Cenevrədə Azərbaycan və Kuba Səhiyyə nazirliklərinin nümayəndə heyətlərinin ikitərəfli görüşü baş tutub
Səhiyyə Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində Azərbaycan səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti səhiyyə sektorunda beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə ikitərəfli görüşlər keçirir.
Belə ki, may ayının 22-də Kubanın ictimai səhiyyə naziri Xose Anxel Portal Mirandanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında digər sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, 2020-ci ildə COVID-19 infeksiyasının geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətindəki tədbirlər çərçivəsində Kubalı mütəxəssislərdən ibarət həkim briqadaların ölkəmizə gəlməsi buna bariz nümunədir: “Bu addım Azərbaycan və Kuba arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə, davamlılığın təmin edilməsinə xidmət edir”.
Teymur Musayev öz çıxışında Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi fəaliyyətini də qeyd edib: “Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində bir sıra qlobal təşəbbüslərlə çıxış edib. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Qoşulmama Hərəkatının sədri cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində peyvəndlərə bərabər və universal çıxışın təmin edilməsinə dair qətnamə BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası tərəfindən qəbul edilib”.
Teymur Musayev ölkələrimizin Səhiyyə nazirlikləri arasında əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Öz növbəsində Anxel Portal Miranda çıxışında Azərbaycan və Kuba arasında bir çox sahələrdə sıx əlaqələrin mövcudluğunu vurğulayıb: “Sizin də qeyd etdiyiniz kimi, COVID-19 pandemiyası zamanı Kubadan həkim briqadalarının Azərbaycana gəlməsi bu münasibətlərin əyani göstəricisidir. İnanıram ki, əlaqələrimiz bundan sonra da yüksələn xətlə inkişaf edəcək".
Sonda Kubanın ictimai səhiyyə naziri bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə sahəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini bildirib.
Görüşdə Azərbaycanla Kuba arasında tibb müəssisələri və tibb təhsili üzrə əməkdaşlıq, əczaçılıq sahəsində tədqiqat və inkişaf fəaliyyətlərinə dair qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

В Женеве состоялась двусторонняя встреча делегаций министерств здравоохранения Азербайджана и Кубы
В рамках 76-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения делегация во главе с министром здравоохранения Азербайджана Теймуром Мусаевым проводит встречи в целях укрепления международного сотрудничества в сфере здравоохранения. Так, 22 мая состоялась встреча с делегацией во главе с министром общественного здравоохранения Кубы Хосе Анхелем Порталом Мирандой.
Министр здравоохранения Азербайджана подчеркнул, что межгосударственное сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки, как и во всех сферах, является образцовым. Было отмечено, в 2020 году в рамках мероприятий, направленных на предотвращение широкого распространения инфекции COVID-19, в нашу страну прибыли бригады кубинских специалистов: «Этот шаг является показателем солидарности, который внес весомый вклад в дальнейшее укрепление отношений между Азербайджаном и Кубой».
В своей речи Теймур Мусаев отметил деятельность Азербайджана в качестве страны-председателя Движения неприсоединения. Министр подчеркнул, что в качестве страны-председателя Движения неприсоединения Азербайджан выдвинул ряд глобальных инициатив: «Помимо этого, по инициативе Президента Азербайджанской Республики, председателя Движения неприсоединения Ильхама Алиева в Совете ООН по правам человека была принята резолюция об обеспечении равного и всеобщего доступа к вакцинам».
Теймур Мусаев выразил надежду на дальнейшее успешное продолжение сотрудничества между министерствами здравоохранения двух стран.
В свою очередь Хосе Анхель Портал Миранда отметил, что между Азербайджаном и Кубой существуют тесные связи во многих сферах: «Как Вы уже отметили, прибытие в период пандемии COVID-19 из Кубы в Азербайджан бригады врачей является наглядным показателем этих отношений. Верю, что наши связи будут развиваться и впредь».
Глава Министерства общественного здравоохранения Кубы также подчеркнул важность динамичного сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки.
В ходе встречи были обсуждены дальнейшие перспективы широкого спектра вопросов относительно развития азербайджано-кубинского сотрудничества в области медицинского образования, между медицинскими учреждениями, проведение совместных научных исследований в сфере фарминдустрии, а также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющий взаимный интерес.