Azərbaycan və Macarıstan arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlıq intensivləşəcək
Səhiyyə Nazirliyində Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktor Sederkenyi ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanla Macarıstan arasında səhiyyə və sosial sahədə məhsuldar əməkdaşlıq əlaqələrin mövcudluğunu vurğuladı: “Ölkələrimiz arasında tibb elmi sahəsində də əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Hər iki ölkənin alimləri və tibb mütəxəssisləri Azərbaycan və Macarıstanda tibb elmi sahəsində keçirilən konfrans və simpoziumlarda mütəmadi olaraq iştirak edirlər”.
Əczaçılıq sahəsində də əlaqələrin dinamik inkişaf etməsini vurğulayan nazir qeyd edib ki, Azərbaycanda səhiyyə müəsissələrinin bir qismi Macarıstan istehsalı olan tibbi cihazlarla təchiz olunub: “Həmçinin şəkərli diabetə qarşı mübarizə üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində xəstələrə paylanan qlükometr cihazlarının və reaktivlərin əksəriyyəti yüksək keyfiyyətli Macarıstan məhsuludur”.
Öz növbəsində Viktor Sederkenyi 2020-ci ildə Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə Macarıstanın İnsan Resursları Nazirliyi arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumun imzalandığını xatırlatdı. Son illər ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayan səfir tibb təhsili sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət üçün yeni imkanlar yaradılmasını bildirdi.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, Macarıstan və Azərbaycan arasında COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə əməkdaşlıq, imzalanmış səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Memorandumun həyata keçirilməsi, onkologiya sektorunda Macarıstan istehsalı olan müasir texnologiyalarına dair təkliflər və digər məsələlər müzakirə olunub.

Азербайджан и Венгрия углубляют сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Венгрии в нашей стране Виктором Седеркени.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул наличие плодотворных отношений сотрудничества между Азербайджаном и Венгрией в сфере здравоохранения и социальной защиты. Было также отмечено успешное сотрудничество между нашими странами в области медицинской науки: «Ученые и медицинские специалисты обеих стран регулярно участвуют в конференциях и симпозиумах, проводимых в области медицинской науки в Азербайджане и Венгрии».
Подчеркнув динамичное развитие отношений в сфере фарминдустрии, министр отметил, что некоторые медучреждения в Азербайджане оснащены качественными медицинскими приборами венгерского производства: «Также большая часть глюкометров и реагентов, розданных пациентам в рамках Государственной программы по борьбе с сахарным диабетом, – это качественные приборы венгерского производства».
В свою очередь Виктор Седеркени отметил, что в 2020 году между Министерством здравоохранения Азербайджана и Министерством человеческих ресурсов Венгрии был подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области здравоохранения и медицинской науки. Посол также отметил, что созданы новые возможности для взаимодействия в сфере медицинского образования.
На встрече, прошедшей в духе взаимопонимания, были обсуждены текущее состояние сотрудничества и потенциальные возможности его развития, сотрудничество между Венгрией и Азербайджаном в борьбе с пандемией COVID-19, реализация Меморандума о сотрудничестве в области здравоохранения и медицинской науки, предложения венгерской стороны по технологии в сфере онкологии и другие вопросы.