распространения инфекции COVID-19, в нашу страну прибыли бригады кубинских специалистов. Этот шаг одновременно является показателем солидарности, который внесет весомый вклад в дальнейшее укрепление двусторонних отношений между Азербайджаном и Кубой».
В своей речи Теймур Мусаев подчеркнул, что развитая система национального здравоохранения Кубы признана одной из лучших в мире. По его словам, наличие и подготовка высококвалифицированных медицинских кадров, инновации и медицинский туризм всегда были визитной карточкой Кубы.
В свою очередь, Карлос Энрике Вальдес де ла Консепсьон подчеркнул, что Куба уделяет особое внимание отношениям с Азербайджаном. Посол напомнил, что в этом году исполнилось тридцать лет со дня установления дипломатических отношений между нашими странами. По его словам, между Азербайджаном и Кубой существуют тесные связи во многих сферах: «Прибытие в период пандемии COVID-19 из Кубы в Азербайджан бригады врачей является наглядным показателем этих отношений. Верю, что наши связи будут развиваться и впредь».
Карлос Энрике Вальдес де ла Консепсьон также подчеркнул важность динамичного сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки.
В ходе беседы, прошедшей в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, были также обсуждены новые перспективы развития и укрепления азербайджано-кубинского сотрудничества в сфере фарминдустрии.