Farmasevtika sahəsində Azərbaycan-Argentina əməkdaşlığının gücləndirilməsinin yeni perspektivləri müzakirə olunub
Səhiyyə Nazirliyində Argentinanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Marianxeles Belluşi ilə görüş keçirilib. Görüş tanışlıq xarakteri daşıyıb.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev xanım Marianxeles Belluşini Argentinanın ölkəmizdəki səfiri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Nazir iki ölkə arasında həyata keçirilən yüksək səviyyəli rəsmilərin qarşılıqlı səfərlərinin münasibətlərin inkişaf etdirilməsi baxımından önəmini vurğulayıb.
Bir çox sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiyini qeyd edən Teymur Musayev milli səhiyyə müəssisələri arasında təcrübə mübadiləsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, səhiyyə siyasəti və ictimai səhiyyə sahəsində Azərbaycan-Argentina əlaqələri beynəlxalq müstəvidə - Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı səhiyyə nazirlərinin əməkdaşlığı çərçivəsində aparılır. Belə ki, koronavirusla mübarizəyə dəstəyin verilməsi məqsədilə Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədirliyi çərçivəsində 2021-ci ildə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı vasitəsilə Argentinaya 300 min ABŞ dolları məbləğində yardım göstərilib.
Nazir səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasını Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin qarşısına qoyulan prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğuladı: “Rəqəmsal səhiyyə sahəsində Argentina modeli Cənubi Amerikada liderdir. Bu sahədə Argentina təcrübəsi öyrənilməsi bizim üçün faydalı ola bilər”.
Son illər ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayan nazir Argentinanın 43 dərman vasitəsinin Azərbaycanda dövlət qeydiyyatından keçdiyini bildirdi. Teymur Musayev ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Öz növbəsində xanım Marianxeles Belluşi Argentinanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, dost ölkələrin səhiyyəsinin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı fəaliyyət üçün bütün zəruri vasitələr mövcuddur.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən söhbət zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində Azərbaycan-Argentina əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, həmçinin dərman və digər əczaçılıq məhsulları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

New perspectives for the development and strengthening of cooperation between Azerbaijan and Argentina in the field of pharmaceuticals were discussed
An introductory meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Azerbaijan, Mariángeles Bellusci.
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev congratulated Mariángeles Bellusci on her appointment as the Ambassador of Argentina to our country. The minister highlighted the significance of bilateral visits of high-level officials between the two countries for the development of relations.
Emphasizing that bilateral relations are developing in many fields, Teymur Musayev pointed out the great potential for exchanging experiences between national healthcare institutions. According to him, relations between Azerbaijan and Argentina in the field of health policy and public health are carried out at an international level - within the framework of cooperation with the World Health Organization and the Non-Aligned Movement. Thus, to support the fight against the coronavirus, within the framework of Azerbaijan's chairmanship of the Non-Aligned Movement in 2021, Argentina was provided with humanitarian assistance in the amount of 300 thousand US dollars through the World Health Organization.
In his speech, the minister stressed that the digitalization of the healthcare system is one of the main priorities of the Ministry of Health of Azerbaijan: "The Argentinian model of digital healthcare is one of the best in South America. Studying Argentina's experience in this area can be useful for us."
The minister emphasized the successful cooperation in the pharmaceutical industry that has been carried out in recent years. He said that currently, 43 medicines that are produced in Argentina are officially registered in Azerbaijan. Teymur Musayev expressed hope for further development of cooperation between our countries.
In turn, Mariángeles Bellusci stressed that Argentina pays special attention to developing relations with Azerbaijan. The Ambassador also noted that to improve the efficiency of the healthcare system of our countries, there is a necessity for interaction in the field of medical education.
The current situation and potential development opportunities for Azerbaijan-Argentina cooperation in healthcare and medical sciences were also discussed. Moreover, novel prospects for developing and strengthening bilateral cooperation in the field of pharmaceuticals were also considered.