Azərbaycanla Türkmənistanın arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin yeni perspektivləri müzakirə edilib
Səhiyyə Nazirliyində Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanməmmet Elyasovla görüş keçirilib. Görüş tanışlıq xarakteri daşıyıb.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Qurbanməmmet Elyasovu Türkmənistanın ölkəmizdəki səfiri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Nazir dövlət başçılarının mütəmadi görüşlərinin və əldə olunan razılaşmaların Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərini daha yüksək səviyyəyə qaldırdığını vurğulayıb.
Bir çox sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiyini qeyd edən Teymur Musayev milli səhiyyə müəssisələri arasında təcrübə mübadiləsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb: “Səhiyyə siyasəti və ictimai səhiyyə sahəsində Türkmənistan ilə əməkdaşlığımız beynəlxalq müstəvidə - Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı səhiyyə nazirlərinin əməkdaşlığı çərçivəsində aparılır. Eyni zamanda, hazırda Azərbaycan Tibb Universitetində Türkmənistanın 6 vətəndaşı ali tibb təhsili alır”.
Qurbanməmmet Elyasovun səhiyyə sahəsində böyük təcrübəyə malik olduğunu və Türkmənistanın səhiyyə və tibb sənayesi naziri vəzifəsində çalışdığı illəri xatırladan Teymur Musayev ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Öz növbəsində Qurbanməmmet Elyasov Türkmənistanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. O, tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik məlumatların mübadiləsi üçün yeni imkanlar yaradılmasını bildirib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, eyni zamanda, postcovıd dövründə ölkələrimizin vətəndaşlarının sağlamlığınin bərpası və reabilitasiyası məqsədilə sanatoriya-kurort xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi müzakirə olunub.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Азербайджаном и Туркменистаном в области здравоохранения и медицинской науки
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Туркменистана в нашей стране Гурбанмемметом Эльясовым. Встреча носила ознакомительный характер.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев поздравил Гурбанмеммета Эльясова с назначением на пост посла Туркменистана в нашей стране. Министр подчеркнул, что регулярные встречи глав государств и достигнутые договоренности подняли азербайджано-туркменские отношения на более высокую ступень.
Указав на успешное сотрудничество во многих сферах, в том числе и в области здравоохранения и медицинской науки, Теймур Мусаев отметил, что есть большой потенциал для обмена опытом между национальными институтами общественного здравоохранения: «Наше сотрудничество с Туркменистаном в области политики здравоохранения и общественного здравоохранения осуществляется на международном уровне – в рамках сотрудничества министров здравоохранения Всемирной организации здравоохранения, Совета сотрудничества тюркоязычных государств, Организации исламского сотрудничества и Движения неприсоединения. Помимо этого, в настоящее время 6 граждан Туркменистана получают высшее медицинское образование в Азербайджанском медицинском университете».
Напомнив, что Гурбанмеммет Эльясов имеет богатый опыт работы в сфере здравоохранения и занимал пост министра здравоохранения и медицинской промышленности Туркменистана, Теймур Мусаев выразил надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества.
В свою очередь, Гурбанмеммет Эльясов подчеркнул, что Туркменистан уделяет особое внимание отношениям с Азербайджаном. Посол также отметил, что созданы новые возможности для взаимодействия в сфере медицинского образования, в том числе по обмену современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального образования медицинских специалистов.
В ходе встречи, прошедшей в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, были обсуждены перспективы развития и укрепления сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, а также доступность санаторно-курортного лечения для граждан обеих стран в постковидный период.