Azərbaycan və Türkiyə səhiyyə nazirləri Cenevrədə iki qardaş ölkənin səhiyyə sahəsində gələcək əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının yubiley sessiyası çərçivəsində səhiyyə naziri Teymur Musayev Cenevrədə türkiyəli həmkarı Fahrettin Koca ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər iki qardaş ölkənin səhiyyə sahəsində gələcək əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər. Həmçinin “Səhiyyə Biznes Forumu”nun Bakıda təşkil olunması barədə danışıqlar aparılıb.
Türkiyə “Səhiyyə Biznes Forumu”nu bu zamana qədər Birləşmiş Krallıqda, Özbəkistanda, Pakistanda və digər ölkələrdə keçirib. Forumda təmsil olunan ölkələrin özəl tibb şirkətləri, həmçinin səhiyyədə maliyyə mexanizminin təkmilləşdirilməsi və investisiya imkanları müzakirə olunur.
Sonda tərəflər görüşlərin intensivliyinin artırılmasının gələcəkdə səhiyyə sahəsində uğurlu nəticələr verəcəyinə ümidvar olduqlarını ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, mayın 28-dək davam edəcək Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 75-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Teymur Musayevin təşkilatın üzv ölkələrinin səhiyyə nazirləri ilə ikitərəfli görüşləri və digər işçi tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.

Министры здравоохранения Азербайджана и Турции обсудили в Женеве будущее сотрудничество в области здравоохранения между двумя братскими странами
В рамках юбилейной сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения министр здравоохранения Теймур Мусаев встретился в Женеве со своим турецким коллегой Фахреттином Коджа.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества двух братских стран в сфере здравоохранения. Состоялись также переговоры об организации в Баку «Бизнес-форума в области здравоохранения».
Отмечалось, что Турция имеет большой опыт в проведении совместного бизнес-форума в области здравоохранения, который до этого проводился в Великобритании, Узбекистане, Пакистане и других странах. В форуме, в котором принимают участие частные медицинские компании из представленных стран, обсуждаются совершенствование финансового механизма в здравоохранении и инвестиционные возможности.
В завершение встречи стороны отметили целесообразность повышения частоты и интенсивности встреч для достижения успешных результатов в сотрудничестве.
Отметим, что в рамках 75-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения, которая продлится до 28 мая, планируется проведение главой азербайджанской делегации Теймуром Мусаевым двусторонних встреч с министрами здравоохранения стран-членов Организации и другие рабочие мероприятия.