Farmasevtika sahəsində Azərbaycan-Argentina əməkdaşlığının gücləndirilməsinin yeni perspektivləri müzakirə olunub
Səhiyyə Nazirliyində Argentinanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Marianxeles Belluşi ilə görüş keçirilib. Görüş tanışlıq xarakteri daşıyıb.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev xanım Marianxeles Belluşini Argentinanın ölkəmizdəki səfiri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Nazir iki ölkə arasında həyata keçirilən yüksək səviyyəli rəsmilərin qarşılıqlı səfərlərinin münasibətlərin inkişaf etdirilməsi baxımından önəmini vurğulayıb.
Bir çox sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiyini qeyd edən Teymur Musayev milli səhiyyə müəssisələri arasında təcrübə mübadiləsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, səhiyyə siyasəti və ictimai səhiyyə sahəsində Azərbaycan-Argentina əlaqələri beynəlxalq müstəvidə - Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı səhiyyə nazirlərinin əməkdaşlığı çərçivəsində aparılır. Belə ki, koronavirusla mübarizəyə dəstəyin verilməsi məqsədilə Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədirliyi çərçivəsində 2021-ci ildə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı vasitəsilə Argentinaya 300 min ABŞ dolları məbləğində yardım göstərilib.
Nazir səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasını Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin qarşısına qoyulan prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğuladı: “Rəqəmsal səhiyyə sahəsində Argentina modeli Cənubi Amerikada liderdir. Bu sahədə Argentina təcrübəsi öyrənilməsi bizim üçün faydalı ola bilər”.
Son illər ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayan nazir Argentinanın 43 dərman vasitəsinin Azərbaycanda dövlət qeydiyyatından keçdiyini bildirdi. Teymur Musayev ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Öz növbəsində xanım Marianxeles Belluşi Argentinanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, dost ölkələrin səhiyyəsinin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət üçün bütün zəruri vasitələr mövcuddur.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən söhbət zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində Azərbaycan-Argentina əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, həmçinin dərman və digər əczaçılıq məhsulları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

Обсуждены новые перспективы развития и укрепления азербайджано-аргентинского сотрудничества в сфере фарминдустрии
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Аргентины в нашей стране Марианхелес Беллуши. Встреча носила ознакомительный характер.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев поздравил Марианхелес Беллуши с назначением на пост посла Аргентины в нашей стране. Министр подчеркнул значение осуществляемых между двумя странами взаимных визитов официальных лиц высокого уровня для развития отношений.
Указав на успешное сотрудничество во многих сферах, в том числе и в области здравоохранения и медицинской науки, Теймур Мусаев отметил, что есть большой потенциал для обмена опытом между национальными институтами общественного здравоохранения. По его словам, азербайджано-аргентинское сотрудничество в области политики здравоохранения и общественного здравоохранения осуществляется на международном уровне – в рамках сотрудничества министров здравоохранения Всемирной организации здравоохранения и Движения неприсоединения. Так, для поддержки борьбы с коронавирусом в рамках председательства Азербайджана в Движении неприсоединения в 2021 году Аргентине посредством Всемирной организации здравоохранения была оказана гуманитарная помощь в размере 300 тысяч долларов США.
В своей речи министр подчеркнул, что цифровизация системы здравоохранения является одним из основных приоритетов Министерства здравоохранения Азербайджана: «Аргентинская модель цифрового здравоохранения является лидирующей в Южной Америке. Изучение опыта Аргентины в этой сфере может быть полезным для нас».
Подчеркнув успешное взаимодействие наших стран в сфере фарминдустрии, министр сообщил, что в настоящее время в Азербайджане прошли официальную регистрацию 43 лекарственных препарата из Аргентины.
В свою очередь, Марианхелес Беллуши подчеркнула, что Аргентина уделяет особое внимание отношениям с Азербайджаном. Посол также отметила, что для повышения эффективности системы здравоохранения наших стран есть все необходимые инструменты по взаимодействию в сфере медицинского образования.
В ходе беседы, прошедшей в духе конструктивного диалога и взаимопонимания, стороны обсудили текущее состояние азербайджано-аргентинского сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, и потенциальные возможности его развития. Также обсуждены новые перспективы развития и укрепления сотрудничества в сфере фарминдустрии.